| NameInUse a întrebat:

De ce ne plictisim de oameni? De ce unii pot rezista in relatii de lunga durata, iar altii se plictisesc si trebuie sa cunoasca tot timpul persoane noi sa nu ramana singuri?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ca exista gena infidelitati care cica face ca uni sa fie mai infideli ca alti http://www.gandul.info/......ul-8069978

| NameInUse explică (pentru RAY):

Nu stiam, multumesc de raspuns.
La mine, gena asta DRD4 cred ca e in stare homozigotalaughing

| RAY a răspuns (pentru NameInUse):

Desigur ca si alti factori care determina uni sa fie infideli, de exemplu la barbati inalti, musculosi avand mai mult testosteron au o dorinta mai puternica sexual, plus ca omul e facut ca sa is doreasca ceea ce nu are, femeile simt o dorinta mai puternica la ovulatie

| RAY a răspuns (pentru NameInUse):

Omul a evoluat ca o fiinta poligama pret milioane de anii doar de 10 mii de ani omul a devenit monogam asa ca poligama e in noi, genetica

| Sn4k3 a răspuns:

Unii oameni se plictisesc mai repede decat altii si cauta sa faca mereu lucruri noi sau sa intalneasca persoane noi. Daca stai mult in preajma unei singure persoane te plictisesti de ea la un moment.

| NameInUse explică (pentru Sn4k3):

Ma bucur ca nu sunt singura in aceasta situatie, chiar incepuse sa mi se para ceva in neregulalaughing

| Sn4k3 a răspuns (pentru NameInUse):

laughing

| peperonies a răspuns:

Sunt multe motive dar printre cele mai importante sunt ca 1. prietena/prietenul are personalitatea unui cartof.
2. oamenii uita sa mai fie ei in afara relatiei. cand ajungi sa faci totul impreuna si nu mai faci nimic tu se duce totul de rapa destul de repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de tipul relatiei.
Daca ne referim la o relatie stransa de prietenie, clar cu acea persoana nu te vei plictisi niciodata si nu vei simti nevoia de altcineva.
Daca te referi la o relatie de dragoste, atunci de ce crezi ca s-a inventat termenul "nepotrivire de caracter"?

| Elide a răspuns:

Posibil sa nu aveți interese în comun nu va leagă nimic sau nu va iubiți deloc sau prezenta lui/ei nu.ti mai face plăcere...mulți spun ca(,) Cheia unei relații este comunicare eu nu prea sunt de acord cu asta bine în proporție de 40% dar iubirea 60% asta cred eu...să te îndrăgostești in fiecare zi de el/ea și să nu te plictisești deloc trebuie sa.ti fie și prieten și iubit și tot ce.ti lipsește ție (prin comportament) să găsești la el sa simți acei fiori sau fluturași în stomac că prima data.

| MedionTcO a răspuns:

Pentru ca nu este persoana potrivita? Intr-o relatie mereu trebuie sa fie ceva nou, nu o monotonie.

| NameInUse explică (pentru MedionTcO):

M-am gandit si la asta... si ne-am straduit amandoi, dar nu stiu, parca e ceva ce nu pot controla. Ma plictisesc inevitabil laughing
Multumesc de raspuns, e si asta o idee.
Poate nu am cunoscut persoana potrivita, mai caut.

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Cei care se plictisesc de oameni au din pacate in ei o supradoza de egoism... ce sa facem? big grin

| JoleneSth20 a răspuns:

,,Pentru a fi de neînlocuit, trebuie să fii întotdeauna diferit''. Și nu toţi înţeleg asta.

| Melisa939282828172 a răspuns:

De ce se plictisesc? Pentru ca sunt interesati probabil de ceva anume la persoana de langa ei. Altii rezista in relatii pentru ca se iubesc si sunt la fel de atrasi de defecte cat si de calitati. Si doar cei care ajung sa pretuiasca ce au langa ei, vor rezista.