| AvalohAlyn a întrebat:

De ce e viata asta asa de grea si practic, o lupta pentru supravietuire si castigare a banilor apoi obtinerea de placeri trecatoare si multa dar multa suferinta si probleme. Putea fi mai frumos de atat? Ar putea fi mai frumoasa de atat sau traim doar pentru obtinerea banilor si atingerea de placere dar si aia temporara?

6 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cred că nimeni nu știe de ce e viața așa grea. Poate așa e lăsată de la natură.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu toata lumea vede munca de zi cu zi ca fiind o povara. Viata e atat de frumosa pe cat vrei tu sa o vezi

| Steregoi a răspuns:

In cele din urma nu e dupa cum vrem noi ci dupa cum vrea cel de sus adica Dumnezeu. Cel de sus a vrut si a creat libertatea de alegere la om din dragoste si o respecta adica se respecta pe el ca Dumnezeu. Omul a ales sa cunoasca si raul si Dumnezeu ii respecta alegerea pentru ca in primul rand se respecta pe sine ca Dumnezeu. Omul alegand sa cunoasca si raul evident ca nu poate sa traiasca vesnic pentru ca asta ar insemna sa se chinuie vesnic iar Dumnezeu avand dragoste nu permite asa ceva si de aceea omul moare. De aici putem deduce sau intui ca Dumnezeu nu va permite ca omul ca gen sau ca specie sa cunoasca raul la nesfarsit. Adam ca prim om a purtat responsabilitatea asupra urmasilor lui si alegerea lui a avut consecinte nu doar asupra lui ci are consecinte si asupra urmasilor lui printre care ne numaram si noi. Moartea e o curmare a suferintei si dorinta lui Dumnezeu de a nu vedea la nesfarsit un om rebel cum se chinuie la nesfarsit. Toti oamenii suntem rebeli sau pacatosi si murim. Pana cand va permite Dumnezeu aceasta stare de lucruri doar el stie dar depinde si de noi ca intreaga comunitate de oameni pe Pamant. Cand rebeliunea va ajunge la apogeu Dumnezeu va interveni si va curma suferinta omului la Armaghedon. Tehnologia e ca un anestezic in timpul unei operatii ce sfarseste cu decesul pacientului. Pacientul e comunitatea umana de pe Pamant. Unele parti din pacient vor fi transplantate la noua comunitate de oameni ce va trai pe Pamant dupa Armaghedon. straight face

Si in toiul petrecerii sau cand lumea ii e mai draga omul moare subit chiar daca are prieteni si femeie si copii si bani multi pentru ca de fapt toate aceste lucruri bune sunt doar o amagire dupa care urmeaza iarasi chinurile grijile zilei de maine etc si cum fericirea temporara nu e fericire adevarata ci doar bucurie trecatoare Dumnezeu alege sa curme suferinta omului prin moarte chiar in toiul petrecerii sau chiar in culmea extazului unui org_as_m sau in timpul unei zile frumoase cu soare cu ciripitul incantator al pasarilor si cu peisaje incantatoare. Adam a ales sa cunoasca si raul chiar atunci cand putea sa fie fericit si sa se bucure din plin de viata cu Eva fara sa cunoasca raul niciodata. In loc sa fi mancat din acel pom Adam putea sa faca o partida de se_x intens amor cu Eva si astfel ajungea sa cunoasca doar binele. Eva ar fi putut proceda la fel adica in loc sa manance din acel pom putea sa manance din orice alt pom din gradina si sa faca mult se_x intens amor cu Adam. happy

| Jay1 a răspuns:

Viaţa nu este grea sunt doar oameni grei în ea, există două momente cele mai importante din viață, cel în care te-ai născut și unul când ai realizat de ce te-ai născut.

| Dantone a răspuns:

Cred ca dintr-o perspectiva viata se invarte in jurul problemelor pe care le ai si calitatea acestora. Cu cat esti ma sus pe aceasta scara, in acest joc financiar si social, daca ajungi la un nivel mai bun de contributie spiritual sau intelectual problemele isi schimba esenta. Din alt punct de vedere, stim ca vom muri. Daca am stii ca asta se va intampla intr-o saptamana atunci cum am trata lumea noastra interioara? Ar mai avea relevanta aceste probleme? Indiferent ca stim sau nu ca vom muri maine sau in 10 ani este cert ca vom ajunge acolo, iar daca stim ca se termina intr-o saptamana in mod cert ne vom dori o alta pentru a ne bucura mai mult de viata. Atunci de ce sa nu ne bucuram de fiecare moment asa cum este?

| Melindaklara1 a răspuns:

Uneori cand nu am chef de nimic on viata ma gandesc ca viata e un joc multiplayer online straight face.