| anonim_4396 a întrebat:

De ce migrează oamenii(excludem România și sărăcia, ci la modul general)? De ce dacă li s-a dat o nație și un limbaj ei vor altceva?

Că ei migrează din cauza sărăciei, e clar primul motiv, pentru un viitor mai bun, dar de ce a luat amploare acest fenomen de migrație? De ce vin și alții din țări dezvoltate/bogate în altele subdezvoltate și sărace? Ce stă în spatele procesului de migrație?

54 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Migrația poate fi motivată de căutarea unor condiții de viață mai bune - materiale și/sau sociale -, căutarea unor oportunități mai mari de realizare personală, îmbunătățirea nivelului de educație, căutarea unui mediu mai sigur, evitarea conflictelor și violenței, dar și căutarea unui mediu care să ofere o anumită cultură sau o anumită identitate. De asemenea, poate exista dorința de a descoperi noi locuri și noi culturi, sau pur și simplu de a căuta aventură. Așadar, cauzele migrației sunt multiple și variază de la caz la caz.

| Mosotti a răspuns:

In primul rand ca si aia care imigreaza de saracie sunt de vina ca nu lupta in tara lor sa fie bine.
Aia care din tari bogate vin in tari sarace vin din 2 motive:

1 - Prin casatorie, ca ala din tara saraca nu vrea sa se duca dincolo.
2 - Ptr ca, cu banii din tara bogata, o duc mult mai bine in tara saraca. 1 se leaga de 2.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Îmi cam place ce spui. happy Chiar mă întrebam mereu de ce au ajuns să vină bogații din alte țări la noi, iar săracii noștri se duc la ei în țară. happy

Și știu ce zici, și eu îi cam urăsc pe cei care pleacă, pentru că dacă am fi stat toți aici să luptăm, poate lucrurile se mai schimbau și pe la noi. straight face

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Din raspunsul tau se vede clar ca nu ai iesit mai departe de poarta la la strada laughing
Deci dupa tine unia din tarile mai dezvoltate, vin in RO pentru ca au bani si o duc mult mai bine decat in tara lor cu acei bani. pffff praf neai facut laughing

Afla tataie ca in RO preturile is mai mari decat in restul UE si is mai mari decat in SUA.
Luam produse si ce vrei tu si o sa iti arat ca RO practica cele mai mari preturi, poate prin Africa sa mai gasesti preturi mai mici decat RO laughing

Apoi banii din tara bogata, pai ala daca se muta in RO de unde mai are bani?
Ce spui tu ar insemna ca aia sa fie milionari, dar nu am auzit, vazut milionari care sa se mute in RO laughing deci vin asa tot oameni pe care nu-i dau banii afara din casa, stau pana cheltuie banii, apoi se duc inapoi.

Vin nu din motivul aratat de tine, le place sa mai vada si alte locuri, cam despre asta este vorba.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Acuma stii de ce bogatii mai veneau la noi, si saracii se duc la ei.

Lasa sa plece sa planga ca nu e cu familia daca-s batuti in cap. Sa fie slugi la aia care se p pe ei.
In loc sa fi stat sa ne unim si sa facem sa fie ca acolo si la noi.

Iar cand te casatoresti sau te cuplezi, sa fie unu mai instarit si celalalt mai ne, si asa e un echilibru, nu sa fie doi scartani.
Ca apoi sa plece unu la mama dracu` si sa lase familia acasa, ca si copiii aia sa sufere, si partenera/parteneru sa se duca cu altii, si ea/el ala plecat sa se duca si ei cu altii dincolo.

Te uiti si tu "avem casa? Avem venituri decente?', daca nu, nu va cuplati, ca bine nu va fi. Se duce si iubire si tot.
Iti zic eu ca si intre parinti si copii se duce treaba cand nu-s bani.
Am vazut asta.

Trebe un echilibru intre bani si afectiv, oricare lipseste e dezechilibru si e rau.
Iar aia "nu le poti avea pe toate", e consolarea nenorocosului.
A avea afectiv+un trai bun este nivelul minim de la care se porneste intr-o tara sanatoasa la cap. De acolo in sus cu cati esti mai capabil traiesti si mai bine.
Dar nu doar aia f capabili sa o duca decent, aia e o prostie.

Asa ca plecati domne dincolo, plecati sa va dea aia mai putin sa-si faca buzunarele mari, si copiii vostri sa o ia razna.
Si sa ramana tara fara doctori, profesori, etc. Ca sa ne controleze altii si mai mult.

Si o sa zica "aaa pai nu ne place Romania", pai ce, altundeva le e drag de noi? Vei fi strain mereu acolo".

