| alex90 a întrebat:

De ce exista oameni atat de limitati, care cred ca daca nu crezi in Dumnezeu, esti posedat de diavol? Am o asemenea persoana in familie. Cand i-am spus ca nu sunt dovezi pentru ce crede ea, nici nu m-a bagat in seama. A zis ca sunt posedat de diavol, ca nu o sa mai am alta viata. Cred ca este naiva sa creada ca poate avea alta viata in afara de asta. A zis ca vine sfarsitul lumii pentru ca din ce in ce mai multi renunta la credinta. Normal ca renunta, pentru ca stiinta le deschide ochii. Nu sunt dovezi pentru minunile lui Isus, nici pentru invierea sa. Daca spuneam asta acum 60 de ani eram omorat cu pietre(de asa zisii credinciosi). Credinciosii nu vor sa deschida ochii, sa vada dovezile. Sunt atat de convinsi ca vor fi 'mantuiti'. Dar ce ma enerveaza cel mai tare este privirea lor plina de speranta(falsa) ca vor fi inviati. Eu intelegeam acest lucru daca era adevarata povestea cu Isus, dar asa... Nu inteleg. Cred ca mai important e adevarul. Persoana respectiva mi-a mai zis : Cine nu e cu mine, e impotriva mea. Cred ca nu ma pot intelege cu ea. Are o gandire foarte limitata(din punctul meu de vedere). Mi-a aratat niste reviste frumos colorate pentru copii in care era prezentat Isus. Astea sunt dovezile ei pentru existenta lui. Mie imi provoaca mila, pentru aceasta siguranta a lor, pentru sacrificiile lor. Unii fac sacrificii foarte, foarte mari pentru credinta. Chiar daca sunt baiat, imi vine sa plang pentru ei.
Va imaginati ce trist ar fi, avem o singura viata, si in asta faci atat de multe sacrificii inutile, pierzi atat de mult timp. E adevarat ca te face sa te simti mai bine, dar trebuie sa ai si dovezi ca exista ceea ce crezi. Asa pot si eu sa cred in Mos Craciun. Dumnezeu nu pot afirma ca nu exista. Daca e atotputernic ar putea distruge diavolul.(adica raul). De aceea eu nu cred in existenta lui (a diavolului). Cred ca diavolul este rautatea din oameni. Oare cine se inseala? Eu sau ei?

12 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Legat de minuni, acestea sunt posibile in functie daca exista Dumnezeu sau nu.Sa spui ca Dumnezeu exista dar ca legile naturii nu pot fi violate, inseamna sa zeifici legea naturala, astfel incat orice Dumnezeu ar exista, ar deveni prizonierul acestei legi, in consecinta ar inceta sa mai fie Dumnezeu.
Cum cunoastem legile naturii? Prin experimente repetate si constante.De cate experimente e nevoie pentru a vedea de exemlu ca toate lebedele sunt albe e o lege a naturii? un milion? 10 milioane? Sau ar trebui sa le verificam pe tote? Europenii au fost convinsi ca toate lebedele sunt albe pentru sute de ani si apoi au debarcat in Australia si au constatat ca sunt si lebede negre.
Dumnezeu, daca exista si daca e atotputernic ar putea distruge raul daca ar vrea, daca nu ar avea un scop cu lasarea lui in existenta

| oz a răspuns:

Nu are rost Alex.Religia este perfecta din punct de vedere al manipularii. Orice ai spune adevarat sau nu, nu afecteaza credinta unui credincios.De ce? pentru ca exista iadul.Cu toate ca nu vor sa recunoasca, iadul este un cuvant stocat in mintea noastra de cand suntem mici.Pedeapsa pentru pacatele noastre o vom primi in iad.Deci orice ar face nu se pot separa de frica de iad, frica de cazanul cu smoala, de jaraticul pe care o sa il tii in vesnicie in gura daca fumezi (da astea le-am auzit de la persoane care "impart" credinta in stanga si in dreapta). Dar ma gandesc eu cu mintea asta de ateu, domne, crestinii de ce fac aceleasi pacate mereu.Adica da, am gresit, cer "iertare" si a doua zi o iau de la inceput. Oare daca nu aveam optiunea "ctrl+alt+del pacate" la popa, mai conta daca eram atei sau crestini.Toti mergeam in iad.Nu are rost sa stau acum sa disec religia.Ateii stiu deja, iar ceilalti nu vor trage nici o concluzie din asta.
Eu totusi nu exclud existenta unui creator. Dar sunt sigur ca acesta nu tine evidenta pacatelor pe pamant, acesta nu are lista pacatelor lui oz(oz 1998, 27iunie, 16:45: -trage cu prastia in gaini-2 moarte alte trei ranite-pacat). Sunt sigur ca hitler "doarme" bine mersi in mormantul lui(sau pe unde e). Raul si binele sunt relative.Am intalnit crestini care cred in dumnezeu, dar nu cred in biblie.Eu nu inteleg treaba asta, daca noi am aflat de existenta lui dumnezeu din biblie, si nu crezi in biblie, cum sa crezi in existenta lui dumnezeu din biblie.

| oz a răspuns:

Tim...cu toate ca afirmi cu tarie "exista dumnezeu"foarte bine ai accentuat "cand poti spera in ceva foarte frumos". De fapt tu nu crezi, tu speri...

| Catalion a răspuns:

