| anonim_4396 a întrebat:

De ce credeti ca stiinta moderna a aparut in Europa si nu in China care era mult mai avansata tehnologic decat Europa.

8 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Stiinta moderna a aparut in Europa ==că Europa era ceva mai deschisă la nou, decât China imperial feudală.

| DomineRex a răspuns:

Scuzati am vrut sa o postez la stiinta si filosofie, din greseala am mers la religie, datii careva un report.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiinta monderna exista asa ceva? in grecia antica se stia asa multe ca in secolu 20 al europei, daca te referi la tehnologie nu vad mare stiinta in china, japonia,corea de sud da sunt cele mai tari Sony, Samsung si inca cate, eu unu nu as cumpara un brand chinezesc ca mi se pare de rahat sunt rasist oare? apreciez japonia, Germania, corea de sud, nu vad cei aia avansat in china ca vin germanii la ei le da 200 de dolari si le pune sa asambleze componente tu ce vezi asa avansat la china?

| DomineRex a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refer in perioada dinaintea revolutiei industriale, cand aia aveau arme de foc cu praf de pusca noi eram cu arcu si sageata, oricum am postat intrebarea la stiinta si filosofie, pe asta am sters-o si i-am dat report.

| anonim_4396 explică (pentru DomineRex):

Pentru ca religia era stapana in europa unde e religia la putere e evul mediu, uitale la mulsulmani, america de sud, religia tampeste omul

| DomineRex a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici te contrazic, pot spune ca religia crestina a avut o influienta foarte mare in dezvoltarea stiintei, deoarece primii oameni de stiinta doreau sa cunoasca creatia pe care Dumnezeu a facut-o si asta a condus la dezvoltarea stiintei in europa.

| anonim_4396 explică (pentru DomineRex):

Asa e

| DomineRex a răspuns (pentru anonim_4396):

Silvicultura.