| anonim_4396 a întrebat:

De ce este musai (altfel ne vorbesc babele pe sunt) sa ne raportam mereu unor standarde impuse de altii? Ce pana mea, viata mea este a mea. Totul nu este decat o manipulare a maselor, in scopuri bine determinate (cine stie, cunoaste). Faceti parte din categoria celor care urmeaza regulile societatii fara sa cracneasca, sau sunteti proprii dirijori ai vietii personale?

38 răspunsuri:
| Flori a răspuns:

Viata mea este a mea, pacat ca traiesc intr-o lume ce nu-mi apartine numai mie.Ma incearca un sentiment de compatimire pentru cei ce traiesc acolo,intr-o lume subconstienta,intr-o lume in care ei sunt singurii lor stapani dar,in acelasi timp, simt putina invidie fata de ceea ce traiesc:nimic nu-i misca, nimic nu-i poate scoate din starea lor:viata lor e doar a lor.
Fac parte din categoria celor ce-si doresc sa fie dirijori.Mai am nevoie doar de orchestra.Din ce/cine va fi alcatuita ea, ramane de vazut!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu Ema, dar macar acum ai recunoscut. Ti-am spus ca mai devreme sau mai tirziu o sa recunosti. Asta-i inceputul. Incet incet, o sa marturisesti tot, fie ca o faci voit sau ca-ti scapa din greseala.

| justitiarul a răspuns:

@kongeriket iar despici firul in 26789087653367 milioane de parti.Cate ipoteze atatea concluzii vom avea!
Premizele nu sunt false ci partial adevarate.La 50 de ani cred ca 80%dintre noi inca vom avea sotii.Nu ne pasa de gura radio-santului( ca nu ne da el mancare)dupa cum bine zici!
Dar dracu stie, eu am indoieli mari ca la 50 de ani vom fi fericiti cu aia de 20, nu ca ne-ar durea in paispe de babe.Sincer,nici la 40 nu ma vad cu una de 20!:-s

| RhoOphiuchi a răspuns:

E nevoie de aceste conventii sociale ca sa putem traii unii cu altii intr-o comunitate. Nu inseamna ca trebuie sa fim ca niste roboti trasi pe banda rulanta, dar sunt conventii cu care suntem invatati de mici si ne intra in caracter fara sa ne dam chiar seama. Standardele astea nu sunt ceva rau cum ne spune copilul rebel din noi, tocmai, ele sunt facute ca sa ne raportam la ele, ca sa avem un punct de pornire. Nu te nasti cu opinii si convingeri, le adopti pe timpul vietii din milioane de surse, fara sa iti dai seama ca de fapt nu iti apartin. Omul nu creeaza singur si nu devine singur, oamenii fac asta.

| EmaS a răspuns:

Arcaluinoesascufundat
Tu stai sa vanezi greseli de ale mele? Ce Doamne iarta-ma sa recunosc? Ca doar nu am omorat pe nimeni.Esti culmea.

| Alecsa4u a răspuns:

Pai depinde.eu sincer sunt si propriul dirijor.dar mai si urmez regulile.depinde cum imi este mie mai bine.si parerea mea ca nu este musai ca ne raportam unor standarde.suntem independenti.si putem face ce vrem.chiar daca uneori mai suntem obligati.

| cristi202 a răspuns:

Kronstadt, scuze, acum am inteles, si, daca e asa cum spui, atunci e bine sa fii tu insuti, desi adesea poate fi o chestie delicata asta. Mie imi place in acest sens sa nu ma supun, caci in aceasta privinta nimeni nu trebuie sa decida pentru mine, deci imi sunt propriul dirijor. Dar poate aparea o problema. OK, nu ma supun. Dar atunci, cit de mult stric in jurul meu, cit de mult ii afecteaza pe cei din jur, pe cei dragi ce fac eu? - Imi place sa tin cont si de asta, pentru a nu face pe cineva sa se simta prost din cauza mea. Si cred ca o adevarata personalitate are curajul sa faca ce vrea, dar totodata sa stie cind sa aiba grija la cei din jur. In rest, babele sa vorbeasca cit vor. Gura lumii nu o vom putea inchide niciodata.

| Vizitiul a răspuns:

Ema, daca d-zeu nu te-ar vedea, ai respecta regulile?