Americanii au zis ca firmele germane sa se duca la ei daca nu mai merge treaba in Germania (chestie pe care tot aia au aranjat-o ca sa termine economic Germania sa nu le mai faca concurenta economica, ca de aia se scumpise gazu de n ori inainte de razboi deja), si ca le da facilitati fiscale.
Unii nu au plecat pentru ca stiu ca acum cat americanii au nevoie de ei, e bine, cand nu vor mai avea, ii desfiinteaza ca sa nu le faca concurenta! Ca de, sunt niste straini acolo.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Știu ce zici la aia cu părinți-copii când finanțele scârțâie. rolling on the floor)
Să vezi când mi-a zis mama că nu mai avem banii ăia puși deoparte și acum trebuie să trăim lună de lună doar din 2 salarii și pensia bunică-mii. Deja m-a avertizat ca să nu mai ies cu mașina seară de seară și că de acum o să mai trăim doar pentru strictul necesar și facturi. happy Deja mă luase cu palpitații. Ba chiar ne-am și ciondănit puțin, ea că, nu o să-mi mai zică dacă mă afectează atât, iar eu i-am zis că nu, că totuși vreau adevărul, mai ales că așa abia știu că trebuie să fac și alte chestii ca să am bani. rolling on the floor) Și chiar după ce am descoperit TPU și toată treaba asta cu ajutorul voiam să-mi reiau studiile pe psihologie, după ce mi-a zis mama că nu mai avem fondul, clar i-am zis că o dau dracu de psihologie și mă duc la drept. Deoarece eu nu sunt de acord să trăiesc doar pentru facturi și ce mai rămâne, dacă mai rămâne strictul necesar. Așa ceva nu pot accepta.
Dar să văd ce s-o lipi de mine, că nu înțeleg nimic :/ și oricum de profesat în domeniu pot abia peste 4 ani. Deci până pe la 32 de ani, sunt tot sărăntoacă, nu că după oi fi prea bogată, dar măcar să visăm, zic. laughing)

Deci știu ce zici. laughing)
Și tot asta îi zic și eu mamei, că și pe mine mă enervează gândirea aia, că lasă că merge și cu atât. Păi merge cu atât, na, avem și exemple că merge, dar avem și exemple că se poate. De ce să stăm așa, în gândirea asta. Chiar nu suport gândirea asta, că merge și cu puțin. Sincer, nu, nu merge. Și de aceea nici nu poate România, din cauza mentalității ăsteia. Exact din acest motiv și eu sunt tot pe gândul "pleacă!". Dar recunosc că totuși sunt fricoasă laughing) în cazul meu, frica mă ține pe loc. Și nu ar fi chiar de necunoscut, deși așa zic mulți. Dar îmi este frică să fiu singură printre străini. Cum prieteni nu am, iar cu neamurile nu prea țin legătura, nu prea am de cine să mă leg. Și hai să zic că încă mă mai lupt cu engleza, că oriunde m-aș duce, îmi trebuie minim engleza happy dar aș pleca, fără să mă uit în urmă. Iar eu aș pleca sincer strict din acest motiv, al mentalității ăsteia.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Aia cu politicul ai zis tu bine dar e mai greu.
Ptr ca ideea este sa pui la conducere pe cine trebuie, insa la ei e vorba de nestiinta si de lipsa de interes totala, ca daca analizau si istoria dupa 1900 incoace, si-ar da seama ce trebuie facut ca sa fie bine.

Pai trebuie facut asa:

1 - Sa desemnam noi candidatii, deci nu sa ne puna ei pe liste ce mafioti vor ei, si sa votam din ei ca sa rotim mafiotii la infinit. Adica vin 10 insi cu programul lor ce vor sa faca, si alegem din aia, nu ca acum ca daca vrei sa faci ceva, grupurile de interese care au partidele nu te pun pe liste, ca de aia oricine vine nu e bine.
2 - Sa nu mai existe bani privati in politica, ca sa nu mai serveasca grupurilor de interese care i-au finantat pe ei politicienii, pai daca toate partidele-s finantate privat ce inseamna? Ca oricine vine va servi lor, adica celor ce au finatat.
Deci numa asta daca stii, estii ca nu are cum fi bine orice partid alegi si oricine vine sus, lumea stie dar tot fraiera e, nu face nici o legatura.

3 - Sa fie verificati des, si daca nu au facut nimic, afara cu ei si sa dea salariile luate pana atunci inapoi, dar si ceva puscarie.
4 - Sa nu mai puna presedintele procurorul general ca apoi sa-i faca jocurile presedintelui fara sa poata fi verificat.

Deci oamenii trebuie sa stie ca asta trebuie facut, si dupa aia oricine vine sus va face treaba, pentru ca punctul 3 ii face ca ori sa faca bine, ori sa nu mai vina sus.
Pai la nivel de natie trebuie sa stie asta, si apoi in masa sa fortam schimbarea constitutiei si sa bagam acolo astea 4.

