| Dorotheea21 a întrebat:

De ce majoritatea oamenilor scriu cu mana dreapta?
Ce sau cine a decis in organism ca trebuie sa se intample asa?

Răspuns Câştigător
| FaraNume1245 a răspuns:

Răspunsul simplu e că nu se știe exact de ce, dar e sigur că factorii genetici și culturali au un rol important.

https://www.scientificamerican.com/article/what-causes-some-people-t/

https://www.google.com/......ded-2018-1

https://elifesciences.org/articles/22784

Ultimul e mai greu de înțeles.

31 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Din cauza faptului ca encefalul nostru are doua emisfere si stim ca 1. Fiecare emisfera controleaza partea opusa a corpului si 2. partea stanga (care controleaza parte dreapta) e responsabila de chestii gen planificare, executie si contol al mobilitatii lucruri extrem de importante in crearea si folosirea uneltelor.

Uneltele au fost o chestie supre importanta in evolutia umana pentru ca ne-au ajutat sa compensam pentru lipsa de gheare, colti sau alte arme de vanatoare. mai mult decat atat ne-au ajutat sa ne aparam, constuim adaposturi si sa ne pregatim mancarea.

Asa ca da, de aia suntem asa multi dreptaci. happy

| Dorotheea21 explică (pentru RoCkKiD):

Multumesc.
Am sa ma hotarasc la cine merge funda. happy

| FaraNume1245 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Ca fapt divers, emisfera stângă a creierului controlează în mare parte partea dreaptă a corpului (și vice-versa), dar gândirea nu are o emisferă. Adică, emisfera dreaptă nu controlează creativitatea sau mai știu eu ce și emisfera stângă invers.
Găsești multe informații pe net, trebuie doar să cauți.

"According to Harold Wolff, diffuse bilateral functions include: > These are the cand of functions that are lost only after diffuse and bilateral injuries to the brain, such as occur in the dementing disorders."
- https://www.dartmouth.edu/~dons/part_1/chapter_2.html

Dacă nu-ți vine să crezi, dă un google despre "hemispherectomy".

| RoCkKiD a răspuns (pentru FaraNume1245):

N-am zis nimic de gandire, nu stiu de unde ai scos-o, dupa toate estimarile aia se regaseste in cortexul perfrontal. In toata literatura de specialitate exista referinte cu privire la anumite activitati pentru care o anumita emisfera contribuie mai mult, nu cred ca treaba este atat de bine segmentata incat doar o emisfera sa poata face o chestie.

In plus, daca una din hemisfere este extirpata, celalta ii va prelua in timp mare parte din atributii, dar asta nu demonsreaza absenta unei oarecare specializari ci doar adaptabilitatea creierului.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da... ce s-a zis mai sus, la care as putea sa adaug faptul ca:

Cumva, emisfera stanga fomina emisfera dreapta, dar ar trebui sa fie cam la fel. Emisfera stanga care se ocupa cu stiinta exacta, logica, ce este firesc si "matematic" determina miscarea mainii drepte.
Emisfera dreapta are grija de acea senzatie, feeling sau acea "magie" pe care nu trebuie sa o descrii in legatura cu orice este artistic, frumos sau chiar urat, cu senzatiile.
Ele sunt simetrice cand e vorba de determinarea miscarilor membrelor.

Si cam atat. Asta asa ca bonus.

PS: de 4 ani ma chinui sa invat sa scriu cu stanga.

| anonimg a răspuns:

Fiecare natiune s-a dezvoltat pe baza a ceea ce a preluat de la inaintasi.
Oricum, nu mi s-ar parea normal ca mana sa treaca peste scris; mai ales ca cerneala si altele nu se usuca instant, ci la cateva secunde.
Iara daca scriem cu mana dreapta eu cred ca este vorba de indemanare. Unii ne nastem asa, altii trebuiesc sa depuna efort sa invete sa scrie cu mana dreapta.
Eu sunt pe jumatate: cu mana stanga tin ciocanul; daca l-as tine cu dreapta mi-as da cu el peste degete instant. In armata arma am tinut-o tot in partea stanga. Dar scriu cu mana dreapta, si mananc cu mana dreapta. In ultimul timp scriu cu ambele maini. big grin. Cititul, si-n dreapta si-n stanga. ^_^
In mana stanga am putere si tenacitate, iar in dreapta am rezistenta.
Este mai ferice de cei dreptaci, deoarece ei folosesc partea dreapta mai mult, si inima -care este in stanga- nu este fortata asa de mult in timpul unui efort.
Si da, este diferenta intre mana stanga si cea dreapta. In stanga tensiunea este mai mare. La dreapta este mai mica. Poti face un astfel de test.

