| Corinaelena5 a întrebat:

De ce nu poate broasca sa traiasca numai pe uscat?

Răspuns Câştigător
| Iubibilăă a răspuns:

Afla mai multe aici:
http://dli.ro/broasca-de-apa.html

8 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Deoarece respiratia cutanata nu poate avea loc, in cazul ei, decat daca pielea este umeda. Asta ar fi doar un motiv, dar intreaga sa anatomie o impiedica sa "traiasca numai pe uscat".

| WhatheWow a răspuns:

Din aceleași motive din cauza cărora majoritatea mamiferelor nu pot trăi doar în apă.

| Corinaelena5 explică (pentru WhatheWow):

Care sunt

| Corinaelena5 explică (pentru WhatheWow):

Care

| WhatheWow a răspuns (pentru Corinaelena5):

Fac parte din specia amfibienilor iar traiul combinat apă-uscat e caracteristica lor principală.

| suffarstar a răspuns:

Poate.Broasca (brotacelul, raioasa, de balta) au si plaman parca si branhii, deci traiesc peste tot.
Broasca testoasa e de doua feluri cred : de uscat si de apa.

Răspuns utilizator avertizat
| SoundTHeWave a răspuns:

Sunt broaste testoase de uscat care traiesc pana la 150 ani. Cand vine inghetul, broastele supravietuiesc in pamant, si ingheata la propriu, fiind intro stare de hibernare foarte profunda ( broastele normale de balta). Exemplu de mamifer care traiesti si in apa si pe uscat : ornitorincul, un hibrid rata & castor, oricum arata haios.