| anonim_4396 a întrebat:

Daca si voi ati gresit zeul si va inchinati unui zeu fals la fel cum ziceti despre altii? De fiecare data cand mergeti la biserica sau va inchinati/rugati lui, il faceti pe adevaratul zeu din ce in ce mai nervos.

7 răspunsuri:
| kamykaze88 a răspuns:

Asta e intrebare sau raspuns?

| AxyTM a răspuns:

Nu este absolut nici un risc in a fi Ortodox. Si problema credibilitatii religiilor a fost pusa de 2000 de ani pana in prezent. Aceste probleme au fost lamurite la Sinoadele Ecumenice. Ca sa nu mai vorbim de dovezi stiintifice, sau chiar dovezi care par pentru noi minuni. De exemplu, Flacara de la Ierusalim. Cerceteaza putin si vei descoperi multe.
Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi asum riscul. oricum nu am ce pierde daca cred gresit.principiile pe care se bazeaza credinta mea le consider drepte si corecte.pe ele mi-am construit viata, casnicia, soarta.si pot spune ca sant fericit.

| 1dintrevoi a răspuns:

Eu am gresit, m-am inchinat unui alt "zeu" o perioada. Poate n-o sa-ti vina greu sa crezi, dar nu stiam ca ma inchin unui alt..."zeu". La Biserica ma rugam lui Dumnezeu, in afara ei, celui care nu trebuie. Nu cred ca Dumnezeu a fost, in cazul meu, nervos. Dimpotriva, a avut suficienta mila cat sa-mi arate ca gresesc si cum sa-mi repar greseala. Nu se enerveaza cand ratacim, doar ne-a dat liberul arbitru. Diavolul e cel care ne da cu bata in cap si reuseste sa ne pacaleasca de fiecare data happy. Ba mai mult, chiar reuseste sa ne faca sa credem ca a fost vina lui Dumnezeu. Dumnezeu nu este absurd.

| Nonono a răspuns:

Te uiti la prea multe filme cu zei si cu fantome.

| 1dintrevoi a răspuns (pentru Nonono):

Asta nu e raspuns de crestin adevarat! laughing) Hai ca poti mai mult de atat...un citat din Biblie, ceva! Spala-ti imaginea prietene, ca incepi sa te faci de ras!

| Nonono a răspuns (pentru 1dintrevoi):

Ma confunzi cu sectantii.