| Rombix a întrebat:

De ce lumea si omenirea din ziua de azi e disperata dupa bani? Toate firmele,toate companiile,toate magazinele, toate serviciile(de transport in comun etc etc)sunt numai cu gandul sa scoata cat mai mult profit..Am observat ca oamenii numai la bani se gandesc,daca s-ar putea sa nu ofere nimic si sa primeasca cat mai multi bani sau sa ofere ceva slab de calitate si sa incaseze bani,toti oamenii,toate firmele, toate serviciile toti sunt disperati dupa bani si niste materialisti.Traim intr-o societate tampita unde numai banul conteaza.S-a uitat de bunatate,de toleranta,de dragoste,de joaca,de sentimente,de bucurie sincera si toti se gandesc numai cum sa faca bani,reclame peste reclame,unele mai agresive ca altele,primaria, statul iti cere o gramada de bani pe taxe de parca tu te chinui si transpiri pentru tampitul de stat si tot asa...Bani,bani si iar bani.Asa roboti animalici am ajuns? Incat banii sa ne conduca? Incat omul sa ii "clipeasca beculetul" cand aude de bani mai multi? Sincer mi-e scarba,de toti oamenii,de toate firmele,companiile,magazinele,serviciile,toti vor numai bani,am uitat sa fim oameni toti alergam in fuga dupa bani de unde si expresia tampita timpul inseamna bani,nu domnule,timpul e durata de timp in care trebuie sa te bucuri de ceilalti,de cei dragi,de familie,de viata,de micile bucurii inofensive nu inseamna niciun ban timpul.Mi-e scarba de societatea asta materialista si mai ales fara pic de umanitate, doar baza pe castigarea banului.Preferam sa ma nasc un animal sa nu am nevoie de bani si sa nu ma jupoaie toti de bani.Deci mi-e scarba.Ne meritam soarta.Cei ce sunt in gat dupa bani merita tot ce e mai rau.Pentru ca au uitat ca in viata lucrul cel mai important nu sunt banii.happy Dar e adevarat ca fara bani nu poti sa traiesti si e trist ca e asa,dar cum a ajuns societatea in ziua de azi,sa fie condusa,dominata,devorata de lupta si fuga dupa bani e absolut degradant,scandalos si TRIST.Voi aia care visati numai bani,ganditi-va ca dupa moarte,nu o sa mai puteti sa va bucurati de niciun ban,de niciun castig,nu mai puteti sa jupuiti pe nimeni sau sa visati sa aveti hartii imputite.O sa aveti nevoie doar de iertare de la Dumnezeu.Iar Dumnezeu nu inseamna bani si nu se plateste cu bani.
Ce parere aveti despre acest subiect? Nu e degradant cum a ajuns societatea in ziua de azi,pur materialista si avida dupa castig, dupa bani?(sa nu mai zic ca unii nu se satura cu 1 casa vor 5, unii nu se satura cu o masina,au vreo 3, vile,afaceri si tot felul) Un lucru e bine de zis pentru noi toti,DUMNEZEU o sa faca dreptate,o sa rasplateasca si nu dupa bani,nu dupa materialism ci dupa modul in care am trait. Dumnezeu nu se lasa cumparat, asa cum se lasa oamenii avizi de castig.
Mi-e scarba de societatea in care traim.
Va invit sa va spuneti parerea in legatura cu acest subiect.Ce credeti despre subiectul dezbatut de mine? Suntem o civilizatie de avizi dupa hartii verzi si murdare?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Oamenii au nevoie de un scop, sens,speranta pentru a putea coexista, eu personal nu vad de ce sa exist daca nu imi doresc nimic? mereu ne dorim ceea ce nu avem,mai apare un iphone nou,mai apare un tv nou,mai apare o masina, te gandesti sa isi faci o familie, te gandesti ca vrei sa isi faci o casa, vezi tu fara astea viata nu are sens,e ceva normal,desigur ca nu e ok toata viata sa tot aduni banii apoi sa mori,mai trebuie sa si vezi de alte aspecte ale vietii,cunoasterea,a invata mereu ceva nou,a calatorii,a iubi,a avea o viata diversa,nu una inchisa,din pacate in ziua de azi se promoveaza ideea ca scopul vietii este sa ai tot ce e mai nou ca tehnologie,sa curvaresti,si sa fi indiferent,antisocial,uitate la cati se sinucid intra in depresie,omul are nevoie de necazuri ca sa duca viata pana la capat, are nevoie sa lupte pentru ceva, din pacate de multe ori luptam pentru lucruri inutile, multi nu isi doresc asa multe, cauta linistea, cauta o stare de confort, sa nu le deranjeze nimeni, moartea este scopul vietii restul sunt iluzi

