| BeyondTheDarkSun a întrebat:

De ce crestinii aproba misticismul?

Inteleg ca mediocritatea lor se rezuma la increderea neaparata in ceva anume,dar,de ce, chiar intr-o astfel de divinitate imposibila din punct de vedere stiintific?

Cartea aceea numita biblie a fost creata de niste oameni cu o imaginatie fictionala mai dezvoltata (ce-i drept, destul de interesant avand in vedere ca in aceea vreme nu erau chiar atat de evoluati din punct de vedere intelectual) iar oamenii nostri dragi se holbeaza ca diavolii in aceasta carte lipsita de rationalism si logicism.

Ce-i determina sa dea din coada la auzul cuvintelor bisericesti?
Va las acum.Pace.

Răspuns Câştigător
| Dangel a răspuns:

Cum adica mediocrii cretinule? Tot ce e in BIbilie e adevarat ateu prost.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru Dangel):

Uite vezi! Nici macar un argumentat dezvoltat si gata! Ai inceput sa injuri.
Meriti o medalie saracutu de tine. Poftim.ia de aici

| Dangel a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

N-am citit Biblia deci nu stiu ce sa spun.
Singurul argument pe care il pot aduce sunt tot aberatii. Uita-te la Ancient Aliens.Niste cretini vor sa spuna ca in locul Domnului, au fost niste extraterstri care ne-au schimbat lumea. Daca vezi minim 3 episoade o sa intelegi foarte bine totul. Oricum e interesant.Fiecare episod dureaza o ora.Si sunt foarte usor de gasit.
Sa le vezi pe rand: http://www.youtube.com/watch?v=fEoizO09RnY

http://www.youtube.com/watch?v=ZIcJehfuvzk

http://www.youtube.com/watch?v=3Z0YZnLKRoc

| shadovv a răspuns (pentru Dangel):

Si uite cum ai ucis sansele mele...

| IgoToHellForThis a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Asa fac toti,, super-crestinii''. Celui careia i'ai dat funda nu stiu daca era sarcastic sau vorbea serios.Am incercat de mii de ori sa le explic credinciosilor in vise cum sta treaba cu religia dar mereu ma acopera cu niste argumente sifonate fara logica si uneori se contrazic singuri straight face.

| Dangel a răspuns (pentru shadovv):

Ghinionul tau, norocul meu. rolling on the floor

| BeyondTheDarkSun explică (pentru IgoToHellForThis):

Nu,nu era ironic.I-am dat medalia din mila pentru prostia lui...cred ca doarebig grin

| shadovv a răspuns (pentru Dangel):

Ghinionul nostru, prostia ta, vina mea.

| Dangel a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Cred ca ar durea sa fie toti cersetori de funde ca tine.

| Dangel a răspuns (pentru shadovv):

Ma daca voiai funda asa tare trebuia sa scrii tu acea ''prostie''.

| shadovv a răspuns (pentru Dangel):

Nu sansele mele de a primi funda ci sansele melea de a explica intr un mod decent cum sta treaba.

| Dangel a răspuns (pentru shadovv):

Nu te opreste nimeni sa explici.O sa-ti vada oricum raspunsul cand isi acceseaza contul din nou, deci spune-ti parereawinking.

18 răspunsuri:
| AlxMro a răspuns:

Ca diavolii... Tu de ce generalizezi? Poate or fi mediocrii bunicu si bunica dar sunt oamenii crestini cu, care tu, eu, nu avem destula materie sa purtam o discutie. Nu prea ai iesit in evidenta asa cum vrei prin intrebarea asta. Totusi ai enerva cativa crestini care sunt cu adevarat cre{s}tini cu intrebarea ta, comparandu-i cu diavolii. Sper ca ai citit Biblia ca sa o poti cataloga caci de nu, inseamna ca esti mediocru. Incearca sa vezi cum sta treaba cu religia la nivelul psihicului, o sa vezi ca nu e chiar inutila.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru AlxMro):

Am citit biblia de la 9 ani.Inutil.

| AlxMro a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Scuza-ma daca te jignesc dar la de la 9 ani nu cred ca ai avut capacitatea de a intelege ceva din aceasta carte.

| Sihastrul a răspuns:

"De ce crestinii aproba misticismul?" happy simplu... specia umana are nevoie de modele,zei pentru ca ce e de neanteles se atribuie lor si asa turma, gloata poate fi tinuta in frau "crede si nu cerceta".Ce-i determina? teama, speranta in si de orice, naivitatea, incultura si la urma urmei trebuie sa crezi in ceva si daca nu ai puterea sa crezi in tine crezi si-n maracini.

| maiAm8conturi a răspuns:

Am intrat sa iti zic sa stergi "mediocritatea' pentru a evita unele polemici inutile.Prea tarziu!
Ce carte tot zici acolo, fiecare poate extrage din ea exact ceea ce ii convine.Eu le-am extras pe alea bune in ultimul timp, banuiesc. Observ ca si un sarlatan isi poate gasi alinare si chiar motivatie pentru ceea ce face.De exemplu:"Si iarasi zic voua ca mai lesne este sa treaca camila prin urechile acului, decat sa intre un bogat in imparatia lui Dumnezeu." Nimic rau pana aici, doar ca "urechile acului" si citez: "La reconstrucţia zidurilor Ierusalimului, s-a
încercat păstrarea celor douăsprezece porţi. Se presupune că una din porţi, probabil care ducea la
Templu, a fost forte îngustă şi joasă pentru a nu permite negustorilor să meargă la Templu. Cum zidul
era gros, omul putea trece doar aplecat de la mijloc şi fără greutăţi laterale. Greutăţile puteau fi doar
trase după om. În acest caz, cămilei i se cerea să îngenuncheze. În felul acesta cămila, fără bagaje,
trecea cu greu în genunchi; bagajele erau târâte de stăpânul ei." No comment! numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca si ei practica misticismul, le este un plus de ajutor in a-i manipula pe oameni. Vezi ca in ziua de azi din ce in ce mai multi incep sa realizeze ca biblia nu este decat o carte interesanta SF dar nimic mai mult. Nu vor sa-i piarda pe toti, asa ca trebuie sa se gandeasca cu ce sa-i mai prinda in plasa pe ignoranti.

| pati2021 a răspuns:

Nu e vorba de incredere oarba sunt mult prea multe lucruri care nu doar au fost scrise, ele s-au si intamplat! si in plus Biblia nu e o carte de povesti sunt fapte care au avut loc chiar daca cu mult timp in urma! oamenii cred pentru ca exista!