| Superior a întrebat:

De ce n-a mai pasit omul pe luna din 1969?

27 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

S-or fi gândit că e prea mare cheltuială şi cu banii ăia mai bine i-ar ajuta pe copiii din Africa. Zic şi eu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca probabil costa enorm de mult

| T0T a răspuns:

Nu a avut motive să o mai facă. Adică au fost odată, au văzut ce era de văzut, au cercetat ce era de cercetat și gata. Nu e cum ai vrea tu să te duci într-o călătorie scumpă de mai multe ori pentru ca să te relaxezi. Oamenii s-au dus pe lună dintr-un scop științific, nu ca să se plimbe. Acum l-au atins deci ar fi inutil din punct de vedere științific să mai meargă acolo. Fiind destul de inutil și costurile fiind enorme. De ce ai da o grămadă de bani pentru ceva ce ai cercetat deja când poți să îi folosești ca să cercetezi ceva nou? Poate în viitor vom merge acolo și la plimbare când vom ajunge mai repede și tehnologia va fi mai avansată astfel încât să generăm costuri cât mai mici pentru o asemenea călătorie. Să nu mai zic că acum avem niște telescoape foarte performante și poți studia și vedea totul de pe lună mai clar decât dacă ai fi acolo și ai observa cu ochiul liber.

| relian a răspuns:

Nu doara ca n-am pasit pe Luna dara nici macar sa trimitem o prapadita de naveta sau cum sa-i zic o ceva acolo nu suntem capabili laughing Hai nu erau americanii curiosi cum zic unia, dar ar fi fost curiosi altii, astia altii nu-s capabili sa trimita nici macar o sonda pe Luna laughing Unde pui ca Luna ar fi o posibila sura de materii, nu acum dara in viitor.Am fost pe Luna acu 50 de ani dar nu mai suntem capabili azi, hai ca asta e tare de tot. Spun unia nu-s bani, bani pentru ce anume? Tehnoligia fata de acu 50 de ani este hat departe si cunostintele la fel, ar fi fost unia interesati ar fi scos bani buni, excursii pe Luna pai cine n-ar fi dat bani nu? Nu vedeti ca suntem cumva avansati dara cad navetele ca parasutele, cad ele avioanele dapai sa mai te duci si pe Luna laughing eu nu cred cau fost aia pe Luna cum n-am fost eu pe Marte laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Superior explică (pentru relian):

Eu cred ca-s extraterestrii pe luna d-aia

| relian a răspuns (pentru Weitzer):

Serios? Tu stii sa mergi pe bicicleta? Stii sa folosesti un calculator? Daca stii si nai mai mers pe bicicleta 50 de ani ce crezi daca iti dau o bicicleta ai mai putea merge? Te asigur ca ai merge.Atunci cum se face ca acu 50 de ani aia zburau pe Luna asa ca si cum zboara avioanele astazi laughing ca asa zic cau fost nu stiu cate zborurui vreo 10-12 sau cate or fi fost, iar astazi nu putem sa mai trimitem o amarata de sonda pe Luna.Mai citeste sa vezi cati se chinuie sa faca asta, inclusiv americanii care tot bat tobele ca vor sa se intoarca pe Luna vor sa studieze bla bla.China la fel aia da vor pentru ca stiu ca pot scoate resurse de acolo sau macar vor sa vada daca sunt resurse.E logic ai putut sa faci ceva acu 50 de ani dar astazi esti praf, nimic. Daca am fi regresat da spunea frate nu mai aveam tehnologia de acu 50 de ani suntem la pamint.Atunci care e problema? Problema e ca n-am avut atunci si n-avem nici acum tehnologia aia care sa poata duce oameni acolo. Uitel pe ala ce baga bani la greu sa duca pe staia spatiala una alta, pai accidente la greu, nereusite si asa mai departe.Adica cum dupa 50 de ani de rahat tu tot mai bajbaii prin intuneric.Eu nu-s conspirationist, dara stau si gandesc. Daca ai facut o masina candva o faci dupa ani cu ochii inchisi laughing Nus bani? Mai sa fi n-are china bani, astia ar da oricat sa ajunga pe Luna numai si asa in escursie laughing.Au trimis indienii o sonda s-a pabusit si aia pe Luna, cel putin asa zic ei. Google daca tii mite acu cativa ani a avut sau nu stiu de mai au chestia aia ca da nu stiu cate milioane de dolari celor care reusesc sa duca o sonda so aselenizeze acolo, a facut cineva asta? Parca era vorba de vreo 20 de mili de dolari daca nu ma insel.Pai o sonda ceva de marimea unui pachetel ar fi trebuie astazi sal poata trimite si un copil laughing

| relian a răspuns (pentru Superior):

De ce ars sta extraterestri pe Luna si n-ar sta pe pamint? Aaaa uitasem is baieti buni aia, nu vor sa ne alunge pe noi sau sa ne extermine laughing

| Superior explică (pentru relian):