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa e cum zici tu... dar de cand e lumea nu a reusit nimeni sa isi plateasca facturile cu ganduri bune

| T0T a răspuns:

Ai scris mult și am citit pe alocuri. Faza e că pentru noi singurul lucru concret, singurul lucru cu care suntem siguri că putem câștiga ceva, sunt banii. Nici eu nu sunt pro snobismului, însă fără bani nu ai putea trăi și la o scară mai largă nici societatea nu ar putea funcționa. Desigur că unii sunt foarte individualiști și materialiști, de aceea singurul lor scop e să facă bani, însă asta e treaba lor și dacă există astfel de oameni asta nu înseamnă că banul nu ar fi important. Adevărul e că banul e mai concret ca Dumnezeu. Nu Dumnezeu ți-a dat calculatorul de pe care ne scrii. Poate ți-a dat universul, dar nu ai de unde să știi asta concret că nu ai nicio dovadă, pe când cu banul ai o certitudine că poți câștiga ceva, să îți satisfaci diverse nevoi.
Acum nici mie nu îmi plac astfel de oameni descriși de tine, dar asta nu înseamnă că port ură față de ei sau ceva. Atâta timp cât nu ne afectează personal, fiecare are dreptul să aibă orice principii de viață dorește.

| relian a răspuns:

Naspa daca tir cum zici.Societatea a fost asa d e cand e lumea, ca o vezi tu acum asta e treaba ta.Hartiile verzi si murdare sunt rezultatu muncii oamenilor si un ajutor prin care ei is pot procura f usor ce au nevoie.Tu ce vrei acum sa se intoarca lumea la TROC pai ar fi dezastru cataclism laughing cred ca nu sti ce vorbesti. Orice organism din lumea asta trebuie sa munceasca pentru a supravietui. Unele ceara muncesc asa intruna ca robotii, de ex albinele, alea nu stiu cei odihna, numai cand vine iarna intra in hibernare laughing alea nu se mai pling.Ca vor unia 5 case f bine, daca omu poate sa isi ia si 10 case, ca merita.De ce face asta? Simplu pentru ca orice organism strange pentru urmasi isi face provizii si asa mai departe, asta sta scris in genetica tuturor speciilor de pe planeta asta.Omenii avizi de castig? Noi vorbim aici de munca cinstita nu de hoti si talhari, aia e alta poveste.Nu e nimic degradant cum tu spui, e normal ce se intimpla.Dzeu nu e lasa cumparat spui? Pai Dzeu probabil are de toate,nu-i trebuie nimic,ca urmare nu vad ce sa mai cumpere laughing Is curios tu ce doresti? Vrei sa stai sa o fredonezi sa munceasca altul pentru tine sau cum? Sau crezi ca daca o iei asa la pas,ajungi maine la munca las ca nu-i problema Dzeu iti da laughing nu stiu dara unia veniti cu niste idei de sta mata in coada zau asa laughingDupa moarte nu mai trebuie bani spui? Dupa moarte nu-ti mai trebuie nimic, dara conteaza f mult cum treci prin viata asta, daca treci normal mergand, simtindute bine, sau daca treci asa tarandute laughing Apoi daca tu te-ai tarat prin viata asta, ai face bine sa strangi ceva sa lasi si la urmasi ca aia sa nu se mai taraie ca si tine.Pricepi chestia asta? O minte sanatoasa sta doara intr-un corp sanatos, daca tu traiesc de azi pe maine, apar boli, apar lipsuri medicatie, mancare esti vai mama ta.Numai oamenii puturosi o lalaie laughing de pe o zi pe alta.

| Holiday a răspuns:

