| MZc a întrebat:

De ce credeti ca sunt asa multe cutremure in ultimul timp? In anii 2005-2012 nu am auzit de vreun cutremur

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Contra-intrebare: in luna decembrie de cate ori ai auzit in media despre "incalzirea globala"?

Explicatia:
Cand media nu are subiecte sau are putine, atunci calareste cate un subiect emotional, cu care sa faca rating in randul populatiei stresate si credule.

| julia5454 a răspuns (pentru Bula):

Nu chiar. adica de cand ma stiu nu am simtit niciodata un cutremur. nu stiam ce e ala. pana in 2014 si de atunci am simtit peste 5

| Violleta2022 a răspuns:

Intre 2005 si 2012 au fost 15 cutremure in Romania, uite aici:
http://www.snas.ro/index.php?option=istoric

Dar tu aveai intre 7 si 12 ani, deci, erai mult prea mic sa bagi in seama cutremurele sau sa ti le aduci aminte.

| Clorox a răspuns:

Te vaiţi doar din atât?
Japonia este mereu prada cutremurelor.
Plăcile tectonice se mișcă, e ceva normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste-te ca in Japonia sunt cateva cutremure pe zi, ce e la noi e nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca a fost in Japonia un cutremur devastator care a adus cu el si un tsunami in 2011.