Pana si fostii angajati NASA au spus ca au observat OZN-uri, roboti si creaturi extraterestre ce cercetau planeta de pe luna.
"Dark side of the moon hides more than you could imagine"

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru Weitzer):

Sa inteleg ce anume? Eu nu-s religios absolut deloc stai linistit, dacaa r fi dupa mine nici n-ar mai exista religie sau biserica laughing nu-s client al vreunei religii si nici no sa fiu vreodata, dara nici nu ma arunc sa cred orice mi se baga pe gat sau mai stiu eu pe ochi ca altii.Informatia nu o caut pentru ca nu ai unde cauta,trebuie sa gandesti tu singur,altfel oriunde te-ai uita,orice informatie data poate fi masluita,controlata de aia care le dau, aia foarte usor iti pot da numai ce vor ei sa vezi sa auzi, deci despre care informatii vorbesti? Baiete laughing eu zic car fi timpul sa mai ganditi si cu ce ati fost inzestrati de mama natura nu doara cu ce va zic altii, ca vorba ta nu mergi cu turma, aia numai religiosii o fac. Daca citesc ce vreau sa aud este ca aia imi dau cei care conduc, nu pentru ca aia vreau eu.Chestia aata cu auzitu e complicata dara nu-i greu de inteles.Tu de mic esti bombardat cu chestii nevinovate, cel putin in aparenta, de la radio, de la tv, spui aaa nu-s curios, nu esti dar alea ti se intiparesc undeva si usor usor ajungi ca astia religiosii sa crezi ce ti se spune.
Asa ca idee tu ce dovada ai c au fost oamenii pe Luna? AI fost tu cu ei? Nai fost.doara accepti ce ti s-a spus ori ce ti sa arata corect? Si de unde ai tu confirmatia ca ce ti s-a aratat este real? Asa cum tu spui de altii ca nu-s informati sau mai stiu eu ce,la fel pot sa zic si eu de tine ca esti gresit informat sau esti mintit corect? Atunci unde este adevaru? Eu nu pun intrebari gresite deloc,eu vad cum ai zis si tu informatiile, vad ce spune NASA ca vor sa se reintorca pe Luna dara o scalda, nu o pot face, Vad china ca spune ca vor si ei acolo dar n-au facut-o inca, vad India ca au trimis sonde care sau pierdut laughing vad Google si astia au dat si premiu de zeci de mii de dolari doara sa poti trimite o prapadita de sonda si sa ajunga acolo sa arati asta cumva, nimeni n-a facut-o de ce? Aaaa uitasem eu nu is informat laughing si plus de asta nici nu inteleg laughing

| Darkmagic a răspuns (pentru relian):

Stii care este problema conspiratiilor?
Ca niciuna publica, pe care o gasesti pe Google, nu e valida. happy
Am sa-ti dau un exemplu total necunoscut de public...
Ai vazut "The Prince and the Showgirl"?
Este un film din, (retine anul) 1957, cu Marilyn Monroe si Laurence Olivier.
Nu voi intra in intriga filmului, pe scurt, este vorba de un regent Charles, al unui stat balcanic fictiv, care se numeste...Carpathia.
Acum...poti sa-mi spui cum il cheama pe printul britanic proprietar de terenuri in Ardeal, care face dese vizite neoficiale in Romania?
Realizezi cat de simplu o sa fie pentru conspirationistii ce se vor naste peste 10 ani sa afirme ca dinastia Windsor ar fi incercat o reinstaurare a monarhiei din Romania, peste capul Casei Regale actuale, Hohenzollern-Sigmaringen?
Mai era pe acolo un "Print Nicolae", dar repet, nu actiunea filmului vreau sa o aduc in discutie, ci potrivirea extraordinara de nume din 1957, cu ceea ce se petrece acum in Romania.
E "conspiratie"? big grin
Eu spun ca NU, dar este numai un exemplu pentru a intelege ca ar putea sa fie, cat si pentru a intelege ca despre o conspiratie valida NU CITESTI PE NET.
Nu o gasesti pe Wiki, nu scrie despre ea pe Google, nu isi dau cu parerea diferiti neni pe bloguri!
Una reala este exact ca cea pe care ti-am descris-o eu, si ca dovada, ai aflat si tu si TPU desprea ea... abia acum happy
Nu am sa intru nici in problematica intrebarii, imi pare putin fara sens, din moment ce "respondentii" de pana acum nu stiu chestiuni simple, cum ar fi ca ultimul echipaj uman a fost pe Luna prin 1972, cu un nene Schmitt, si inca unul al carui nume imi scapa acum... nu in 1969... big grin
Motivele pentru care nu au mai existat expeditii cu echipaj uman spre Luna sunt mai multe, si nu tin de "conspiratii" sau "extraterestrii", sunt mult mai prozaice, dar userul care a intrebat are deja ideile preconcepute, asa incat nu sa dau motivele reale, doar ca sa mai scriu o ora fara niciun rezultat... happy

| relian a răspuns (pentru Superior):