Si ca sa vezi cat de fraiera e lumea, ei vor masuri socialiste dar voteaza liberalii care-s contra masurilor socialiste prin doctrina.
Habar n-au doctrinele!

Nici eu nu accept sa traiesc ca sa nu crap, pai atunci de ce sa mai traiesc? Mai bine crap decat asa! Adica ce fac, traiesc sa ma chinui? Nu vad o motivatie sa fac asta.
Am fost asa pana in 1996 toamna, dupa aia am plecat in Germania, s-a ivit o ocazie si gata, ca si mama si bunica erau ca maica-ta, pe ele nu le deranja, pai ma nenica, nu ai si tu o demnitate, un respect fata de tine?! Iti place sa stai in cacao asa?! Ma uimeau! Si sa ma mai traga si pe mine acolo.
Bine ca mama m-a intrebat daca sa facem asta, ca si ea ar fi vrut, am zis ca da.
Si uite ce bine e acum, si a fost ca-mi trimitea bani de acolo.

Pai nu merge si cu atat, ca aia nu e viata. Avem exemple unde se poate sa se traiasca asa aiurea, se poate, ca si daca mananci o paine pe zi merge, dar nu asta e ideea.

Aia cu facultatea, daca ai face psihologia nu profesezi dupa 3 ani, mai trebuie masteru 2 si specializarea 2.
La drept daca vrei cariera juridica in justitie iar nu poti, trebuie masteru si apoi stagiatura la un avocat unde ai nev de bani.
La firme nu stiu cum e si cand poti lucra dupa aia 3 ani fac si 2 ai masteru.
Deci si cu masteru ai 5 ani, nu 4.

Daaaa, pleaca, si acolo te asteapta aia cu covoru verde si zic "poftiti doamna invatatoare, unde vrei post? Ce sal vrei?", haha. Adevarat ca studiile-s recunoscute acolo, ai putea gasi ceva, dar tu ai impresia ca aia n-au pe ai lor pentru posturile bune? Gasesti unde au lipsa. Medici, ingineri, ceva de genul, programatori.
Si pana gasesti tot stai o vreme daca nu vrei job de cacao, tot trebuie sa ai un minim 3500 Euro pentru un 2 luni de stat cu chirie cu tot.
Si gasesti post bun? Nu poti sa gasesti nici asa si asa, ca pentru alea trebuie sa faci acolo 3 ani profesionala, aia si pentru vanzatori fac profesionala (niste dobitoci).
Dar asa de ex unu a gasit paznic la o firma, sau ducea mancarea la spitale si avea masina, etc, asta era in Germania, dar nu stiu cum, a venit acasa dupa 1 an, este Montana de pe Youtube, are 43 de ani, a plecat cu gagica-sa.

In Germania nu-ti trebuie engleza neaparat de ex. Trebe limba tarii, de fapt e mai greu, ca nu trebuie engleza! In Anglia mi se pare ca nu mai merge ca nu mai e in UE.
Pai dar logic ca o sa fi singura acolo. Bine, nu ca nu ai fi si aici, dar asta e alta. Ca psihologic tot singura esti de fapt.

Mai bine ai invata ceva aici.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Pai cum, stiu pe unii nemti care veneau aici din cauza asta, bine, asta era in anii 90-2000, acum nu se prea merita, ca si aici veniturile is mai mari, si unele-s chiar mai scumpe ca la ei.
Si tatal meu vitreg vroia sa faca la fel in 2003 cand iesise la pensie, deci nu vb din citite.
Pai cum de unde aveau bani? Din pensie.
De ex in 1997 pensia medie era de cam 55 Euro la noi si ei aveau pensia medie de 1000, aici cu 500 Euro traiai f bine o fam cu 3 persoane cu utilitati si tot daca aveai casa ta.
Dincolo nu, o cheltuia cam pe toata unu singur.
Iti dai seama 2 pensionari cu 2000 Euro (zic in Euro, ca atunci erau marci), cum traiau aici. Sau se traia si cu 3-400, dar am zis 500 asa maxim.

Dar acum tot la 1000 pensie la ei, cand aici maica-mea are pensie de aici cam 480 Euro, si iti trebuie mai mult ca sa o duci decent, de ce sa mai vina?

Poate nu am speficat perioada. Acuma ai dreptate, mai bine stau acolo, mai ales ca aici e si scump si sistem medical de cacao.
Acuma vin doar sa viziteze, in rest nu.

Corect, in UE e mai scump ca in SUA, asta stiam inca de prin anul 2000, ca curentu era mai ieftin in SUA decat in Germania. Si poate si altele.
Dar na, SUA era the first, Germania pe locul 2 cam.

