| adddaa a întrebat:

Acidul formic reactioneaza cu cuprul? Azi am avut teza la chimie si mi-a picat reactia asta sa spun daca e posibila. Eu am scris ca nu, pentru ca Cu este un metal dupa H in seria reactivitatii chimice si pentru a obține formiatul de Cu se folosește oxidul de Cu.
E bine? straight face

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Adddaa, dupa parerea mea cred ca raspunsul tau este corect, iar explicatia pe care ai dat-o este logica. Bafta!

| adddaa explică (pentru aladinbeci):

Multumesc! Sunt mai linistita acum. happy

2 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Si eu iti multumesc pentru funda Adddaa. Ma bucur daca ti-am putut fi de folos. Iti doresc multa bafta!