| victoriapapi a întrebat:

De ce avioanele nu sunt fabricate din acelasi material din care sunt facute cutiile negre?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Pentru ca ar fi prea greu, la constructia avioaneleo se folosesc materiale usoare in special aluminiu, titan si mai nou structuri din carbon.Cutia neagra este facuta din materiale rezistente si ultimul invelis este din otel inoxidabil.

4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Pentru ca ar fi foarte grele.Cutia neagra este facuta din material greu, probabil plumb. Daca ar fi facute din acest material nici nu ar reusii sa se ridice de la sol! S-apoi daca un avion se prabuseste, la impactul cu solul ar ramane intreg, dar oamenii din el nu!
Edit:@X; ai dreptate, nu am fost la pescuit niciodata! Chestia cu plumbul a fost o presupunere a unui profan, nu a unui om de specialitate!

| yoo23 a răspuns:

Exact.

| X_9155 a răspuns:

Pentru ca ar fi prea grele happy

| X_9155 a răspuns:

Elianna. plumbul èste un material foarte greu. asta nu inseamna ca e si rezistent laughing) E chiar destul de moale. il modelezi cu mana goala. Nu prea ai fost la pescuit laughing