In Africa am impresia ca nu gasesti produse mai deloc, nu cunosc cum e intr-un oras mare, dar zic cum cred eu.
Depinde totul de salarii, ca in functie si de asta sunt preturi.

Milionarii nu trebuie sa vina ca aia o duc lux si in tara lor.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Din nou intrebari retorice? Pentru ca, indiferent daca se declara religiosi sau nu, subconstientul lor le spune ca au o singura viata, si sa faca tot ce pot ca asta sa fie cea mai buna cu putinta. Uite, prin 2016 discutam cu un prieten, care atunci cistiga impreuna cu sotia lui binisor peste 20.000 RON. Voiau sa plece - cel putin luau foarte serios in considerare optiunea. De ce? Nu de foame, ci datorita LIPSEI DE RESPECT a statului roman fata de ei. La fel, sunt multi care vor sa plece datorita lipsei de impact a activitatii lor pozitive in societate. Ce face romanul de rind in loc sa invete de la astia care ISI PERMIT sa se exprime liber, fara sa fie impinsi de la spate de vreun sindicat obscur (sa nu crezi tu ca grevele in invatamint se fac asa, cand vrea orice amarit care are o problema, chiar daca problema ii afecteaza pe toti din sistem - sper ca macar asta ai constientizat pana acum)? Pai ii eticheteaza ca marxisti, sorosisti, satanisti, de-astea. Legat de migratia spre tarile sarace, e simplu. Ca pensionar in SUA, de exemplu, abia daca iti permiti o vizita la medic. Te duci in Thailanda sau Filipine, esti rege acolo cu aceeasi bani.
Intr-un final, in spatele procesului de migratie sta constientizarea faptului ca ai un singur speedrun, fara save/load game.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Știi că nu e nimic retoric? Chiar am întrebat pentru TPUași happy sau nu știu la ce te referi prin retoric? laughing)

Dar da, aici ai dreptate, clar ăsta este un motiv destul de puternic, chiar am auzit părinți la știri declarând că au plecat din România doar pentru copii și mentalitatea românească și educativă, sincer atunci chiar am zis că ăia sunt fițoși, dar chiar au dreptate, cel puțin în educație, acum fiind și eu prinsă, pot spune că au dreptate.

Cât de greva din învățământ, chiar nu știam că de fapt în spate stă sindicatul, eu chiar credeam că noi facem greva, profii. happy

Aflu lucruri noi, se pare. laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai e retoric, ca tu pui intrebarea dar cam dai si raspunsul. Prietenul asta al meu nici macar nu are copii. Are vreo doua pisici. Sau 3. Sau una, in fine. Nu e singurul de calibrul lui din cercul meu de cunostinte, si daca ar fi sa plece, majoritatea la asta se uita - la timpul pierdut cu prosti, cu statul, la lipsa de respect cand ei pompeaza sume semnificative la buget prin taxele pe care le platesc.

| relian a răspuns:

Ce sta in spatele procesului de migratie? O viata mai buna, locuri in care te poti exprima liber, locuri unde cineva iti apreciaza ideiile si te ajuta sa le pui in parctica etc.

Einstein, Tesla, etc au emigrat, de ce nu au stat in tara lor? Tocmai ca in tara lor nu erau bagati in sama asa cum siar fi dorit ei, ba Tesla cine l-ar fi luat in seama in Serbia sau unde locuia el?
Nimeni, uite ca ajuns in alta tara, a gasit oameni, un sistem altfel, care stie sa faca bani, asa ca omu si a vazut visu implinit, cei care au crezut in el si lau sponsorizat au facut bani buni, cam despre asta este vorba.
Einstein la fel, a mers intr-o tara vazuta bine, si care apreciaza oamenii destepti.
Chevrolet, repara biciclete in Belgia, o venit un america si i-a propus hai frate la noi sa facem masini laughing uite chevrolet.

Deci oamenii emigreaza din multe motive, am enumerat doara cateva.

| sabin89 a răspuns (pentru relian):

Într-un timp nu aveai o impresie bună despre Tesla. Ai ajuns acum să-l apreciezi?

| relian a răspuns (pentru sabin89):

Nu aveam impresie buna despre Tesla, de unde ai mai scos si chestia asta?
Am impresie buna, poate te referi la ce am spus despre cei care vorbesc despre el, sau care ii atribuie chestii ce nu le-a facut.
Aia da, f multa lume crede ca Tesla a facut sia dres si ca guvernul nu stiu care ascunde descoperirile lui, bla bla povesti nemuritoare.

Ce a facut a facut se vede, restul is basme, despre asta am comentat cindva pe undeva si o zic oricind.

