| Andrei200202 a întrebat:

Vara trecută m-am angajat pentru prima data pe timpul vacanței. Pusesem un anunț pe un site si am fost contactat de o femeie care m-a întrebat daca vreau sa muncesc la mare, intr-un fast food.
I am cerut mai multe detalii.
-12 ore pe zi
-2000 lei salariu
-cazare la ei in apartament
-mancarea mi o asigurau ei

Am acceptat, m-am urcat in tren si am pornit la drum.
Am ajuns la locul de munca unde am făcut cunoștință cu acea femeie si cu soțul ei. Acel fast food era o micuta afacere de a lor, deci nu mai aveau alti angajați.
Am muncit zi de zi timp de o luna, in jur de 16 ore pe zi, cu toate ca mi-a spus la telefon ca programul va fi de 12 ore.
Am trecut peste asta, afacerea merge destul de slab, majoritatea timpului o petreceam pe telefon, așteptând clienti, deci mai mult stăteam. Munca nu era asa de grea, trebuia sa decongelez produsele si sa le prajesc dupa, din cand in cand sa mai si vand. Imi placea sa zic locul asta de munca, insa programul era prea obositor. 16 ore pe zi 7/7 zile pe saptamana, dar intr-un final am acceptat, imi cam era rusine sa le zic ba da mie nu mi convine, plec.
Dupa cum am spus, "sefii" erau foarte de treaba (exceptând ca m au minciunit in legătură cuprogramul) discutam orice cu ei, erau niste persoane deschise si amuzante. Nici nu simțeam ca mi-ar fi sefi, ii vedeam ca pe niste prieteni, chiar ca niste părinți( eu aveam 17 ani).
După cum spuneam, treaba mergea cam slab, clienti nu prea erau, deci nu prea era nevoie de un angajat, cei doi erau de ajuns. Au vorbit cu mine deschis, mi au spus "vezi si tu ca nu prea merge treaba" si au decis ca nu mai are rost sa ma tina. Mi au zis ca ma tine o luna sa-mi iau si eu banii si aia e. La sfarsit de luna, in ultima seară mi au dat 2200 si cam asta a fost.

Acum vreau sa va intreb credeți ca s-a meritat pentru banii aia?
Pentru mine a fost primul loc de munca, deci a fost o curiozitate, o experiență noua, am avut si ocazia sa vad pentru prima oara marealaughing (a da, ma mai lasau sa ma plimb cand nu erau clienți).
Am mai ținut legatura cu ei, mi au spus ca vara următoare poate o sa ma mai cheme.
Credeti ca s ar merita sa ma mai duc, sau sa caut altceva?
Faza e ca nu prea gasesc de munca aici in oras la mine, mai ales ca elev fara nicio experiență.
Hai sa zicem ca e dar pe putini bani, mai gasisem ceva intr-un magazin mare: 10 ore pe zi si 1000 lei pe luna, dar acolo ai de muncalaughing) )
Ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai câștigat 4, 5 lei pe oră în mână.
Asta face cam 8 lei pe oră brut. Dacă ai fi fost plătit pe stat de plată, ar fi fost pe statul de plată 4000 lei și mai trebuiau să plătească ei după tine cam 2000 la stat. Și probabil că te-au și cazat/
E drept că 16 ore pe zi fără repaus duminecal, timp de cam mult. Dar zici că te mai lăsau liber uneori.
Așa că eu zic că a meritat până la un punct, mai ales că zici că s-au purtat frumos cu tine.
Eu aș merge înapoi. Dar cu un motiv în plus, să învăț meseria afacerii lor.

| Andrei200202 explică (pentru sadrian46):

De asta am și acceptat să merg, sa văd ce înseamnă sa ai o afacere de genul, sa întâlnesc oameni noi, eu sunt o fire introvertita asa ca a fost o provocare pentru mine, din care am avut multe de învățat.

1 răspuns: