| LanguageMaster a întrebat:

În țările bogate din Uniunea Europeană credeți că cei mai mulți hoți și tâlhari sunt din România și Bulgaria (cele mai sărace țări U.E.)?

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Mai e si Ungaria, Polonia, toate fostele tari couniste, is conduse numa de tilhari si banditi laughing e un fel de drum, pe care lau parcurs si alte state, care acum stau bine, dar care au inteles ca toti sintem oameni, doar ca tilharii astia ce am zis din tarile astea foste comuniste, nu au ce tilharii in afara tarii lor, asa ca isi tilharesc proprii cetateni laughing

| J0B0MAT a răspuns:

Nu, au și ei hoții lor. Hoții noștri nu sunt nimic față de ce hoți au ei. Cu cât țara e mai bogată, cu atât și hoții.

| Hyperion7 a răspuns:

Mi-e greu sa cred.
Nu cred că suntem cele mai sărace țări din UE,din contra,suntem undeva la mijlocul liniei in topul țărilor cu un trai decent.
Mai mult de atât,fiecare țară își are problemele sale de ordin economic,social,politic și e normal sa mai apara discrepanțe de trai sau de opinii.
Uite, Franța de exemplu este una dintre cele mai dezvoltate state UE cu revoluția tinerilor legata de încălcarea drepturilor persoanelor de culoare care s-a lăsat cu instituțiile vandalizate, pagube materiale, multe furturi, incendii.
Deci nu are treabă cu migrațiile ceea ce spui tu sau poate are intr-o mică măsură, însă problema este din interior, mai degrabă decât din exterior.

| Theo94 a răspuns (pentru Hyperion7):

"Nu cred că suntem cele mai sărace țări din UE, din contra..."
Nu confunda Uniunea Europeana cu Europa (continent), au legatura dar nu este aceeasi chestie.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Theo94):

Nu este, așa e, ai dreptate!
Ucraina, Rep. Moldova și alte țări care nu-mi vin acum sunt din Europa, dar nu și din UE.
Eu mă refer strict la țările europene sudice care fac parte din UE.
Printre altele amintim Albania cu un nivel de corupție gigantic.Alte exemple nu îmi mai vin acum, dar ai înțeles ideea.
Și ideea e că știu să fac diferența dintre continent și uniune politicio-social-economicawinking