| boooooring a întrebat:

Am auzit ca au fost o serie de cutremure mici in Romania. Asta inseamna ca nu va mai urma un cutremur de intensitate mare?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este sigur. In urma cu ceva timp am auzit o explicatie a lui Marmureanu, directorul de la Institutul de Fizica a Pamantului, care spunea ca aceste cutremure mai mici elimina o parte din tensiuni si astfel se intarzie producerea unui cutremur mai puternic. Numai bine!

| ILied a răspuns:

Depinde. Daca vor urma tot asa, da, a fi un mare cutremur.

| LoveIsTheAnswer a răspuns:

Nu, deoarece se pierde din energie, asa ca mai bine este sa aiba loc des cutremure de intensitate redusa, decat foarte rar dar mari.Asa ca stai linistit, probabilitatea sa aiba loc un cutremur mare in Romania nu prea mai exista. Dar nici odata nu stim ce ne mai pregateste natura! happy

| Fantomita a răspuns:

Prin 2010-2011 preferabil 2010 o sa fie un cutremer de magnitudinea de 5 pe scara richter iar in 2015-2036 o sa fie un cutremur cu magnitudinea de 7 pe scara richter

| gwen4u5 a răspuns:

Proful meu de fizica ne-a spus, ca, datorita acestor cutremure mici se elibereaza energia din energiile acumulate.Prin urmare, e bine sa avem cutremure mici pentru a nu avea loc unul de intensitate mare.

| diannna38 a răspuns:

Salut in seara asta s-ar putea sa fiu un cutremur de 7, 2 pe scara richeer.La noi in hunedoara no sa se simpta deoare ce suntem departe de Bucuresti la 1000 de kilometri tu de unde esti sa fi pregatit. cutremurul va fi la 21:30 la aceasii ora ca cel din 1977

| LoveStoned a răspuns:

Poate insemna fie ca a fost eliberata tensiunea acumulata in placile tectonice, fie ca urmeaza un cutremur de intensitate mare. Eu merg pe prima varianta.

| dragosteam a răspuns:

Cutremurele mici și dese, cheia marilor succese!

| Alexandra_4329 a răspuns:

Eu stiu sigur ca au fost o serie de cutremure mici. cel mai mare a fost duminica, 5 dec, 3. 9 grade pe scara Richter. Eu cred ca va urma unu maricel. nu mai mult de 4, 5 - 5 grade