| Katona_Claudiu_1999 a întrebat:

De ce cei care muncesc mult la locul de muncă sunt considerați fraieri și nu sunt apreciați și sunt puși să muncească și mai mult, mai apreciați sunt cei care trag des chiulul la locul de muncă.În trecut am fost angajat la un magazin și am muncit destul de mult la locul de munca și nu prea am tras chiulul cum au făcut unii colegi de ai mei decât foarte rar și ieri m-am întâlnit cu un fost coleg de al meu și mi-a zis că, colegii mă făceau fraier pe la spate și a zis că și șefii mă vorbeau pe la spate că sunt fraier.

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cei buni sunt luați de prosti la noi la romani. E o regula, și e trist ca e asa.

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru cristi202):

Din păcate în Romaniaașa este, dacă ești om bun sau ești harnic ești luat de prost, eu cred că de aceea pleacă oamenii de valoare mare afară adică în alte țări unde nu sunt luați de proști ca la noi

| cristi202 a răspuns (pentru Katona_Claudiu_1999):

E adevărat ce zici.

| Adry05 a răspuns:

Pentru că omu de unde poate profită. nu ți se pare logic să-i fie mai ușor să-l pună la muncă suplimentară pe unu care mereu tace și face decât pe unu care i-ar striga că-i încaldă drepturile și ar avea o „ceartă" cu el pe partea asta?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu nu cred ca un sef il la de fraier pe la spate pe ala care lucreaza mai mult pentru afacerea lui...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde de locul de munca. La ce magazin erai ma rog de te vorbeau si sefii ca esti fraier? Sefii ar trebui sa stimuleze pe aia care isi dau interesul si sa faca astfel incit toti sa fie asa, nu invers...

| anonimg a răspuns:

Noi n-avem treabă ce zic unii și ce spun alții despre noi. Domnul Hristos a fost batjocorit, scuipat, pălmuit, și la final răstignit de către aceia care se credeau superiori. Deci să nu ne așteptăm ca semenii noștri să ne vorbească de bine.
Noi trebuie să ne facem datoria: să nu muncim mai mult, și nici mai puțin. Iar cuvântătoarele să le lăsăm pe mâna Judecătorului care în ziua judecății Sale nu va mai putea ierta pe nimeni. Fiecare va fi judecat după faptele sale.
Noi înșine trebuie să ne vedem prin ochii lui Dumnezeu. Dacă El ne iubește, n-avem nici o treabă cu toți câinii care latră. Trebuie să avem răbdare că poate unii dintre ei vor descoperi înțelepciunea și le va veni mintea la cap mai înainte de a părăsi suprafața pământului.

| Catrice a răspuns:

Ca de, România.

| Frank51 a răspuns:

Ei au fost fraieri, și probabil încă sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am pățit. Societatea te vrea mediocru. Ori te adaptezi la mediocritate, ori ești luat de fraier.

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru anonim_4396):

Care muncește mult la locul de muncă este luat de prost și pus să muncească și mai mult