| JustBlack92 a întrebat:

Ce parere aveti despre lumea de azi, numai cred in dumnezeu, uni sunt atei si spun ca nu exista, alti spun ca exista, as vrea parerea voastra, cum sa ajuns aici?
Numai bine.

31 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Tucidide: Cunoasterea fara intelegere e inutila.

NOname
| NOname a răspuns:

'Neața!

Părerile mereu au fost împărțite.

| danay72 a răspuns:

Biblia spune ca in ultimele zile oamenii aveau sa fie asa. 2timotei3:1-5

| RAY a răspuns:

Care numai spun? 99, 8 din romanii sunt crestini, 0, 1 ateii deci unde e lumea aia mare care nu crede, dai vina pe ateii in loc sa vezi ca de craciun beti, mancati sarbatoriti o sarbatoare pagana

| JustBlack92 explică (pentru RAY):

Eu nu cred ca este 0, 1% sunt mai multi de atat, daca era asa cum spui tu nu cred ca s-ar fi ajuns aici, am uitat sa fim oameni chiar daca mai suntem crestini.
Numai bine.

| OnuOnulică a răspuns:

Majoritatea care se cred atei o fac numai pentru ca cica asa e la moda sa fi ateu.
E un nou trend si daca ai observat si aici pe TPU se gasesc astfel de exemplare!

| RAY a răspuns (pentru OnuOnulică):

Cum sa fie la moda omule sa fi facut satanist, pagan etc habar nu ai ce vorbesti

| JustBlack92 explică (pentru OnuOnulică):

Am observat acest lucru, e o proasta alegere sa ne luam dupa alti, mersi pentru raspunsul tau.
Numai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| zurick a răspuns:

Buna!
Pai s-a ajuns aici deoarece fiecare e destul de inteligent ca sa aiba o parere proprie.Nu uita ca nu suntem o turma ci oameni cu opinii diferite.
Pa, pa.

| sublime89 a răspuns:

Cum s-a ajuns aici? Raspunsul e format dintr-un singur cuvant, "stiinta". Sper ca n-ai alergie si tu la ea.

| JustBlack92 explică (pentru sublime89):

Nu am alergie la stinta, si eu cred ca stinta e de vina are si ia vina ei, stinta ne-a mai usurat munca intr-un fel, mersi pentru raspuns.
Numai bine.

| ErrorFound a răspuns:

Incepem sa ne trezim.
Eu consider ca e foarte bine ca nu mai suntem niste oite atat de evidente.

Acum am inceput sa fim condusi in asa hal de guverne, dar e bine ca am inceput sa ne trezim.

Astept momentul cand fiecare cetatean va fi un lup si va trebui sa aleaga presedinte o oaie sau o capra.
Vedem atunci cine conduce.

| Moisie a răspuns:

Aici s-a ajuns prin Cunoastere Rationala si cand lumea si-a dat seama ca aceasta este mult mai benefica si mai mantuitoare, decat credinta a proasta!

| Kalla a răspuns:

Cand l-am uitat pe Dumnezeu, am uitat si cum sa fim oameni.

| RAY a răspuns (pentru Kalla):

Iar te inseli cele mai putin tarii violente sunt cele atee cele mai violente cele teiste desi fara dumnezeu e mai bine

| Kalla a răspuns (pentru RAY):

Cum spui tu.

| JustBlack92 explică (pentru Kalla):

Asta cam asa e, mersi pentru raspuns.
Numai bine.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca doresti sa citesti in biblia in 1Ioan 5Ş19-20 si Apocalipsa 12ş9-12.

| Maxim96 a răspuns:

Sunt unii inselati de viclenia lumii acesteia! Credinta e departe de la oameni.sunt vremurile din urma...

| Mihai_Vlad_1998 a răspuns:

