| anonim_4396 a întrebat:

De ce bebelusii nenascuti pot respira prin lichid, dar oamenii  nascuti nu pot?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Bebelusul nu respira prin lichid, plamanii bebelusului sunt complet nefolositi pana la primul tipat. El primeste oxigen prin artera ombilicala de la mama direct, ca orice alt organ al mamei.

| bozo a răspuns:

Bebelusii nu respira prin lichid. Ei primesc oxigenul odata cu restul nutrientilor prin cordonul ombilical.

| rael a răspuns:

Fatul respira prin placenta; aceasta este o "bariera" aparuta intre uterul mamei si cordonul ombilical al fatului, ce permite ca sangele mamei sa ramana separat de cel al copilului sau, dar in acelasi timp sa cedeze acestuia toate substantele hranitoare si oxigenul de care are nevoie pentru a se dezvolta.