| 888888 a întrebat:

De ce a creat Dumnezeu lumea?

15 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Cum nu stim, putem presupune, cu mintea noastra omeneasca:
-Ca sa se joace
-ca sa nu fie singur in imensitatea spatiului
-ca sa experimenteze inventand niste roboti asa cum facem si noi fara a se gandi ca ar putea scapa de sub controlul Sfintiei Sale
-ca sa vada daca doua molecule de hidrogen si una de oxigen pot da o combinatie care sa fie leaganul a ceva viu
-de prea mult urat
-de prea multa plictiseala... s. a. m. d... din orice cauze vrei...si isi poate imagina mintea noastra omeneasca...Inafara de pricina adevarata pe care doar Dumnezeu singur o stie...si nu pare a fi dispus sa ne-o impartaseasca...Si bine face caci ce teme interesante am mai dezbate noi aici pe TPU!?

| Linda a răspuns:

Pentru ca este creator si crativ. L-a facut si pe om creator si creativ ca sa-l ajute sa modeleze impreuna universul. A vrut sa experiementeze si acest tip de relatie, dintre Creator si Creatura.

| Linda a răspuns:

Nolan, intr-adevar El inseamna zeu sau zei. Numele date divinitatii in care cred crestinii sunt mai multe. In Vechiul Testament apar: Iahve sau Iehova (Eu Sunt)
Domnul ostirilor IEHOVA SAVAOT
Domnul c vindeca Iehova IIRE
D steagul nostru IEHOVA NISI
D peăcii IEHOVA ŞALOM
Dl peăstorul IEHOVA RA
D neprihănirea noastră IEHOVA ŢIDCHENU
Stânca lui Israel ŢUR ISRAEL

D cel prea înalt EL ELION
D atotputernic EL ŞADAI
D veşnic EL OLAM
D viu EL HAI
D atotvăzător EL ROI
D lui Israel EL ELOHIM
D puterii EL GIBOR

Domnul meu ADONAI
Nu insemna ca erau zei, era aceeasi divinitate si relevau atrbutele Sale. Noul Testament a fost scris in limba greaca si numele pentru El erau Theos si Kyrios. Opinia mea asadar ca Eronim nu a inventat nimic. A tradus doar in limba latina.
Exista cercetari care releva varsta recenta a pamantului si a lunii, maximum 60 000 de ani.
http://tasc-creationscience.org/......dences.htm

| rozalia25 a răspuns:

De drag happy

| onuta a răspuns:

Din iubire; asa cum parintii decid sa aiba copii, pentru ca iubesc copii, asa si dumnezeu, a oferit viata din iubire! el este iubire!

| matchpoint a răspuns:

Orice mare creator are nevoie de opera capitala. Pentru Dumnezeu lumea este ca pentru Leonardo da Vinci-Mona Lisa, Michelangelo-David, Eminescu-luceafarul, etc.

| izh56 a răspuns:

Ca sa ai tu ce sa intrebi pe TPU.
Daca nu incearca urmatoarea intrebare: Ce a aparut prima data? Oul sau gaina?

| Orannginna a răspuns:

Ia ghici! Cre' ca se plictisea laughing

| Aurelia a răspuns:

Http://www.crestinortodox.ro/diverse/96574-de-ce-a-creat-dumnezeu-lumea... deci, daca citesti, scrie la inceput ca este o intrebare fara raspuns, dar inevitabila...adica e normal ca omul sa se intrebe cu ce scop a creat Dumnezeu lumea, dar nu are de unde sa stie sigur. Poate ca sa vada ce ar face oamenii confruntati cu probleme, sa le vada comportamentul, sa vada daca se lasa pacaliti de diavol si se intorc impotriva creatorului lor...

| nolan a răspuns:

Doctrina Bisericii Ortodoxe Romane plaseaza facerea lumii in anul 5. 508 IEN, deci acum 7517 ani. Pamantul si intreg universul ar avea aceasta varsta. Pe langa aceasta idee mareata, faptul ca soarele se invarte in jurul pamantului fix e o nimica-toata, precum si aceea ca pamantul ar fi, in acceptiunea acestor "invatati", mai vechi decat toate stelele din univers.
In biblia originala nu apare termenul dumnezeu, el fiind introdus in sec. XII de calugarul Eronim. In biblie scrie Elohim care in traducere inseamna zei, iar oamenii primitivi i-au creat pe zei dupa chipul si asemanarea lor: gelosi, adesea salbatici, razbunatori, nedrepti(omoara copilul pentru greseala parintilor-aceasta este dupa ei dreptatea!), au favoriti printre popoare si alte asemenea insusiri alese care ne sunt noua prezentate ca fiind "divine", "dumnezeiesti".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu exista!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da poate a fost creata de altceva...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuza-ma dar ma depaseste intrebarea.Esti atit de doct...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce a creat lumea povestea cu Dumnezeu?