| xAllexutsa a întrebat:

Cum a creat Dumnezeu lumea?

11 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Cu ajutorul lui Darwin thinking

| Amorezatul a răspuns:

Salutari! In primul rand sa stii ca asta este doar o teorie crestina, si nu este nimic cocret. Oricum teoria spune ca lumea a fost creata in 7 zile, iar geneza incepe cu: La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul. Dar asta este varianta crestin-ortodoxa. A doua teorie majora despre crearea lumii apartine lui Darwin si este cea evolutionista care argumeteaza ca evoluam de-a cursul a milioane de ani. Problema este ca el credea ca evolutia are loc de-a crusul unei generatii : Daca girafa isi intindea gatul dupa frunze, se credea ca ii va creste de fiecare data. O alta teorie majora ar fi cea a extraterestrilor, care presupune ca am fost creati de ei, sau ca venim de pe o alta planeta.

Strict la Dumnezeu si Geneza (facerea lumii) gasesti multe articole aici: http://www.bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament/25/Facerea si mai detaliat si stintific aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Geneza

| Birjaru a răspuns:

De la fasole i s-a tras.

| ZvT a răspuns:

Candva planetele pe care la vezi tu acum in univers erau mingi de golf ratacite de la jocurile dintre Adam, Eva si dumnezeu. Suparat ca l-au batut Adam si Eva, i-a transformat in omul de azi.Iti dai tu seama cat e de mare dumnezeu.

| xAllexutsa explică:

@Leonard08 Prin magie!laughing) Hocus- Pocuss! =]].

| cristi13 a răspuns:

Da...o magie neagralaughing

| nosferatu15 a răspuns:

Citeste Bibliawinking

| AverageIAlex a răspuns:

A facut o magie.

| Lecabel a răspuns:

Lasa asta, eu cu ce platesc chiria?

| Leonard08 a răspuns:

Cum? nu ai sa vezi asa ceva in biblie...El a dat din mana si puf...a aparut Universul cu tot cu Terra.

| terts a răspuns:

O intrebare atat de simpla si atat agitatie in ea... eu zic sa nu va mai bateti capu., viata va arata ea 90% din raspuns...