| anonim_4396 a întrebat:

De ce cu fiecare clipa ce trece, ne departam mai mult de El? De ce a ajuns lumea asa haina si dusmanoasa? Intrebari carora nu le gasesc raspuns.care este parerea voastra?

Răspuns Câştigător
| Laminin a răspuns:

Pentru ca nu au credinta. Nu au nici o speranta in viata si fac numai rau in jurul lor. Vor sa dovedeasca ceea ce nu sunt. In viata lor domneste invidia, ura, tristetea si asta e un lucru foarte trist. Ranesc neconditionat, vor iertare, ii ierti. Dar cand e randul tau sa primesti iertarea lor nu prea e la fel. Trebuie sa tinem capul sus si sa fim un exemplu. Pazeste-ti inima mai mult decat orice caci din ea ies izvoarele vietii...cam greu, dar nu e imposibil.

17 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Chiar esti @MâţaCuPatine, ne departam de EL fata de cand, perioada inchizitiei, cruciadele si razboaiele religioase, dă un exemplu cand in istoria omenirii, lumea nu a fost haina si dusmanoasa, singura perioada mai calma este in ultimi 30-40 ani in rest o zi nu a fost pe planeta fara razboaie.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Care el?

| mihaibrasov a răspuns:

Lumea a fost dintotdeauna rea si dusmanoasa. Asa e construit omul sa fie : rau si bun.

| FucktheSystem a răspuns:

Ne îndepărtăm de „El" pentru că ne deșteptăm din ce în ce mai mult și ne dăm seama că „El" nu există.

| Klepto a răspuns:

Not another God related, world is evil question...

| chelstone a răspuns:

Asta este o falsa problema, ca sa te departezi de ''el'' trebuia initial sa ai o oarecare apropiere de acesta. Lumea nu a ajuns haina si dusmanoasa in ziua de astazi, ai impresia ca pana mai ieri eram cu totii frati si acum ne dusmanim? Stii ce? Oamenii inca de la inceputul lor au vrut sa aspire pe cele mai inalte culmi, oamenii intotdeauna au simtit nevoia de a subjuga, de aceea inca de la inceput comunitatile au fost impartite in clanuri, triburi, etc, fiecare cu capetenia sa. Este lupta pentru supravieture intr-o jungla moderna.

| Kosuchin a răspuns:

Hah? Lumea era haina si dusmanoasa si acum 2, 3, 4, etcc secole.

| Shammal a răspuns:

Eu spun ca ma apropi de acea parte divina a mea, eu simt asa; lumea nu a ajuns cum spui e de ceva timp asa si chiar se indreapta spre o stare de pace si iubire( uitete cum era lumea acum 54, 100, 200, 500 de ani, o sa observi ca era mult mai cruda decat acum, razboiul era o activitate zilnica), in aceste momente de schimbare "zmeul" arunca ultimul buzdugan; mutati atentia catre partea pe care tu vrei sa o vezi si o vei vedea

| Polaris a răspuns:

Că El e prea ocupat să se masturbeze la filme porno cu copilaşi, animale, morţi, homosexuali în ceruri, în timp ce fiii lui sunt distruşi pe zi ce trece de propria credinţă. Halal divinitate!

| Mayar a răspuns:

Rautatea s-a raspandit tot mia mult, deoarece majoritatea in neaga pe Dumnezeu, nu ii mai indruma nimeni, iar daca nu il recunosc pe Dumnezeu, acesta nu ii poate ajuta, astfel incat pune altcnva stapanire pe ei si pe mintea lor care se intuneca si ii determina sa aca fapte pe care nu le-am crezut niciodata posibile.
Faza e ca totul e adevarat:exista doar 2 parti, 2 laturi: Dumnezeu si bata-l crucea, daca nu esti cu unul, automat esti cu celalalt.
Toti au o doza de rautate in ei, insa acea doza pare sa se mareasca si nu mai pare a fi o doza, ci pare a fi baza fiintei sale.

| enverhoxha a răspuns:

Păi e clar că El s-a făcut al dracului.

| ROB3RT89 a răspuns:

Asa e lumea in ziua de azi...Lume rea si dusmanoasa e la tot pasu iar gura lumi numai pamantu o astupa! Cred ca esti mai pesimist/pesimista de fel de pui intrebarea asta! Parerea mea e sa nu pui totu la suflet si nici sa nu te stresezi prea mult cu gasitu raspunsurilor, tu sa fi om respectos/politicos cu cine merita si ai sa vezi ca o sa fie binehappyCum spui u"lumea e dusmanoasa"Incerca tu sa fii mai bun ca ea!

| oOSaritaOo a răspuns:

Parerea mea? Parerea mea este ca singura problema din care romanul a ajuns asa este dorinta de a avea mai mult. Salariu atat de mic din care nu se prea poate traii astfel romanul ajuge sa tot vrea mai mult, dar nu reuseste; asa apar nervii, si ii consuma, nu mai vorbeste cu nimeni, isi bate joc de cei din jur, nu mai suporta pe nimeni... doar din dorinta de a fi primul, de a avea mult mai mult decat a meritat. Noi nu stim sa ne bucuram de ce avem; ar trebui sa fim fericiti ca nu primim ceea ce meritam.

| claudiuxs a răspuns:

Citeste apocalipsa sf Ioan si vei afla de ce, pentru nca acum am ajuns la vrem, urile din urma, de ce crezi ca toti acum se departeaza, cum spune si in apocalipsa, si multi vor dori sa moara, adica sa se lepede de Dumnezeu, asa e ispita diavolului, citeste apocalipsa si vei intelege

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce primatele sunt dusmanoase? Nu le-a bate dumnezo odata?

| Christos a răspuns:

Depinde ce crezi prin cuvantul departare. Si cine este El. Important e ceea ce crezi tu si in ceea ce crezi.Defapt nu noi ne indepartam de El, ci El se indeparteaza de noi. Timpurile-s altele, Dumnezeu e altul. Bunatate si rautate avem fiecare dintre noi.Omul, ca orice animal, lupta pentru hrana, pentru teritoriu si pentru a-si gasi cea mai buna "pereche". In ziua de astazi, din lipsa lor sau din dorinta de a avea cat mai mult, omul foloseste ce are mai rau (sau la indemana)pentru a le obtine: recurge la minciuna, violenta, terorism, etc. Devine practic un animal, ba poate chiar inferior acestuia.
Sper ca ti-am fost de ajutor Mata cu patine.

| teoriazambetului a răspuns:

Hmm nu stiu daca e un raspuns ce iti voi spune eu... poate e doar o vb din popor "de ce vecinul meu sa aiba mai mult ca mine, si eu nu?!" dedu tu de aici.[raspuns la a doua intrebare.]