| REDded a întrebat:

Dauneaza omenirii acidul formic?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acidul formic din furnici? manca o `formica`si spune-ne...

| CristinaMP a răspuns:

Acid formic este un lichid incolor cu o extrem de înţepător, miros penetrant [ 3 ], la temperatura camerei. Este miscibil cu apă şi de cele mai multe polare organice solvenţi, şi este oarecum solubil în hidrocarburi. În hidrocarburi şi în faza de vapori, aceasta se compune din hidrogen lipite dimerilor, mai degrabă decât moleculele individuale. [ 4 ] [ 5 ] Datorită tendinţei sale de a-Bond hidrogen, acidul formic gazos nu se supune legii gazului ideal. [ 5 ] solide acid formic (două polimorfilor ) constă dintr-o reţea fără sfârşit în mod eficient de hidrogen lipite molecule de acid formic. Acest compus relativ complicat, de asemenea, formeaza un punct de fierbere scăzut azeotrope cu apă (22, 4%) şi de acid formic de lichid, de asemenea, tinde să Supercool.
In natura, ea se găseşte în intepaturi si muscaturi de mai multe insecte ale ordinului himenoptere, în special furnici. Din cauza abundentei sale in dieta lor, anteaters gigantice (spre deosebire de cele mai multe mamifere) nu produc acid clorhidric pentru lor de acid gastric. acid formic este un component natural al atmosferei în primul rând datorită emisiilor de pădure.
deci,,, ce crezi da sau nu?

| Dimpl3 a răspuns:

Poate sanatatii, omenirii sigur nu laughing