| BogdanM275 a întrebat:

Salut, de ce natalitatea țarilor dezvoltate precum cele din Europa e în scădere, comparativ cu țările sărace/subdezvoltate din Africa sau India?

3 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Tarile dezvoltate se axeaza pe studii, cariera si apoi pe viata de familie, in timp ce tarile subdezvoltate se axeaza pe forta de munca, majoritatea oamenilor din tarile subdezvoltate nu au viata de cariera, d-aia vezi prin Africa si mare parte din America de Sud/ Asia cate 8 plozi pe cuplu, iar unele tari din Europa si SUA nu au nici macar un copil.
D-aia e discrepanta asta atat de mare intre state, unele au aproape 1 miliard, India si China au peste 1, iar altele abia au cateva milioane.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru ca aici nu trebuie' sa faci 10 copii ca sa ajunga macar vreo doi mari, ca doi ti-i maninca leul, unul moare de vreo boala a copilariei de care in Europa nu s-a mai auzit de mult datorita vaccinarii, unul moare de malarie, pe unul il violeaza si il omoara un vecin, unul moare de la o masea infectata, unul de la o malformatie congenitala a inimii pe care nu a depistat-o nici un doctor pentru ca nu a vazut in viata lui vreun doctor, si tot asa.

| Andrei200202 a răspuns:

Educația e diferita