Buna.In ziua de astazi crezi in ce vrei nimeni nu te obliga sa crezi in ceva.Eu sincer cred si in Dumnezeu si in Stana daca la asta te referi.Dca exista binele exista si raul e clar.Altii spun ca, cred in Dumnezeu deoarece au avut experiente Sinte(au inviat din mortii,au vazut cum icoanele plang etc) dar exista si oameni care nu cred deoarece au vazut(cum lucrurile din casa se misca, aud vocii, etc). Prima concluzie sunt experinte legate de Dumnezeu iar cealalta sunt experiente paranormale legate de Demonii, Spirite, Stana.Eu cred si in Dumnezeu si in Stana(50%-50%) dar raul ia conducerea in mintea me deoarece toti mai multi oameni se sinucid, multe lucruri si chesti satanice apar pe lume(muzica rock si semnele satanice, aparate electronice noi, emo, ritualuri satanice sunt ilioane de chestii).Alt motiv care oamnei nu cred in Dumnezeu fiindca nu au trait experinte Sfinte si au trait experiente satanice iar cei care nu cred in Dumnezeu au trait experinte satanice si nu Sfinte. Sper ca te-am ajutat. Funditahappy

| Stefan_Radu_1996 a răspuns:

Bai nene, daca eu iti pun pistolul la tampla, vine dumnezeu sa imi dea cu mana peste pistol? te spcapa dumnezeu? (adam si eva a avut 2 baieti, cum neam iinmultit? o cordea pe masa? ). Eu unul nu cred in Dumnezeu... cu ce ma aleg? popi gay, maicute ****te de dascali si etc, sa fim seriosi nenicule. nu exista, bibilia a fost scrisa de un om, cele 10 "porunci" sculptate in 8 luni de un cioban, sunteti penibil, stati va rugati dar nu vedeti ce e viaata asta? Daca nu a existat un dumnezeu trebuia sa inventeze unu sa ne fie frica de ceva. citeste biblia cu atentie si o sa observi ce scrie in ea, si daca tu crezi in basmele alea. e clar!

| Stefan_Radu_1996 a răspuns:

Bine zis laughing)

| Sin3Freakz a răspuns:

Ce sa zic. Suntem (fara suparare) mai rai ca animalele... Daca tu nu crezi in Dumnezeu probabil nu ti s-a intamplat o minune, sau ti s-a intamplat ceva rau, dar iti dau un exemplu ca nu ar trebui sa-ti para:
Eu si cu prietenul meu trebuia sa mergem in Italia cu avionul. In ziua plecari, eu eram la biserica iar prietenul meu ma astepta in avion. Eu am intarziat iar avionul plecase fara mine. Eram foarte nervos. Am ajuns acasa am deschis televizorul si am vazut ca acel avion se prabusise... Dumnezeu m-a facut sa intarzii pentru a nu imi pierde si eu viatawinking
Eh. Cam atat; D
Pace.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Sin3Freakz):

Ma amuza exemplele de genul, Dumnezeul tau ce a avut cu toti oamenii din avion? De ce i-a omorat? Oricum, argumentul de baza in cazul asta e liberul arbitru, Dumnezeu si daca misca o pietricica pe Pamant ne-a luat tot liberul arbitru, ca sa-ti explic si de ce, pietricica aia poate sa cada in cap cuiva, acel om sa aiba nu stiu ce organ afectat, iar o ruda cu probleme mintale sa vaneze oameni pe strada pentru acel organ. Totul de la o pietricica. Realizez ca asa ceva e imposibil, dar gandeste-te, daca tu te-ai fi urcat in avion, poate iti strica toata ziua cineva de-acolo, si ii trageai un glont in cap. Probabil n-ai face niciodata asa ceva, dar tot exista o sansa de 0, 000001% sa se intample si asta. Ma rog, nu ma astept sa intelegi, esti crestin.

| Sin3Freakz a răspuns (pentru Thunderstruck):

Ce vrei. Cand ai avea parte de asa ceva te-ai mai gandi la ceilalti oameni?
Ai fi foarte fericit ca ai scapatwinking

| Thunderstruck a răspuns (pentru Sin3Freakz):

Asta-i argumentul tau? Sa-ti fie rusine.

| JustBlack92 explică (pentru Sin3Freakz):

Nasol daca s-a intamplat asa, condoleante din partea mea pentru prietenul tau.
Numai bine.

| Crâstoşelul a răspuns (pentru Sin3Freakz):

Vrei să spui că pe tine te iubea mai mult? De ce i-a omorât pe ceilalți?