| DomineRex a întrebat:

De ce credeti ca stiinta moderna a aparut in Europa si nu in China care era mult mai avansata tehnologic decat Europa?

12 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Pentru ca adevaratii cautatori au fost europenii.Asiaticii n-au facut decit sa perfectioneze descoperirile altora.

| DomineRex explică (pentru harciog):

Hai sa fim seriosi, marea majoritatate a tehnologiei am "furat-o" noi de la ei, cand ei se luptau cu arme de foc noi nici macar nu stiam ce e aia apa calda.Mai mult as spune ca noi am perfectionat ceea ce au descoperit ei, asiaticii au fost inaintea noastra si la medicina si la tehnologie, iar ceea ce nu stiu eu este de ce nu au avansat singuri, de ce au avut nevoie de europeni?

| harciog a răspuns (pentru DomineRex):

Fa o simpla evaluare europeana de la romani incoace si ai sa vezi ca gresesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DomineRex):

Hai sa fim si mai seriosi, si sa ne aducem aminte ca portughezii au introdus armele de foc in Asia (in Japonia) prin anul 1542winking
Pe de alta parte, chinezii au reusit sa faca si ei artificii... si cam atat. Este binecunoscut faptul ca undeva pe la greci, in antichitate, se folosea o compozitie "necioplita", numita azi "focul grecesc".
Tot adevarat este si faptul ca acesti chinezi le aveau cu astronomia, ca de altfel si mayasii, si alte popoare care au pe teritoriul lor piramide si tot felul de "vile".

| shadovv a răspuns:

Chinezii au fost buni pana la mijlocul evului mediu. Dupa au stacnat total. Europenii din contra au "explodat" dand nastere la revolutia industriala.

| Filip23 a răspuns:

In prag de 1200 China era cea mai avansata "tehnologic". S-a intamplat ca a fost distrusa de mongoli si s-a pierdut aproape totul. Daca nu ar fi fost distrusa cred ca "descoperirile" ar fi venit in China, si am fi fost cu vreo 200-300 de ani mai devreme cu toate. Poate ca distrugerea mongola a avut macar acest avantaj ca a intarziat tehnologia, incalzirea globala si armamentul atomic. In afara de "efectul tehnologic", chinezii au fost modificati si genetic. Se stie ca pe unde treceau mongolii jefuiau si violau. E doar o supozitie, insa cred vechii chinezi erau mai inventivi si mai disciplinati decat japonezii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Filip23):

Dar Biblioteca din Alexandria ce era prin anul 640, chiosc de ziare? big grin Peste tot pe pamantul asta (chinezii jucau in liga secunda, in domeniul tehnologiei), au fost distruse invataturi care ne-ar fi propulsat cu sute de mii de ani inainte, dpdv tehnologic. Dar prostimea nu trebuie sa stie, ea trebuie controlata cu ajutorul nestiintei, si a cultivarii prostiei.

| MPfuro a răspuns:

Limba si cultura lor. Multe limbi asiatice sunt foarte complicate si artistice. Sunt sigur ca ai vazut in filme cum 'deseneaza' cuvintele. Acest lucru este foarte bun pentru arta si sunt sigur ca au poezii complexe care ar putea fi si picturi in acelasi timp, dar pentru stiinta ambiguitatea unor cuvinte si limba complicata este un mare minus. Btw 兩 = 2 in chineza. Fapt istoric interesant, dar irelevant pentru zilele noastre caci China este un stalp puternic al stiintei moderne.

| cosmasavoare a răspuns:

Nu inteleg de ce crezi tu ca in europa este tehnoligia moderna! sincer cand ai auzit prima data de iphon? sau de tableta? ei le aveau deja cu 10 ani inaintebig grin

| DomineRex explică (pentru cosmasavoare):

Nu vorbesc despre tehnologia moderna si despre nastera stiintei moderne care a fost acum 100 de ani, este o mare diferenta.Ce crezi ca daca lumea are un iphone este evoluata? gata acum nu mai avem banane in mana suntem oameni cu iphone ce naiba.

| Crazyfish a răspuns:

Europenii sunt mai limbuti, chinezii mai discreti.
Chestie de educatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca erau mai inteligenti atunci cine stie, ce facultate faci?