| Steregoi a întrebat:

A pleca de la mai putin complex la mult mai complex nu inseamna de la simplu la complex pentru ca mai putin complex nu inseamna simplu adica complex nu inseamna simplu ci tot complex ramane.

Facerea 7:2:"Să iei cu tine din toate animalele curate câte şapte perechi, parte bărbătească şi parte femeiască, iar din animalele necurate câte o pereche, parte bărbătească şi parte femeiască. De asemenea şi din păsările cerului să iei: din cele curate câte şapte perechi, parte bărbătească şi parte femeiască, iar din toate păsările necurate câte o pereche, parte bărbătească şi parte femeiască, ca să le păstrezi soiul pentru tot pământul." Dumnezeu nu i-a spus lui Noe sa ia din toate cate au fost ci din toate cate erau. De ce multe organisme mai putin complexe nu mai sunt? Pentru ca prin cele mai putin complexe Dumnezeu a pregatit terenul pentru cele mai complexe. Nu a existat nici un organism viu simplu ci doar complex. Nu a existat nici o vietate simpla ci doar complexa. Argumentul: omul nu poate reface vii de la zero organismele aparent "simple" gasite in cambrian si deci acelea erau complexe. De exemplu buretii erau vietati complexe chiar daca aparent par simpli. Daca ceva complex ca omul nu poate recrea viu ceva complex sau aparent simplu dar complex inseamna ca ceea ce a facut sa apara vietatile aparent simple dar de fapt complexe a fost ceva mult mai complex decat omul adica Dumnezeu care e cel mai complex si viu si care poate da viata.

Ce puteti spune?

Răspuns Câştigător
| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Corpul nostru e foarte complex si uimitor. Este un adevarat univers despre care nu s-a aflat inca tot. Nu-mi pot spune cum dintr-o evolutie pornita din intamplare am ajuns asa de minunat. Am o inima care pompeaza sange in tot corpul neincetat zi si noapte fara sa-i poruncesc eu asta, ea ma tine in viata. Tot sistemul circulator mi se pare ceva prea complex si uimitor ca sa fi fost facut din pura intamplare. Avem un acid gastric, un suc biliar, intestinal si pancreatic, toate ocupandu-se de digerarea alimentelor intr-un mod uimitor. Avem rinichii care filtreza sangele si pielea cu roluri multiple cum ar fi: al treilea plaman, al treilea rinichi, simtul tactil, rol protector, etc. Dar avem si un creier care ne da o gandire libera si cu care putem judeca singuri. Avem un creier mult mai bun decat un calculator sau un telefon si asta mi se pare grazav. Ochii nostri intrec orice tehnologie si nici-o poza nu va avea vreodata mai multi megapixeli ca ochiul uman.

Nici nu ralizati cat de minunati sunteti. Tot organismul este mult prea complex ca sa-l intelegem, este mult prea minunat, este mult prea pus la punct - mult prea perfect ca sa-i facem vreo imbunatatire insa ne tot batem joc de el. Ce ati platit, ce ati negociat ca sa primiti aceste corpuri? Le-ati primit pe gratis de la Dumnezeu prin parintii vostri dar cine este recunoscator?

1 răspuns:
| anoonimull a răspuns:

Ai invatat cuvinte noi? laughing)