Asa li se pareau lor pe atunci, daca observi si exprimarea lor e tot din aia lipsa de cunostinte.Care Dark side? Nu exista asa ceva, sau exista atat de mult cum exista si pe Pamant.Luna are si miscare de rotatie in jurul propriei axe, dara pe atunci se stia ca n-ar avea laughing ori cel putin asa stiu eu ca se vehicula prin anii aia.Ai vorbit tu personal cu angajatii aia de la NASA sau ai auzit la radio sant? Si anagjatii aia de la NASA sau fosti angajati au fost ei pe Luna siau vazut, ori de unde stiau?
Eu din ce au declarat astronautii aia public aia care zic cau fost namauzit sa spuna astfel de povesti cu extraterestri si alte minuni de astea.Dar daca tu spui ca ai alte surse o fi nu te contrazic.

| relian a răspuns (pentru Darkmagic):

Ce spui tu aici le stiam, pe bune le stiam si filmu si de nea caisa care are terenuri in RO printu lu papuc laughing Charles sau cum ii mai zice.Deci nimic nou sub soare, iar filme am vazut filme f multe, nu zic ca am vazut mai multe decat oricne de pe aici dar am vazut destule si de toate genurile din toti anii si filme la care toti ieseau din sala, eu stam si ma uitam pana la final laughing Nus conspirationist, nu-s religios, dara nici nu ma las dus asa usor de oricine.Nu am Tv de vreo 12 ani, deci nu ma uit deloc la tv.Am intrebat unde esti ca eu is in state, iar sprint aici e, adica cred ca de aici este compania asta sprint si am zis ca poate esti si tu prin vecini cum ai zis, dara tu te referii la RO ca vecini.Restu stiu cand au zburat aia spre luna stiu si anii,ar putea sti oricine ca nu-i secret, iar de conspiratii nu-s curios, povesti pentru aia mici.Dar stii cum is oamenii le plac povestile, parca suna mai altfel, e ceva nou, omu mereu cauta ceva nou si de aia prind astfel de povesti la lume.Si asta cu Luna la fel a prins ca era ceva ce puteai zice wow.acu deor fi fost sau nu e treaba lor,dara cumva candva o sa se afle care a fost adevaru.
Deci inca odata zic nu-s conspirationist nici cu ei nu-s,nici nu-i agreez, eu merg pe dovezi clare, nu pe povesti, nu pe ca asa ar fi ca asa sar vedea.O sa spui pai si de ce nu-i cred pe astia cu Luna? Pai nu-i cred ca nu se leaga.Tu indiferent pe unde mergi o sa spui acolo n-o sa mai merg ca am fost destul. Dara nu-i deloc asa.o sa mai mergi, niciodata sa nu zici niciodata pentru ca mereu poate aparea ceva nou ceara in locurile stiute de tine can palma, poate aparea ceva la care niciodata nici macar prin gand nu tia dat.In sf eu nu-s aici sa conspir ceva, ori mai stku eu ce, stau si citesc una alta, mai aflu cate ceva sau iau din stivele de comentarii numa ce cred eu car fi de folos.Si ca mai dau si eu cu presupusu e ca ma plictisesc cateodata si intru pe aici.Intram pe alt site inainte la femei laughing dara au pus sa platesti si asta e nu mai intru laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Nemessys a răspuns (pentru Superior):

Daca ai avea mai multe cunostinte despre astronomie si putina biologie ai sti foarte bine ca pe luna nu sunt conditii de viata. (temperatura, atmosfera, plante, apa ).

| Superior explică (pentru Nemessys):

Am zis eu sa se duca sa locuiasca acolo?

| relian a răspuns (pentru Weitzer):

O masina veche nu este ce spui tu, poate pentru tine e neinteresanta altii dau milioane pentru o masina veche, mai ales daca e antica laughing

| Nemessys a răspuns (pentru Superior):

Nu... dar ai zis de extraterestrii. happy

| Superior explică (pentru Nemessys):

Poate n-au nevoie de conditiile noastre sau au costume, baze cu "copacei" pentru. oxigen, etc tongue

| SG1995 a răspuns:

Simplu: Pierdere de timp, resurse si bani.

In plus am preluat majoritatea datelor, si avem cateva rovere pe luna.

| xerxes1 a răspuns:

Eu nu sunt convins ca a pasit vreunul in 69. Poate dupa.

| Theo94 a răspuns:

Ultima aselenizare a fost in 1972, s-a numit apollo 17, cauta pe net.

| Superior explică (pentru Theo94):

No doar la 3 ani diferenta, dar anii 2000+?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Apollo_11

| petitconseil a răspuns:

N-a mai fost curios.A vazut care-i treaba pe acolo, si s-a gandit ce rost are sa mai mearga din nou daca si asa stie despre ce este vorba? big grin

| Annnnnie a răspuns:

Cheltuiala mare si tot asa.

btw, te uiti la anime? rolling on the floor)