| Theseus a întrebat:

De ce este Europa considerat cel mai batran continent?

Răspuns Câştigător
| Cartofescu a răspuns:

Ok,e complet gresit, nu exista continente "noi" sau "vechi" deoarece forma teritoriala a uscatului se modifica constant datorita miscarii placilor tectonice; teoretic, initial a existat un singur continent numit pangeea care s-a divizat in alte doua continente (din cate tin minte) si datorita miscarilor placilor tectonice pe parcursul n milioanelor de ani s-a ajuns la aspectul de acum. Europa este supranumit "batranul continent" si nu numai in acest fel datorita statutului social, miezul culturii si al societatii (dupa cum ne laudam)... inainte de cel de-al doilea razboi mondial, europa era cel mai dezvoltat continent...chiar si dupa primul razboi mondial, cu toate ca a suferit de "cadere libera" dpdv economic, demografic, cultural, socia; a avansat foarte frumos spre latura tehnologica etc.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu este considerat cel mai batran continent, este denumit asa raportat la civilizatia occidentala si la descoperirile facute de exploratorii europeni. A fost numit batranul continent pentru a face diferenta intre Europa si celelalte teritorii descoperite de exploratori

| Mayhem666 a răspuns:

Nu este cel mai batran continent, este doar considerat cel mai batran continent, chiar daca toate continentele sunt la fel de batrane.
Daca vrei sa mai aflii despre Europa, poti sa te uiti aici :

http://www.calatorii.ha-ha.ro/continente.php?continente=europa

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Pentru ca aici s-a nascut civilizatia si aici au luat fiinta primele state.

| suntserios a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Aha... de cand Egiptul si Mesopotamia sunt in Europa. Nu de alta de pe acolo au aparut primele state si primele civilizatii

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru suntserios):

Nu ai dreptate, inainte de astea a fost Atlantida, deci citeste Platon laughing

| suntserios a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Lasa, ca nu vorbim de mituri aici. Si in varianta ta tot nu e vorba despre Europa asa ca... mai bine mai baga tu niste istorie

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru suntserios):

Nu mai bag nimic. Istoria lumii se imparte in 2 perioade distincte 1-B.C si 2- A.C. Dupa propagarea tot mai asidua a evolutionismului se folosesc termenii de 1-i.e.n.; si 2 -e.n. Daca vrei sa discutam despre evenimente care au marcat omenirea putem incepe cu sfarsitul ultimei ere glaciare. Ca sa stii ca nu sunt pe picior de razboi sunt de acord ca putem spune si " Batranul Egipt " sau "Batrana Australie " unde originea aborigenilor se pierde in negura mileniilor. Denumirea de care intreaba omul nostru nu a fost stabilita prin metode stiintifice, este o simpla expresie care datorita anumitor catorva criterii este larg acceptata si recunoscuta unanim in lume indiferent daca este mai mult sau mai putin improprie. Si Bud Spenser era numit " Buldozerul ", apoi "Piedone ", numele de Bud si l-a luat pentru ca ii placea Budweiser si pe el il chema de fapt Carlo dar nu s-a suparat nimeni.

| bogdangh a răspuns:

Este numit batranul continent, nu cel mai batran continent.
pe scurt, ca are cea mai vasta istorie.

| indragostitanoua a răspuns:

Pentru ca e primul

| Theen a răspuns:

Pentru ca suntem civilizatia care s-a dezvoltat cel mai repede, restul continentelor au avut populatii regionale care nu prea aveau posibiltatea de comunicare deci normal ca europa a fost cea mai valoroasa si este numita veche si din cauza americii care este numita si "noua lume"