| volumexd a întrebat:

De ce in desenul "Omul vitruvian" al lui Leonardo Da Vinci este corpul perfect al unui barbat? De ce corpul unei femei nu se considera "perfect" din punct de vedere proportional? Este precizat ca CORPUL UMAN-adica si al femeilor- contine raprtul numarului de aur.

11 răspunsuri:
| Niros19 a răspuns:

Sunt multe picturi si desene cunoscute ale lui Da Vinci, excluzandu-le pe cele celebre expuse la muzee mari.Multi istorici au adus in discutie ipoteza ca Da Vinci era homosexual, intrucat au fost gasite numeroase desene cu barbati nud, dar niciunul cu femei nud.Nu e ceva confirmat, doar o ipoteza.Ideea e ca la "Omul vitruvian" probabil nu a facut vreo discriminare din moment ce el in general alegea barbatii happy

| volumexd explică (pentru Niros19):

Interesant, multumesc pentru raspuns! happy

| RAY a răspuns:

Religia,societatea din vremea aia considera femeia ceva inferior barbatului

| lpavel a răspuns:

Barbatul are corpul perfect, adica bine construit, puternic, rezistent, femeia n-are nevoie de asa ceva... Femeia are corpul frumos, ea are frumuseatea care un barbat n-o poate avea, totusi unul fara altul aceste calitati nu au nici un rost! Se poate spune multe pe aceasta tema...

| Inferno a răspuns (pentru lpavel):

Perfectiunea nu e sinonim cu puternic sau rezistent.

| lpavel a răspuns (pentru Inferno):

Depinde din ce punct de vedere privesti...

| volumexd explică (pentru lpavel):

Da Vinci nu se referea la perfectiune ca forta sau rezistenta, ci la proportia NUMARULUI DE AUR, pe care o are si femeia in aceeasi masura. Barbatii si femeile au forme diferite dar proportia ramane aceeasi.

| lpavel a răspuns (pentru volumexd):

Stii bancul acela cand un barbat si o femeie se cearta vreo 2 ore iar barbatul obosit de atata cearta spune : bine, fie cum zici tu, ai dreptate! Iar femeia raspunde : Nu, m-am razgandit... laughing exact cam asta se intampla acum, tu pui intrebarea si tot tu raspunzi... big grin daca parerea ta ramane neschimbata nu are rost sa mai pui intrebarea! big grin

| volumexd explică (pentru lpavel):

Nu mi-am raspuns la intrebare. Am spus ca barbatii si femeile au acelasi raport al nr de aur. Intrebarea era de ce desenul reprezinta un barbat, deci eu nu am zis deosebirea. Mai citeste odata intrebarea happy

| lpavel a răspuns (pentru volumexd):

Bine, bine... happy

| 4psiho a răspuns:

Societatea ne-a crescut sa credem ca omul e perfect in vreun fel anume, dar de fapt, daca am scoate toti oamenii de pe Pamant, natura ar prospera. Daca in schimb scoti toate furnicile, tot sistemul colapseaza.

Ne credem putin prea superiori, iar cand fraza cu perfectiunea a aparut, societatea vedea barbatul ca fiind mai important. Lucrurile au inceput sa se schimbe.

In mare parte sunt de acord cu Ipavel.

Pur si simplu... Da Vinci a desenat in vitruvian, la fel cum in Gioconda a desenat o femeie (desi exista controversa), reprezentand frumosul feminin din acea perioada.

Multi alti artisti renascentisti precum Michelangelo au creat opere asemanatoare (David).