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Te aprob în tot. happy
Ceea ce descrii tu aici, simt eu pe pielea mea. Acum nu zic că mă asemui cu Einstein. But, simt că am idei, multe idei în minte și multe vise pe care simt că în țara asta nu le pot aplica. happy Dar deja am îmbătrânit, deci oricum au îmbătrânit și visele cu mine. rolling on the floor)

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Il aprobi pe masotti e bun si asa rau. Dar sa aprobi pe cineva trebuie sa cunosti anumite chestii, sa detii informatii care sa iti sustina pctul de vedere.
Uite un exemplu. In Ro preturile is mai mari decat imn SUA la majoritatea produselor, deci cum o duce un american mai bine in RO? Ro practica cele mai ridicate preturi din UE laughing si poate din lume

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha, deci nu esti doara grasa, acu esti si batrina laughing e bun si asa rau, esti tare de tot, "nebuna " laughing

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Da rolling on the floor) cred că am uitat să scriu ordinea potrivită. Nebună e prima, grasă ar fi a doua și da, probabil bătrână de acum încolo laughing)
Dar mna, la 27 de ani, începe să mă sperie îmbătrânirea asta, e boală grea laughing))
Păi pe ce norișori pufoși zburam eu la 20 de ani. N-a zburat nimeni ca mine rolling on the floor) acum la 27 s-au cam evaporat norișorii ăștia.

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Ehh, găseam eu ceva, un contrargument să-ți ofer, dar mi-e prea lene să mai gândesc acum. laughing)
Așa că spun doar că pe mister Mosotti o să-l aprob în tot. happy Și mai făceam și conversație.
Cât de prețuri, trebuie să-ți dau dreptate și ție. laughing) Clar la noi sunt scumpe. Și ucraineanul când a venit cu războiul, s-a minunat de prețurile noastre, unii au zis că nu stau din cauza asta. laughing) Dar totuși nu cred că în faimoasa Americă chiar e viața mai ieftină decât în România. happy

| Freya1 a răspuns:

Cum ai spus, sa ii excludem pe cei ce pleacă din cauza sărăciei (nu e cazul tarii noastre neapărat ca aici nu suntem în Afganistan sa fim sub amenințarea talibanilor și sa nu putem face nimic, dar în fine, asta e alta discutie).
Sa vorbim despre cei bogați ce merg în tari sărace.

Sunt mai multe motive.
Unu din ele ar fi ca primesc bani dacă dezvolta ceva intr-o tara mai saraca.Si ghici ce? mana de lucru e mai ieftina,materialele de munca sunt mai ieftine iar ei trăiesc bine.
Alt motiv ar fi ilegalitatea.Tu om cu bani spre deosebire de ei, iti permiti sa faci afaceri cu droguri, alcool, țigării și tot felul de rahaturi pentru ca dai șpagă, pentru ca le faci și lor bani și uite asa trăiești bine. Spui public ca te retragi amarat intr-o coliba din Africa sa ajuți oamenii de acolo ca vrei sa faci acte de caritate și îți umpli buzunarele.
Alt motiv.In tara la tine nu ești atât de smecher și bogat cum poti sa fi acolo.Si asta nu mai are nevoie de explicați și definiții ca te prinzi ce îți aduce popularitatea și banii între oamenii săraci.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Exact! Bogat printre săraci. laughing)
Din ce am auzit la știri cam exact asta urmărea Tate ăsta. Să vină în țări sărace să profite de femei vulnerabile.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Când ști ca ai bani și nu ai nici scrupule, sau ești psihopat ce faci? Profiți de oamenii cu nevoi ca să îți înmulțești averea.

Pe mulți "smecheri, mafioti" din astea as vrea sa ii vad printre adevărați smecheri /mafioți.Eu cred ca de la cât de bogați și figuranți se cred ei acum, ar ajunge ei pro.stituate si cerșetori la adevărații oameni cu bani.

| Hammurabi a răspuns:

E ca și cum ai întreba de ce unii nu mănâncă permanent aceeași mâncare (chiar dacă e bună) și mai vor și altceva? laughing
Pentru că pentru unii, monotonia e plictisitoare și depresivă.

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

În sfârșit și cineva amuzant pe aici. rolling on the floor)
Ceilalți și-au intrat în rolul de elevi și au scris compuneri, bune de altfel laughing)

| Emma30555 a răspuns:

Anumite avantaje, joburi, căsătorii mixte, apoi probabil se obijnuesc. Sunt mai puțin cei care au o situație bună la ei acasă sa se mute în alta tara, cred ca foarte rar

| CostinAlamariu a răspuns:

Nenumărate motive. Ca să-ti răspund la penultima întrebare foarte mulți oameni în occident se simt profund dezamăgiți de politicile progresiste ale țărilor lor începând de la proslăvirea minoritatilor etnice non-albe până la proslăvirea minoritatilor sexuale și în cele din urmă săturându-se să locuiască într-un stat tiranic și distopic (cum e spre exemplu UK).