Problema ta mai degraba nu e ca au altii bani, ci ca dintr-un motiv sau altul nu ai tu.
Pe de alta parte e hilar sa aduci ca argument un spiridus, pe Dumnezeu, creat si folosit tocmai in vederea dobandirii de bani, putere si influenta. Religia e doar o afacere. Culmea e ca desi vinde doar iluzii inca se mai gasesc destui care sa le cumpere.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Asa a fost din totdeauna. Acum cateva zeci-sute de ani, avere insemna pamant, sa ai cat mai mult pamant si toti se luptau pentru pamant. În zilele noastre e mai usor sa ai hârtii cu multe zerouri, conturi cu multe zerouri la sfarsit etc. Si mie imi plac banii, as fi ipocrit să nu o recunosc, si da, mi-aș dori sa-mi vina bani din nimic laughing. Banul e totul. Pentru suma corecta ai tot ce-ti doresti.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca suntem nefericiți și trăim cu senzația ca așa găsim fericirea. Toate reclamele vând o senzație care in general înseamnă fericire la in anumit nivel. Iar mesajul clar este ca pentru "produsul" respectiv trebuie sa plătești o anumită suma.

| VictorFenrir a răspuns:

Mda cam asa e in ziua de astazi oamenii se gandesc numai la bani,pana la urma e necesar banul ca sa traiesti dar nu trebuie sa devenim obsedati dupa ei.Cel putin eu nu sunt,nu pun pret pe cati bani ai sau nu ai,eu pun pret pe alte lucruri decat cele materiale care oricum sunt trecatoare. Oricum in ziua de astazi o perceptie proasta a societatii este aceea ca valoarea unei persoane este data de cati bani are nu de personalitate,fapte, modul de a te comporta cu ceilalti oameni, valorile astea materiale sunt numai pentru ipocriti si oamenii fara repere morale si eu nu pot sa-i inteleg cum de ar fi dispusi de orice doar ca sa faca niste hartii jegoase, am vazut oamenii care s-ar injosi pentru bani, chiar mi-e scarba de genul asta de oameni.

| xSega a răspuns:

Noi suntem doar niste marionete care îi susținem pe cei bogati, ei dețin banii iar noi suntem slugile lor, chiar mi se pare interesanta ideea pe care ai abordat-o

| KiszMy a răspuns:

Traiul oamenilor normali e pe bani, nu pe pastile.

| Termopile a răspuns:

Dacă am ajuns să fim. conduși de niște hârti de plastic e grav, dacă am ajuns în așa hal in cât să nu poți trai fără hârti de plastic e rău, acum pe bune uitați-vă la trecut dacă dați timpul înapoi 400-450 de ani veți vedea o viață literalmente diferită, acum orice necesitate cât e ea de mică costă bani, păi cine s-ar fi gândit ascum 250 de ani ca în viitor o să se ajungă să plătești 3 lei pe o apă plată, în condițiile în care acum 250-450 de ani într-un sat erau cate 400 de oameni intr-un sat care își luau apă gratuit din 2-3 fântâni cu apă săpate în pământ și oameni cărau găleți din fântână câte le trebuiau și nu zicea nimeni nimic apa era a tutor acum dacă se consideră furt dacă nu dai 3 lei pe o apă, ai naivi vânzători dacă nu ai trei hârti amărâte ar fi în stare să te lase să mori de sete în condițiile in care în trecut carai 5-10 litri pe zi gratis și nu zicea nimeni nimic, acum dacă ceri 300 de grame de făină cuiva nu îți dă nici să îl bați în trecut dacă mergeai la vecinu să îți dea nuuu 300 de grame îi cereai 3 kilograme și toți îți dădea că era omenie, generozitate, altruism, înțelegere, acum 400 de ani un om te chema la un vin fiert în curte și nu îți cerea nimic, acum nu mai e așa acum dacă îl cinstește cineva e bine dacă nu nu. Vad babe in baston care abia mers și nu le sa nimeni niciun leu, acum 250 oameni se ajutau între ei acum toți sunt pe interes, acum toți fac ceva în interes propriu. Hârtiile i- au schimbat mult pe oameni, acum toți au orgoliu, tupeu jegos, nesimțiți, răutăcioși etc. Văd că oameni de cultură nu sunt apreciați, oameni, elevi, studenți deștepți nu sunt apreciați de către nimeni. Acum și să te caci te costă, te costă mâncarea pe care o elimini, apa utilizată când tragi apa și hârtia igienica. Să nu mai zic că în lume e foarte mare invidia pe cei ce sunt realizați în viața. Toți sunt lipsiți de orice urmă de omenie și de orice urmă de bun simț.