| Meme10Memu a întrebat:

De ce nu s-au gasit extraterestrii?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Pentru că primele semnale radio au fost emise de oameni in 1895, ceea ce înseamnă că rasa umană abia a reușit să atingă cu semnalele ei o sferă cu diametrul de vreo 200 ani-lumina.

https://planetary.s3.amazonaws.com/......dcasts.jpg

Având în vedere că diametrul galaxiei noastre este de 110 000 de ani-lumină, rezultă că semnalele noastre au "atins" până acum aproximativ 0, 2% din lungimea galaxiei.

Iar dacă ne gândim că universul observabil conține în jur de 100 de milliarde de galaxii, devine și mai clar de ce nu a existat niciun contact cu o altă civilizație.

Evident, și eventualele specii extraterestre se lovesc de aceeași problemă a dimensiunii universului și a limitelor impuse de viteza luminii, aceasta fiind explicația pentru care nici ei nu ne-au găsit pe noi.

Chiar dacă în mod miraculos am avea niște "vecini" de galaxie care trăiesc foarte aproape, să zicem la 50 000 de ani lumină, și care au tehnologia necesară să se deplaseze cu 99.9% din viteza luminii, tot le-ar lua 50 000 de ani să ajungă până la noi.

Dar dacă presupunerea mea că ești o nouă încarnare a lui Steregoi este corectă, atunci explicațiile acestea nu vor însemna nimic pentru tine.

| sadrian46 a răspuns (pentru johnnny123):

Steregoi a dispărut, asta înseamnă că, sau Dummezeu să îl ierte, sau s-a reîncarnat sub alt nume pe aici.

| Andwta a răspuns (pentru johnnny123):

Am aflat ceva nou. Mai spune, foarte interesant, mai acaparat

22 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

O sa se gaseasca, stai linistit, de abia astept.Sa mai avanseze tehnologiile.

Bula
| Bula a răspuns:

Fiindca se ascund sub nume false pe Facebook si nici Google nu le gaseste. big grin

| Meme10Memu explică (pentru Bula):

Explozia tehnologica din ultimul secol e fara precedent si indica spre surse din alta dimensiune.

| Bula a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da, ar putea fi o explicatie.
Saltul tehnologic de start s-a produs chiar inainte- si in timpul celui de-al doilea razboi mondial, dupa ce emisiunile radio pe unde scurte (care pot parasi atmosfera Pamantului) au inceput sa functioneze constant.
Este posibil ca acesta a fost semnalul care a atras atentia unor civilizatii extraterestrii ca "Pamantenii s-au maturizat" tehnologic, dupa care au fost injectate si noi tehnologii (cum ar fi tehnologia semiconductoarelor si avalansa care a urmat).

| Sn4k3 a răspuns:

Se ascund de noi la ce specimene avem.

| Meme10Memu explică (pentru Sn4k3):

Daca ne gaseau ei primii pe noi erau mai avansati decat noi si nu stateau sa secretizeze cu vreo agentie umana in vreun mod conspirativ.

Sau daca sunt printre noi inseamna ca traiesc in alta dimensiune.

| Meme10Memu explică:

"Chiar acum îți răspunde unul. Cu ce te pot ajuta?" - tu esti ala care-mi raspunde si deci ma ajuta. happy

| Panamax a răspuns:

Poate ca au uitat sa te anunte.
Poate ca nu stii sa citesti printre randuri.
Poate nu este nevoie sa stii.
Poate umanoizii intra in panica la asemene stiri si nu mai asculta de zeii lor preferati si "adevarati".

Răspuns utilizator avertizat
| CdeMetal a răspuns:

Ca se ascund de noi, suntem prea prosti ca sa ne ia in seama laughing

| Meme10Memu explică (pentru CdeMetal):

Ce zici de ideea ca se ascund chiar in oameni?

| CdeMetal a răspuns (pentru Meme10Memu):

Asta e interesanta laughing
Poate 10% din oameni sunt de origine extraterestra si ne spioneaza pe noi, oamenii normali.

| Meme10Memu explică (pentru CdeMetal):

Oamenii primesc un nume o identitate la nastere. Cei 10% extraterestrii ar trebui mai intai sa se nasca ceea ce nu se intampla. Sau cei 10% sunt ca Hristos adica spermatozoizii si ovulele umane sau embrionii umani sunt inlocuiti de Hristosi? Adica unii 10% oameni se chinuie sa conceapa iar pe ascuns produsii de conceptie sunt inlocuiti cu extraterestrii transformati in embrioni materiali.

Un extraterestru e mai usor sa manipuleze un om decat sa se transforme in om.

Aici e dilema. Daca n-au fost gasiti extraterestrii materiali inseamna ca nu exista extraterestrii materiali.

Inainte de big bang nu era materie si deci putem spune ca materia a aparut din ceva care nu e materie.

Concluzia logica e ca fie extraterestrii materiali sunt prea departe ca sa-i descoperim ( noi pe ei sau ei pe noi ) fie extraterestrii nu sunt materiali.

Probabil Einstein a fost un extraterestru care s-a intors in domeniul lipsit de materie dupa ce a murit. Dar si ipoteza asta pica pentru ca asta ar insemna sa existe trup si suflet. Extraterestrii imateriali nu putrezesc dupa ce mor precum Hristos. De aceea se dezgroapa cei decedati dupa 7 ani pentru a se vedea daca ramasitele lor materiale nu au disparut ca ramasitele sau trupul lui Hristos.

| Demidol a răspuns:

Pentru ca nu stim noi sa-i vedem.
Cautam ceva dupa chipul si asemanarea noastra, dar poate arata altfel. Ori poate arata ca noi, dar nu stim sa-i deosebim chiar daca unii sunt printre noi.

| christine99 a răspuns:

Nu avem tehnologie atat de avansata ca sa exploram in afara Sistemului Solar. Poate ne gasesc ei pe noi...

| Bozgi200 a răspuns:

S-au găsit stai liniștit.Cica ar fi și printre voi.Acum fiecare... O dată la 50 ani mai apare câte un mister la iveală

| Codrut13011994 a răspuns:

Chiar acum îți răspunde unul. Cu ce te pot ajuta?

| Codrut13011994 a răspuns:

Sa mi raspunzi la întrebarea pusa