| juniper a întrebat:

De ce ne-a creat Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| selef a răspuns:

De ce nu-l intrebi personal?

11 răspunsuri:
| juniper explică:

Dap

| juniper explică:

Nu-i amuzant

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Pt ca asa a vrut el.happyNe-a creat pentru a avea pe cineva care sa creada in el si
care sa il iubeasca.winking

| Alexandrinaa a răspuns:

Eu consider ca Dumnezeu ne-a creat pentru a-i face voia si pentru a fi si noi mici dumnezeu, adica mici creatori, personaje care sa-i valorifice creatia. Suntem datori in fata lui de a respecta creatia sa si de a crea si noi la randul nostru, ca o jertfa pentru iubirea ce o are pentru noi si noi pentru El. Imi plac foarte mult vorbele lui Blaga, care spune ca omul este o fiinta intru mister si pentru revelare, si are datoria nu de a cauta raspunsuri misterului, ci de a crea mai mult pentru a face misterul sa creasca. De ce sa nu credem in Dumnezeu? Ce castigam daca NU credem? Daca nu in El, macar in creatia Sa si sa incercam sa fim demni de ea prin creatiile noastre, copil, casa, poezie, orice, sa lasam ceva in urma din respect pentru oamenii pe care-i iubim, pentru oamenii care sunt, de fapt, tot creatia Lui. Acesta e si sensul vietii noastre individuale...

| anonim a răspuns:

Sa punem intrebari stupide, pentru ca el sa se distreze.rolling on the floor

| andrei_5514 a răspuns:

Ca cei drepti din punctul lui de vedere sa se bucure de viata vesnica in paradis pe pamant (Psalmul 37:29). De ce nu este acum asa, e alta discutie. Oricum, daca nu este acum asa, nu inseamna ca tot timpul va fi ca in prezent; de fapt biblia arata ca Dumnezeu nu va permite la nesfarsit rautatea happy

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Iar o sa agite spiritele intrebarea asta sad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai lacune in cultura generala. Nu dumnezeu creeaza oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea incat a dat pe unicul sau fiu spre pieire.Asa si cu crearea lumii, fiindca Dumnezeu este Iubitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Juniper, dumnezeu ne-a creat, dupa lumea nevazuta, care este spirituala. duhuri, ingeri, entitati, sau mai stiu eu ce. a creat si pamantul cu tot ce e pe el, cu conditiile necesare vietii. iar noi am fost si santem incununarea creatiei lui aici pe pamant.de aia ne-a inzestrat cu inteligenta, si ne-a spus sa ne inmultim sa stapanim pamantul si sa-l supunem.ca vom merge si in univers candva, tot el ne-a pus in minte pana si gandul vesniciei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu ne-a creat pe noi oamenii ca sa ne de-a o sansa de a deveni ceea ce nu suntem!