| Dorotheea21 explică (pentru anonimg):

Bine. Sa facem abstractie de scris.
Ce face ca un om sa fie stangaci sau dreptaci?

| anonimg a răspuns (pentru Dorotheea21):

Cum am zis mai sus, este vorba de doi factori:
1- îndemânare -pentru că până la urmă trebuie să folosești o mână înaintea celeilalte; în unele cazuri ajută la echilibru (ex: dacă o mână este în față, cealaltă trebuie să fie în spate);
2- genetică și/sau educație. Prin genetică sau educație i-a naștere îndemânarea unei mâini.

| NLS a răspuns:

Cred ca are legatura cu directia in care se scriu literele, adica de la stanga spre dreapta.
Si cu traiectoria fiecarei litere in parte, care tot de la stanga incepe si se termina in general spre dreapta.
Intervin si niste legi ale matematicii si fizicii aici, datorita unghiului pe care il formeaza unealta de scris cu suprafata hartiei.
In termeni simpli, e mai usor sa tragi (spre locatia finala a ultimului punct al literei, adica deapta) penita/varful creionului, decat sa il impingi impotriva valului...

E ca si cum ai avea in mana o lopada de impins zapada pe care o tii in mana.
Ce e mai usor, sa o impingi pe iarba, sau sa o tragi dupa tine?

| Dorotheea21 explică (pentru NLS):

Japonezii scriu de la stanga la dreapta dar si de sus in jos iar arabii, de la dreapta spre stanga.

| girada79 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Eu scriu cu nasul. Ce problemă am?

| Dorotheea21 explică (pentru girada79):

Tu esti un caz special. sad

| girada79 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Am dorit să glumesc cu voi.

| Dorotheea21 explică (pentru girada79):

Dragule, eu nu glumesc cu cei care au probleme ca a ta.
Nu pot. sad

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In copilarie ti-se formeaza acel refelx fixat de a scrie cu dreapta s-au cu stanga, daca te-ai invatat cu stanga atunci o sa scrii asa, dar daca te-ai invatat cu dreapta atunci o sa scrii cu dreapta. Fiecare miscare pleaca de la creier, daca creierul si mana ta sau obisnuit si adaptat cu scrisul pe mana respectiva atunci asa o sa ramai toata viata.

| Iote a răspuns:

Nu e o decizie "in organism".
Scrierea in majoritatea limbilor se face de la stanga la dreapta. Ca sa vezi ce scrii, ca sa nu murdaresti/stergi ce deja ai scris, e mai indicat, mai comod sa scrii cu dreapta.

| Nilsson a răspuns:

Am văzut atâtea răspunsuri care mai de care mai sofisticate însă niciunul nu intuiește o explicație mult mai simplă și pe care o consider cea mai plauzibilă.

| Dorotheea21 explică (pentru Nilsson):

Si ea este?

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Așa a vrut Dumnezeu, bănuiesc.

| Nilsson a răspuns (pentru Dorotheea21):

De ce oamenii ajung să își preponderent mâna dreaptă?
Ca să dau un răspuns scurt și concis: prin imitare.