Pai sa spunem asa: daca exista tu ai facut un pacat foarte mare din cauza a ceea ce ai spus si pana la urma o sa regreti neincrederea ta si acea persoana din familia ta o sa fie rasplatita. Dovezile nu sunt foarte clare, dar exista cate exista. Te-ai gandit ca exista posibilitatea ca Dumnezeu sa nu vrea sa se arate asa pur si simplu in fata tuturor pentru ca daca s-ar arata nu ar mai exista raul, pentru ca, daca toti oamenii ar afla ca exista Raiul, ar afla ca exista si iadul si ca acolo vor ajunge daca sunt rai. Daca oamenii afla acest lucru, nimeni nu ar mai face pacate vreodata si asta inseamna ca Dumnezeu nu mai are cum sa testeze credinta omului si de aceea poate nu a lasat foarte multe si clare dovezi pe pamant. Poate ca de aceea nu se arata, pentru ca vrea sa verifice credinta omului sau increderea omului ca exista bine, ca sa vada cine merita cu adevarat sa se duca in Rai. Oamenii au nevoie sa existe un zeu, fie ca exista sau nu cu adevarat. Ei au nevoie de un zeu in viata lor, pentru ca in felul acesta viata e mult mai interesanta si parca merita traita din plin. Din totdeauna a fost asa, inca de cand oamenii erau niste maimute primitive, ei tot credeau in ceva mai maret decat ei. Poate exista, poate ca nu, eu personal cred ca exista si sper. Adevarul este ca pana la urma cu totii vom afla daca exista sau nu.

| ileanaadrianastan a răspuns:

D-zeu nu poate sa fie descoperit decat prin studiul Stiintelor. Asa a si fost probata existenta Creatorului Unic si Incorporal al Universului de catre evrei si domnul Pavel Corut. Prin intermediul studiilor stiintifice. Si gratie paleoastronauticii. Care paleoastronautica a infirmat teoria lui Darwin. Mitul creationist este o METAFORA. Cel putin evreii il considera astfel. In Geneza (Sepher Bereshit) apar foarte multe metafore pe care nerozii de crestini le iau ad litteram. Biblia este un roman metaforic cum sunt atatea pe piata. O Carte scrisa de oameni pentru oameni. D-zeu a fost descoperit, gratie studiului stiintific, de catre Cei care au cumparat, printre altele, si Manhattanul. Religia Astora va deveni globala si unica in Statul ala Global planificat de David Rockefeller.

| Dragosgan a răspuns:

Uitati inca un argument ce neaga existenta lui Dumnezeubig grineci sa zicem ca ar exista.Si dupa cum se stie, preotii sunt slujitorii acestuia pe Pamant, urmandui cuvantul. Dar atunci de ce, slujitorii lui Dumnezeu fac multe lucruri pentru bani:fura si mint pentru scopurile personale.Atunci cum, slujitorul lui Dumnezeu, face fapte de astea? Pai raspunsul e simplu:daca ar exista Dumnezeu ar lasa omenirea sa fie pacalita sa dea bani la popi ca acestia sa isi construiasca vile sau sa isi i-a masini folosind banii unor credinciosi in scopuri personale? Daca intr-adevar ar exista, i-ar pedepsii. Dar de cand ma stiu, popa de la catedrala care a furat banii oamenilor si si-a luat masini straine, nu a avut nici o problema.Si asta e raspunsul. Daca

| Costel95 a răspuns:

De fapt, stiinta le inchide ochii. Pentru ca nici stiinta nu conaste adevarul. Isus e adevarul! Slava Lui!

| tim a răspuns:

Nimeni nu are dreptate. Exista Dumnezeu, dar nu e rau.Nu exista o alta viata, dar exista inviere.Deci momentan ne da pace sa vada cati ne pierdem increderea in el, iar putinii care ai raman credinciosi, fi sigur/a ca vor fi rasplatiti, nu in alta viata, nici in asta, ci la inviere intr-o lume schimbata, in care vor fi doar aia de calitate.Simplu,nu? de ce sa crezi in banuieli cand poti spera in ceva frumos, nu?!

| nicko a răspuns:

Cineva zicea "daca NU exista D-zeu si crezi in el nu pierzi nimic, dar daca D-zeu exista si Nu crezi in el ai pierdut totul"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca atotputernicul ar fi distrus diavolul, atunci acesta l-ar fi acuzat pe dumnezeu ca abuzeaza de atotputernicia lui, si ca este un tiran. dar bunul Dumnezeu a lasat pe diavol sa mearga singur la autodistrugere, si pentru tot raul de pe pamant, dea lungul veacurilor v-a raspunde el si va fi facut tap ispasitor.esti cam departe de religie, si afla, anuleaza creatia ci o demonstreaza.ca stiinta nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu va ganditi? Dumnezeu, poate e unul dintre noi, da ne lasa sa vada ce pareri avem despre EL. Ce parere aveti, poate fi sau nu?

| marius08 a răspuns:

Problema pe care o pui pe tapet este spinoasa. Stiinta si religia de multe ori se contrazic pentru ca au izvoare diferite.

Dumnezeu cu siguranta exista, indiferent de forma cum este el perceput de noi.

Cunosc sentimentul tau pentru ca l-am trait. Incearca sa nu crezi ca tot ce stii e adevarul absolut, insa credinta nu tine numai de religie.

Credinta tine de tine, de vointa ta, in tot ceea ce faci in viata.
Daca faci bine sau rau, viata te va rasplati bine sau rau.

Referitor la viata...cu singuranta nu esti un trup inert care functioneaza pur si simplu. Ai spirit. Pentru mine viata asta e o scoala...

Cine se inseala?
Cel mai probabil si tu si ei.