Aceși oameni aleg să se mute în țări conservatoare ca Polonia, Ungaria, Rusia, România, etc. unde simt că au un viitor mai sigur pentru familiile lor. Și nu-i pot blama, nici eu n-aș vrea să trăiesc în haznaua distopică și progresistă care e acum ocțidentul.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Dar cam stângaci(ca și curent politic mă refer) dumneata, domnule Hyperborea pentru cineva foarte tânăr.
Am tot observat că îmbrăcați conservatorismul ăsta. Chiar sunteți sigur că sunteți din generația Z?
Eu una chiar ador sistemul american, aș vrea să trăiesc acolo și deși am mentalitatea mai mult a americanilor, simt că am fost născută în locul nepotrivit.
Dar îmi place motivul adus de dumneata. happy

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Sa stii ca nu fuge nimeni de gay ca sa vina in Ungaria si Romania.
Asta e doar fantezia te umeda sa crezi ca vestul fuge de gay si progres

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Nu e nicio fantezie. Vorbesti fara sa stii. Vad o gramada de oameni pe internet din State care deja au fugit de gay în țări conservatoare. Greu e să acceptăm o realitate dacă nu ne convine...

N-am zis că fenomenul asta e la scara largă sau că sunt milioane de oameni de genul. Admit că sunt puțini care fac pasul ăsta, dar sunt destui.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Sunt generația Z. Am 22 de ani. Din cate am observat generatia mea e mult mai conservatoare decat generatiile de dinainte. Și are sens să fie așa. Generațiile X (părinții mei) și Milenialii (tu) sunt generațiile care au venit imediat după revoluție și (fără supărare) aceste generații și-au pus încrederea naivă în liberalism. Generația mea începe ușor ușor să se trezească la realitate și să realizeze că liberalismul n-o să-i salveze.

"Dar cam stângaci(ca și curent politic mă refer)"

Cred că voiai să zici "stângist". Nu știu de ce ai crede ca sunt de stânga. În general stânga e progresistă, iar dreapta e conservatoare.

În cazul meu nu-s nici una nici alta. Adevăratele mele înclinații politice sunt mult mai esoterice. Mă consider mult mai mult decât un simplu "conservator" și nu prea rezonez cu ei. Mai ales nu cu cei moderați și "de suprafață".

Și în calitate de persoană care stă doar pe internetul american pot să spun că cultura americană e cea mai proastă și mai malefică din lumea dezvoltată. Foarte rar stau pe internetul românesc, dar sunt permanent la curent cu ce se întâmplă afară și de asta apreciez România și Europa centrală.

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Imbulinatii religiosi din state nu vor pleca niciodata de acolo. sunt prea nationalisti.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Mulți nu pleacă. Patriotismul american atinge de multe ori niveluri absolute de idiotenie. O minoritate din ei pleacă. Pe mulți îi văd că țin cu Rusia și vor ca Rusia sa distruga SUA deși ei acolo locuiesc.

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Bun. deci am stabilit ca migratia nu are ca scop fuga de homosexuali. Pana la urma e doar o fantezie umeda a ta.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Nu e nicio fantezie. Ti-am zis deja ca stiu ca asta se intampla fiindca am vazut oameni facand pasul asta

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Wait!
Stânga nu e a lui Ceașcă și Hitler (adică aici nu intră și conservatorismul)?
Dreapta nu e liberalismul?
Cred că nu înțeleg bine taberele rolling on the floor)

Nu știu, dar eu ador tot ce e malefic. happy Deci de aceea și trag să ajung la obârșie, simt că am pe acolo strămoși ancestrali.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Adori ce e malefic? Nici nu-i de mirare ca iti place asa de mult ce zic smug

De fapt stânga e socialism și dreapta e capitalism, dar în lumea de azi majoritatea socialistilor sunt progresisti dpdv social, iar majoritatea capitalistilor sunt conservatori. Desigur ca exista si exceptii de fiecare parte.

Personal nu-mi place distinctia asta între dreapta și stânga. Filozofia politica e mult mai complexă de-atât.

