Întrebare recomandată | BadGirl28 a întrebat:

De ce e cerul rosu?

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

E din cauza luminii care se "împrăştie" diferit în atmosferă din cauza mai multor factori: umiditatea aerului, perioada în care observi cerul (dimineaţa, în timpul zilei etc).
Ideea e că prin atmosferă trece lumină cu diferite lungimi de undă, iar în cazul cerului roşu, toate lungimile de undă sunt absorbite sau afectat de aer, cu excepţia celor ce corespund culorii roşii, care reuşesc să treacă, şi deci putem să le vedem happy

Răspuns utilizator avertizat
| DakotaRoyse a răspuns (pentru BadGirl28):

Până la urmă e doar lumina şi felul în care este ea afectată de atmosferă până ajunge la noi să o vedem, atâta tot happy Norii n-au treabă, dar da, parcă se zice că atunci când cerul e roşu seara şi sunt nori, ziua următoarea va ploua şi alte chestii de genul, dar nu sunt sigură că e valabil, poate doar în cazul unei coincidenţe happy

9 răspunsuri:
| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

De mere.

| LolaLollita a răspuns:

Cand este cerul rosu seara, a doua zi va fi una calduroasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza particulelor de praf ridicate de vant, vulcani, poluare, gaze, vapori de apa...neinteresant!
Intr-o alta dezordine de idei, in timp ce tastam:
Gregory asculta
Thalía - Tu Amor (Bonus Track)
rolling on the floor

| MrSoapte a răspuns:

Eu vad mereu, cerul rosu... dupa ce beau vodka!

| tango a răspuns:

Vine sfarsitul lumii! rolling on the floor

| alincde a răspuns:

Dca e rosu seara, si e si nor atunci poate fi de la luminile orasului, la mine se vede cerul putin rosiatic noaptea cand e innorat si sunt norii jos dar e de la lumina orasului care se reflecta in atmosfera, vei vedea ca daca se intrerupe lumina cerul i-si va capata culoarea initiala.

| Coco6969 a răspuns:

Pai un raspun ar fi ca a doa zii sau chiar in noaptea aceea v-a ploua, sau ca va fi un vant puternic.Nici eu nu stiu prea bine.

Întrebări similare