Acum că să detaliez un pic, trebuie luat in considerare faptul că nimeni nu se naște cu vreo mâna mai îndemânatică decât cealaltă. Până să învățăm să scriem a fost necesar să exersam ani de zile de la a umple o pagină cu bastonașe sau alte părți de litere până la a lega câteva propoziții fără greșeală.
Și când învățam să curățăm un cartof ori să ne spălăm pe dinți aveam ceva dificultăți în a mânui cuțitul sau periuța.
Dacă am încerca să facem același lucru cu mâna stângă ne-am reaminti acele momente când ne chinuiam cu cea dreaptă.
Cum au spus și alții anterior, prin exersare putem deveni îndemânatici cu ambele membre.
Rafael Nadal de exemplu el scrie cu dreapta, dar în tenis a fost învățat de mic de antrenorul lui să lovească cu stânga pentru a-și pune adversarii în dificultate și a devenit unul dintre cei mai buni tenismeni ai generației sale.
Felul cum scriem la tastatură dovedește cel mai bine faptul că prin exersare ne putem folosi mâinile în mod egal fără nicio diferență.

Acum o să întrebi de unde vine preferința copiilor mici să apuce in obiect cu dreapta?
Cum am spus la început, prin imitare, un copil în primii ani din viață are instinctele de copiere al comportamentului adulților foarte bine dezvoltate datorită așa-numiților neuroni-oglindă.
Văzând adulții că întind preponderent mâna dreaptă, și copilul tinde să imite acest comportament pentru activități care nu necesită ambele mâini cum ar fi apucatul unei jucării.
În acest fel reflexul se înrădăcinează în timp.

Există și excepții, cei care devin stângaci probabil nu au instinctul de imitare așa de bine dezvoltat când sunt copii sau percep greșit poziția în spațiu (când îi întinzi mâna dreaptă este pe partea lui stângă și tinde să răspundă pe acea parte).
Dar asta nu înseamnă că la maturitate nu vor avea un intelect la fel ca al majorității, poate chiar superior, deși în trecut stângacii erau priviți cam ciudat, până și în limba latină termenul "sinistra" înseamnă stânga.

| Nilsson a răspuns (pentru FaraNume1245):

"Așa a vrut Dumnezeu, bănuiesc."

Dacă ziceam așa, m-aș fi scutit să scriu aproape un eseu argumentativ și scăpam mai bine. happy

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Nilsson):

My bad, m-ai surprins în mod plăcut. Mă așteptam să dai un răspuns religios.

| Dorotheea21 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri.

| UnderPressure a răspuns:

Hey. :*
Eu am citit pe net ca e genetic dar asta pe un site de sport, asa ca mare incredere nu am.
Nu ai venit vineri in sincai. Toata lumea a intrebat de tine. Cum te simti? Ne-a spus Flavia ca ai racit.

| Dorotheea21 explică (pentru UnderPressure):

Hey! happy
Da, sunt mucioasa. De asta m-ai gasit aici.
Am sa va extermin unul cate unul! Ati fost in Carol!
Treci pe S si distreaza-ma. happy

| UnderPressure a răspuns (pentru Dorotheea21):

De ce iti place sa ma zapacesti Evi?
Mi-ai retras invitatia fara sa am nici o vina. sad

| Dorotheea21 explică (pentru UnderPressure):

Pentru ca asa am vrut. Cu tine in echipa, eram pe tobogan. laughing
Mai scrie-mi asa, si am sa-ti demolez nasul!

| UnderPressure a răspuns (pentru Dorotheea21):

Am uitat. Iarta-ma. sad

| troleibuz a răspuns (pentru UnderPressure):

Ce comentarii fortate. Cate conturi ai, Evi? Un barbat nu ar scrie asa

| daviddumitru8888 a răspuns:

Dupa cum stim scrisu aparuse dupa religie si in relige mina dreapta era recunoscuta sacra atun nu mai are logica sa intrebi nu puteai sa scrii carti sfinte cu stinga si cel mai important e ca partea stinga a creirului raspunde de partea dreapta a corpului si de memorie cred ca e mult mai siplu sa faci ceia ce cunosti deja de asta sa ales drepta mai inportanta si mai folosita

| Teo141423 a răspuns:

Eu am aflat acum cateva zile ca ai niste nervi pe partea stanga sau dreapta depinde cu ce mana scrii, la copii cei mici daca ii fortezi de multe ori nervul se muta in partea dreapta daca scrie cu mana stanga. Eu cand eram mica aveam intentia sa scriu cu mana stanga, dar mama ma fortat sa scriu cu mana dreapta, iar acum scriu cu mana dreapta si nu am patit nimic.