Răspuns utilizator avertizat
| haileewatson a răspuns:

In primul rand migratie e de cand lumea, de milioane de ani stramosii speciei noastre au emigrat peste tot, deci nu e "un fenomen ce a luat amploare" cum zici tu. Iar motivele pot fi foarte multe, nu numai saracia, si poti sa le cauti foarte frumos pe google.
Cum adica "de ce daca li s-a dat o natie si un limbaj ei vor altceva"? laughing adica omul nu are voie sa calatoreasca, sa descopere culturi si locuri noi, oportunitati noi, sa se imbogateasca fiindca ii spui tu sa stea in acelasi loc? laughing) stai tu in satul tau in care te-ai nascut si lasa-i pe ceilalti sa vada frumusetile pamantului.

| anonim_4396 explică (pentru haileewatson):

În primul rând îți dau dreptate, deoarece acum că spui și îmi mai aduc aminte de pe la istorie happy oamenii chiar au migrat de pe vremea dinozaurilor, adică dacă îmi amintesc bine așa a fost descoperită Asia și America rolling on the floor)
Dar parcă acum prea mulți se plimbă așa și migrează. Prea mulți. laughing
Și eu nu stau într-un sat, sunt din mediul urban, însă da, poți spune că arată mai mult ca un sat, orașul meu. rolling on the floor) Și și eu visez să ajung prin alte locuri, clar America e prima happy dar nu am cum sad nu am bani și singură nu prea pot. sad Mă rog de mama, i-am zis chiar că dacă ea nu știe engleza, nu o pun să se angajeze, doar să meargă cu mine, ca să-mi fac și eu viață acolo, dar a zis că ea de job nu se lasă și oricum nu are chef să plece. Deci deocamadată "the american dream" este doar un vis laughing)

| haileewatson a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca esti studenta poti sa te inscrii la Work and Travel si sa mergi 3-4 luni in America. Intr-adevar nu este emigrare, este o sedere temporara, dar asa poti sa iti indeplinesti un vis. Altfel, nu ai cum sa emigrezi in SUA decat daca te casatoresti cu un american, castigi loteria vizelor, sau ai o ruda de gradul 1 care e deja cetatean acolo. Nu e ca in Uniunea Europeana

| DeMicUnCălător a răspuns:

Instinctul.

| anonim_4396 explică (pentru DeMicUnCălător):

Aaa?! Cum adică din instinct să migreze? happy Detaliază, te rog.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru anonim_4396):

Cea mai mare migrație de mamifere terestre din lume are loc in Serengeti, e instinctul de supraviețuire care le trimite pentru o iarbă mai bună sau un loc mai sigur și indepărtat de pericol.
Noi, oamenii, Nu sunt mai diferiți.
Migrăm din aceleași motive. +Aventură și adrenalină

| Theo94 a răspuns:

Din varii motive, in afara de cele care ai spus sa le excludem poate fi atractia fata de acel loc/tara, fata de diverse chestii din acea tara cum ar fi cultura, oamenii, clima, etc.

| Theo94 a răspuns (pentru Theo94):

"...dar de ce a luat amploare acest fenomen de migrație?"
Mijloacele de transport au avansat, multi oameni isi permit sa plece, pot sa se informeze mai bine despre locurile unde vor sa ajunga din mass media, internet, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce sa nu migreze? Pentru ca pana la urma dacă nu esti multumit de condițiile din tara ta, este perfect normal sa aspiri spre altceva! Iar la intrebarea de ce vin migrantii și in tarile sarace, simplu, pentru locuri de munca care sa le permita dezvoltarea profesionala, si/sau relatii externe! Desigur, dacă este vorbim si din punct de vedere etnic, ar fi o problema cu acesti migranti, pentru ca s-ar produce un dezechilibru din păcate, însă chiar si asa nu vad de ce sa nu accepti si o astfel de situație, in cazul în care dorești bineinteles.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asta cu relațiile externe mi se pare interesant happy dar da, am observat că oamenii, față de cei din trecut sunt mai axați pe a obține așa mai multe cunoștințe din mai multe domenii și chiar o multiculturalitate etnică happy Deci probabil și ăsta este un factor. Și chiar se leagă tot de bogați și țara lor bogată. Hai să zicem că săracii pleacă din țara lor că vrea să pună și ei pâinea pe masă, dar să-și mai permită și masa, dar bogații având tot sau aproape tot, ei caută cumva să se dezvolte pe alte căi, printre care cultura și relațiile. Iar așa cum susținea și domnul Mosotti dacă ăla bogatul deja are aproape tot, automat o va duce bine și într-o țară mai săracă.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce sa nu luptam sa fie bine aici ca si dincolo? De ce sa te duci sa o iei in cioc de la strainii care te desconsidera si te-au desconsiderat mereu?! Aspira aici, lupta aici.
Sa stea fiecare in tara lui nu sa dea peste cap piata muncii in tara cealalta.

