| AvalohAlyn a întrebat:

Daca sucurile racoritoare sunt nesanatoase,fast food-ul,dulciurile atunci de ce se mai fabrica,de ce mai sunt la vanzare? Precum sibutramina medicamentul de slabit care a provocat moartea oamenilor a fost interzis si scos de pe piata,de ce nu se interzic si astea ce le-am mentionat eu? Peste tot scrie ca nu sunt sanatoase,ca produc in timp diverse boli,de ce mai avem acces la ele? Si eu consum de astea,nu ma intelegeti gresit, sunt gustoase dar imi puneam asa o intrebare...de ce nu se comercializeaza numai produse sigure si sanatoase pentru viata noastra?

14 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

P.S.:
Orice lucru (pana si apa) consumat in cantitati suficient de mari de poate omora.
Orice lucru (pana si otrava) consumat in cantitati suficient de mici este inofensiv.

Asa ca se poate argumenta foarte simplu ca absolut totul este nesanatos asa cum se poate spune ca totul este perfect sanatos.

Isna atunci cand vorbim despre nocivitatea unui aliment se ia in calcul un consum moderat pe o durata mai mare de timp.
Adica nu poti spune ca apa e toxica pentru ca ai baut 10 litri de apa intr-un minut si nu poti spune ca o doza de cola nu e toxica pentru ca ai baut o singura doza pe an.

Trebuie sa fie un consum moderat dar regulat.

| Adry05 a răspuns:

Ok,ei la fabrica, dar pe tine cine te pune sa le cumperi? Doar iti ofera si o alternativa mai sanatoasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se urmărește diminuarea populației suntem prea mulți...peste câțiva ani va fi și mai rău asta e doar începutul cu hrana
Masonii și cei care conduc lumea au totu pus la cale punct cu punct

| Uvox a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt consternat! Ms.pt informatie.
Ce urmează? Ca aselenizarea a fost o farsă?

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Varsta la care oamenii mor creste de la an la an, insa retin propunerea de a gasi tapi ispasitori si de a-i omora. Dar hai sa mai schimbam victima; masonii au mai fost omorati, la scara Europei, acum 80 de ani. Acuma hai sa ii acuzam pe handicapati, oamenii cu miopie severa, cu probleme neurologice, depresivi; acestia invidiaza oamenii normali si de cate ori au ocazia, raspandesc boli, si in general saboteza cum pot; hai sa dam vina pe astia de data asta, ce zici?

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Știi ce nu înțeleg eu din conspirațiile astea? Dacă vor sa ne omoare de no fac din prima, mai auzi aia cu cianură în sare, doar o singură linguriță de cianură e mortală, sau pe aia cu mercur în vaccin, ha? Știți ce efect are substanța aia?

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Habar nu ai Sebi ce perversi sunt masonii astia; ei o iau pe ocolite, deocamdata creste durata vietii an dupa an, ca urmare a progreselor medicinei si a unei alimentatii mai bune. Si dupa un timp, o sa inceapa sa scada.

| SG1995 a răspuns (pentru minrest):

Dar ei habar nu au cum functionează chimia, dar îsi dau cu presupusul.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Cred ca asta e norocul nostru. Statistica demografica pare sa sugereze ca deocamdata, in Europa si America de Nord au folosit substante benefice, crezand ca sunt otravuri.

| Uvox a răspuns:

Fast food, sucurile sau dulciurile nu sunt nesănătoase, excesul însă da.
Am o intrebare conexă...de ce se comercializează "medicamente" homeopate cand este clar ca nu au niciun efect benefic.
Raspund eu: pt.ca este comerț. Tu alegi ce vrei.

| Inferno a răspuns (pentru Uvox):

De fapt o singura doza de cola contine suficient de mult zahar incat sa fie considerata exces de zahar.
Majoritatea racoritoarelor si sucurilor nu pot fi consumate fara a face exces. Decat daca bei o lingurita de suc pe zi, ceea ce e absurd.

| Uvox a răspuns (pentru Inferno):

De fapt o doza de cola contine f.f.mult zahat. Dar nu crapi de la ea. Nu despre excese de genul asta e vorba ci despre consumul regulat. Asta înseamnă exces si clar este dăunător. O țigară nu te omoară. Fumatul da.
Nu inteleg cum de nu s-a inteles ce am scris.

| Inferno a răspuns (pentru Uvox):

"Nu despre excese de genul asta e vorba ci despre consumul regulat."
Pai consum regulat nu inseamna exces.
Spre exemplu apa consumata in exces poate fi letala, vezi intoxicatia cu apa.
Consumul regulat de apa, pe de alta parte, este chiar necesar.

| Aileen a răspuns:

Mai gasesti delea bune pentru organism, numai is scumpe. o punga mare cu napolitane cu 3 lei iti tin de foame 6 ore probabil, dar dmnezo cu 3 lei iti iei 1-2 mere maxim bio eco cu 3 lei si iti tine de foame 1 ora. asta e ma..imi vine sa ma sinucid numa cand ma gandesc ca.s vegan