| Florentina9210 a întrebat:

Voi va inchinati cand treceti pe langa o biserica?

92 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nu.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Da,si nu imi este rusine!
Iar seara, ma rog asa cum cred csi cum ma pricep!
O zi buna happy

| Florentina9210 explică (pentru caramela):

Exact asa fac si eu.
Multumesc, la fel! happy

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu. Eu ma inchin in biserica si la mine acasa. Iti amintesti ca Isus spune ca este pacat sa te inchini la raspantii ca fariseii.

| RAY a răspuns:

Eu find ateu normal ca nu fac asa ceva, trec pe langa biserica ca tine pe langa o biserica de alta religie gen una mulsulmana

| Drimmero a răspuns:

Oi fi eu neserios cum zici tu,, dar sunt credincios si o recunosc fara sa-mi fie rusine, ma inchin, dar nu mereu!

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Cand am zis eu ca esti neserios? Ma subestimezi cam mult. E bine ca o faci. De abia iti mai lumineaza si tie Dumnezeu mintea si nu te mai iei de mine.

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Da' rau te-am stresat?

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Deloc. Ti-am tras doar observatia.

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Sa vezi acum cum vine ateul de Fane sa ne injure ca suntem crestini si multi altii, abia astept sa ma amuz/

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Cine e Fane?

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Conationalul tau de Anime-uri.

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Copilu' nu comenteaza la ce postez eu. Stie ca daca o face, il las in Japonia!

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Da-mi mie sansa sa ajung in Anglia,, daca nu vrea el acum in Japonia, am eu nevoie/

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Imi pare rau. Noi deja am rezervat biletele.

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu-mi place mancarea de pe stilul asiatic,, din cate am inteles... se prepara caini si multe altele, deci nu vin cu voi.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Fi serios man care ateu tea injurat? team injurat eu vreodata? a fi ateu inseamna sa gandesti in primul rand de asta in Romania sunt doar 5000 de persoane

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Crezi ca ne pasa?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Tu chiar nu sesizezi c-am zis-o la mistocareala? Ateu inseamna sa gandesti? Nu mai spune...
Nu am nimic cu ateii, e problema lor ce cred si gandesc,, dar afirmatia asta suna ceva de genul ' cine e crestin e cretin',, sunt atatea exemple de crestini si de atei care bubuie de idiotenie, nu in asta consta fenomenul, raportul inteligentei intre crestini si atei...

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Zi-mi si mie un ateu care bubuie de idiotenie? daca cineva te citeste poate crede altceva

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Sunt destui,, Ray, doar da-ti jos ochelarii de cal ca sa vezi. Te astepti sa-ti dau exemple de pe site? Eu vorbesc la modul general, crezi ca am analizat eu mica comunitate de pe site?

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Uni sunt asa zisi ateii doar sa fie la moda, copii de 15, 16 ani cred ca aici suntem de acord? ateu nu devi peste noapte si dupa multi anii

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Am vrut sa ajung si la acei puberi,, care jignesc crestinii de parca zici ca i-au luat la pietre.
Tu cand zici ateu la ce te referi? La gloata mica de plozi care vor sa fie la moda sau la liberi cugetatori?

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Pai cand esti ateu esti liber cugetator nu ai dogme, credinte, ai o gandire libera deschisa spre stiinta, dovezii

| Florentina9210 explică (pentru RAY):

R&D va pun la dispozitie un ring de box?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Astea-s conceptii create de voi,, cu 'libera gandire', crezi ca pe mine sau pe crestini ne tine cineva si nu ne lasa sa ne gandim? Daca judeci omul pentru religie, esti mai inteligent decat noaptea( Nu ma refer la tine, zic in general)/

| RAY a răspuns (pentru Florentina9210):

Dar nu ne certam doar discutam despre cele sfante

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

In privinta credintei nu aveti o gandire deschisa si una inchisa de asta concersatile cu voi sunt pierdere de timp fara suparare ma refer pe tema religiei, ca voi de la bun inceput deja stiti raspunsul inainte de a cerceta, cauta etc
daca privim tariile atee vs religioase sunt mari diferente asta e adevarul man

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Printre ţările cu cel mai mare procent de atei au fost patru ţări din Asia şi şase din Europa, în ordine descrescătoare : China (47%), Japonia (31%), Cehia (30%), Franţa (29%), Coreea de Sud (15%), Germania (15%), Olanda (14%), Austria (10%), Islanda (10%) Australia (10%) şi Irlanda (10%).

vs

Pe de altă parte, topul ţărilor cele mai religioase este foarte divers, cu reprezentanţi de pe fiecare continent, în afară de America de Nord: Ghana (96%), Nigeria (93%), Armenia (92%), Fiji (92%), Macedonia (90%), România (89%), Irak (88%), Kenya (88%), Peru (86%) şi Brazilia (85%). În Statele Unite, 60% dintre respondenţi s-au declarat religioşi, 30% non-religioşi şi 5% atei. Ţara care a înregistrat cea mai mare pierdere de oameni religioşi este Irlanda, care a scăzut de la 69% în 2005, la 47% în 2012. Citeşte mai multe despre asta aici.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Depinde cu cine interactionezi si cu cine iti pierzi timpul/
Doar in mintea voastra este diferenta, voi incepeti primii sa judecati,, culmea. Ti-am zis ca nu am nimic cu nimeni, dar cu toate astea aud copilasii cum vor sa nu para cei mai prosti din parc spunand ca-s atei, mi-e mila de ei...