Dar cine sa lupte cand 95 % habar nu au ce trebuie facut ca sa fie bine. Jos ala, jos ala, uaaa ala, dar ce pui in loc? Habar nu au.
Da na, clubareala, prosteala, hahaiala majoritatea asta vor, si uite rezultatul.
Ca daca stiau ce sa puna in loc, era bine de mult. Ei doar au votat mafiotii prin rotatie si nu s-au prins nici acum ca nu asta e drumul bun, nu vad si ei ca de 33 ani e la fel?! Nu-si pun intrebari?
Orice au votat e la fel.
Sistemul trebuie schimbat, nu mafiotii si partidele sustinute de grupuri de interese.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

În sfârșit ai mai spus un lucru pertinent. happy

Oițele românești, adică noi, la fiecare alegere ne plângem că iar alegem hoți, că ăla e, și ăla e, așa și așa, dar problema de fapt este, dacă noi îi dăm pe toți jos, ce punem acolo?
Aici România ar trebui să reflecte, nu la x sau y. Ci la o nouă mentalitate și chiar politică. De fapt știi care este greșala noastră principală și care de altfel strică tot? Faptul că noi punem speranțe în cineva de la conducere și punem speranțe în ceva. Dar e la modul ăla, lasă că știe el și face el. Însă ceea ce România și românii nu înțeleg, este că societatea/comunitatea o clădim tot noi, noi suntem. Și noi ce facem? Nimic, dragă Mosotti. Care se satură pleacă și aia e. Care la fel, cum mai spunea domnul Relian, au simțit ei că e ceva de capul lor, pleacă acolo unde știe că vor reuși și gata. Dar nimeni nu este dispus că schimbe problema de la rădăcină, adică de la noi. De fapt nu sunt dispuși nici să recunoască treaba asta.

Eu una am observat că problema e la noi, când i-am auzit pe românași înjurându-se ei singuri ca proștii. Comportamentul în primul rând este un dezolant și needucat, e la fel ca la om, dacă te respecți câtuși se puțin, nu îți permiți să spui așa ceva despre tine, apoi dacă totuși gândul ăla îți apare : "Opa, sunt cam nesimțită sau rea sau leneșă sau nașpa." Încep și mi pun un semn de întrebare, dar și mă lupt să schimba aia sau măcar să nu stărui în prostia aia ca să nu o fac și mai mare.
Ei bine, noi asta nu o să înțelegem niciodată și de aceea nici nu o să ne schimbăm, din păcate vreodată. happy Îmi pare rău în schimb că râd, că ar fi de plâns.

Nu spun nici că șeful nu e important, prin ce am scris mai sus laughing ci doar am vrut să arăt că problema e la noi, prima la noi, apoi clar la rapandulele care sunt la putere. Dar dacă noi ne-am schimba și am vedea unde greșim, cum se zice, majoritatea mereu are putere. Plus că prin schimbare mă refer și la faptul că, oricine vine la conducere, frate, e tot un om din majoritate, aici e cheia și buba, până nu schimbi majoritatea nu ai cum să urci tu un competent la putere. Nu ai cum. Deci aici ne învârtim și aici se află rezolvarea. Dar clar dacă un om și e greu să-l schimbi, îți dai seama cât de dificil ar fi să schimbi o nație întreagă?

| 120bulevard a răspuns:

Oamenii astia din tari dezvoltate vin acolo pentru business, nimeni nu ar pleca din Anglia sau Germania si s-ar duce sa munceasca in Bulgaria sau Turcia nesiliti de nimeni, de aceea ai sa vezi si atatia patroni straini la noi in tara, in special Chinezi, Elvetieni, Francezi, Nemti si lista continua. Spre exemplu in Georgia, taxele sunt extrem de mici pentru straini. Ok, poate mai vin si oameni din Pakistan sau Iran sau Nepal sau mai stiu eu ce tara la noi, aia cu un salariu de 4000 lei isi permit sa-si intretina familia cat si pe ei insisi lejer, in tarile alea totul este ieftin si cu 200-300 euro pe care ii trimit ei acasa isi fac viata acolo, un pachet de tigari in Egipt e 7 lei si o punga de chipsuri la 140 grame 1 leu si ceva

| anonim_4396 explică (pentru 120bulevard):

What?! Adică mai ieftină e viața în Egipt decât la noi?! happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

In preajma revolutiei de acum citiva ani, un prieten din Egipt si-a luat un apartament in Cairo. O imensitate de penthouse de vreo 160 mp, vreo 30.000 EUR. I-am zis atunci ba, ia teren pe linga capitala de toti banii, ca o sa explodeze in citiva ani. Dupa vreo 5 ani imi zice asta ba, stii ca mi-ai zis atunci ca o sa creasca imobiliarele de vreo 10 ori? Am zis ca esti nebun. Uite ca acum au crescut, un penthouse ca al meu se vinde cu 350.000. Oricum, ideea e ca inca maninci ieftin pe acolo. happy