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Eu te-am judecat man? cum te judeca ei in ce fel? daca acum merg pe strada si spun ca sunt ateu ma vor judeca majoritatea, si noi suntem judecati si jigniti mereu de majoritate

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Atei deveniti peste noapte,, asa e trendul, mosule
Nu m-a jignit nimeni personal, dar pe unde vezi, credinciosii sunt asimilati cu tot felul de porcarii, si apoi se mira de diferite chestii.
Nu imi bat capul cu d-astea,, nu ma intereseaza parerea altora.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Prosti trebuie sasi demonstreze mereu prostia man, aia nu sunt ateii sunt prosti atat

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Chiar asa de rau ma crezi?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Florentina9210):

Mi-am adus aminte, pe ce data se presupune ca ar trebui sa ma lasi in Japonia, ca nu mai am rabdare?

| Florentina9210 explică (pentru Mayhem666):

Nu mai plecam. Ca nu vine si mister D. Era mai fain sa vina si el cu noi. V-as fi lasat pe amandoi acolo. Dar nu am eu norocul asta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

M-as inchina cand trec pe linga un spital daca ar fi sa o fac. Nu o fac in fata bisericilor, mi se pare un gest penibil. Daca esti credincios, te apuci si studiezi un pic macar biblia, o sa vezi ca e mentionat pe acolo ca nu ai nevoie de intermediari in relatia ta cu Divinitatea, iar biserica e formata din totalitatea credinciosilor. Vrei sa iti faci cruce? Fa-ti cand treci prin fata unei bunicute care numai ea stie cum a crescut o gramada de copii si nepoti, fa-ti cruce in fata unui medic sau a unui profesor care o viata intreaga i-a salvat/indrumat pe altii, dar nu a mai avut cand sa faca el un copil. Astia sunt MONUMENTELE UMANE care merita sa li te inchini. Biserica si popii? Un nimic cu pretentii pentru cei slabi de inger.

| Mayhem666 a răspuns:

Cred ca deja stii raspunsul meu, asa ca nu o sa il mai spun happy

| Florentina9210 explică (pentru Mayhem666):

Pai ai de ales?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Florentina9210):

Da, am de ales, si aleg sa nu o fac happy

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

" Biserica este alcatuita din oameni alesi de Dumnezeu." ( Petru 5/13 ). Biserica este comunitatea crediciosilor si actiunile lor. Nicaieri in Biblie nu exista referiri sau instructiuni de a se ridica un pietroi la care sa se inchine cineva. Asa ca esti in mare eroare. In biblie nici preotii nu sunt recunoscuti, singurii desemnati preoti au fost Isus si Aron. Citeste macar un pasaj daca nu toata cartea.
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?cap=23&id=55

| ReddY25 a răspuns:

Da

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu.

| CPAElites a răspuns:

Nu.

| untu a răspuns:

Desigur ca da! Ca toata lumea, mai ales parintii mei si bunicii mei! E cum ai saluta pe bunul Dumnezeu cu,, sarut mana" sau cu,, buna ziua'' si sa rostesti cu o scurta rugaciune pentru sanatatea dvs. sau pentru ajutor la lucru (la serviciu si la scoala). Este un semn de respect, de cinstire si evlavie fata de Dumnezeu si de Sfintii Lui! Importat e sa ne pastram credinta vie si traditiile stramosesti!

| Clorox a răspuns:

Eu mereu rad cand trec pe langa una deoarece sunt constient ca daca exista toata chestia asta cu divinitatile o sa ard in iad! Va fac cu mana de acolo de jos, mai ales inganfatilor, va astept cu un shot de Jack daca si voi stiti ca o sa ajungeti in iad! Stati linistiti, am inchiriat masa din timp... laughing laughing

| RareşTPUro a răspuns:

Din cand in cand, uneori!

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu.

| Divy a răspuns:

Uneori

| Florentina9210 explică (pentru Divy):

Didisor, fa ceva cu chifteluta ca ma omoara!

| Divy a răspuns (pentru Florentina9210):

Cum anume te omoară?

| dragosbogdan001 a răspuns:

Nu prea. Consider ca e aiurea sa te trezesti inchinandu-te pe strada sau in autobuz, dar daca esti atat de credincios nu iti mai pasa de ce zic altii... Ma rog, cel mai mult se inchina batraneii ca le e frica de Dumnezeu.

| Mussette a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aproape de fiecare data. Uneori sunt ganditor si nu-mi mai dau seama. big grin

| Florentina9210 explică (pentru anonim_4396):

Noi astia cu nume de flori, suntem credinciosi. big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florentina9210):

Traiasca florile atunci. laughing

| MihaiGe a răspuns:

Asa am fost invatat de mic si asa fac.

| PeFuga a răspuns:

Nu. Mă închin cand intru in biserica si atât. Relegia mi se pare ceva extrem de intim. E in mintea, in inima si in casa mea. Sau in biserica, atât happy

| MistretulPufos a răspuns:

Neah, poate doar platit

| Deliiiia a răspuns:

Nu, si cred ca multa lume o face din automatism, dar nu e o regula. Cand merg la biserica ma inchin si ma rog, dar prefer sa nu fac mare tam-tam cand sunt pe strada si trec pe langa o biserica doar pentru a fi perceputa ca o persoana religioasa.

| August99 a răspuns:

Nu. Dumnezeu este in inima mea nu in palatele construite din banii nostri furati.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Doamne fereste! big grin

| JustStitch a răspuns:

DA

| blAster85 a răspuns:

Nu

| Juviia a răspuns:

Neah

| Andreeaioan115 a răspuns:

Ma fata raspunde-mi unde am gresit eu in gramatica? apropo spune-i asta telefonului meu. Imi raspunzi la aceasta intrebare si iti dau pace