| Eu18 a întrebat:

De ce oamenii cu buni nu au noroc in dragoste? De ce Dumnezeu le da noroc la cei care nu prea le pasa sa aiba o relatie serioasa iar la cei care vor nu ii ajuta?

10 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Il lasam pe dzeu la o parte, nu are ce cauta aici. De ce trebuie neaparat ca un om bun sa aiba noroc in dragoste? Unde scrie regula asta? De ce n-ar avea un om rau noroc in dragoste? Dzeu nu da noroc nimanui, norocul il ai precum ti-l cladesti. Faptul ca ai intrat pe net si ti-ai facut cont, a fost simplu noroc? Faptul ca ai reusit sa faci aceasta postare, a fost simplu noroc? Pai, prietene, faptul ca avem dreptul de-a visa, nu ne implineste si visul, sa stii. Cheia e la tine, ai grija in ce broasca o introduci.

| Alphawolf a răspuns:

Pentru ca oameni "buni" nu prea gandesc(primele doua raspunsuri argumenteaza asta). Oamenii "buni" au o slabiciune(vorba lui Harciog), ei dau vina pe Dumnezeu, fara a realiza ca Dumnezeu ajuta doar daca omul are calitati si isi da interesul.

Apache
| Apache a răspuns:

Dar dc atunci cand cineva are ghinion, are probleme in viata.se gandeste neaparat ca nu il ajuta Dumenezeu?
De ce nu se uita la el ...sa vada problemele lui.si abia apoi sa zica?
Asa este viata ...cum zicea si harciog, bunatatea din pacate in ziua de azi este slabiciune!
...si situatia oamenilor se aseamana chiar intr-o mare masura cu cea din lumea animala! Cei puternici prospera...cei slabi sunt eliminati!
Dumnezeu ti-a dat viata... Dumnezeu, ti-a dat pamantul pe care stai (daca crezi in chestii de astea ), dar depinde de tine cum iti faci viata!

| chelstone a răspuns:

Apache, ''Dar dc atunci cand cineva are ghinion, are probleme in viata.se gandeste neaparat ca nu il ajuta Dumenezeu?''
poate pentru ca atunci cand realizeaza anumite lucruri in viata se duc imediat la biserici si-i multumesc lui 'dumnezeu'

Răspuns utilizator avertizat
| liiifeiispiiink a răspuns:

E ceva... la care noi nu ne putem opune.Asta e viata: cu bune, cu rele, iar noi trebuie sa ne`o ducem pana la capat...si toti oamenii au noroc in dragoste numai ca nu au descoperit persoana potrivita lor.Trebuie sa cautam pana o gasim.Doar nu o sa iasa ea in cale si sa zica: `buna! te iubesc, suntem impreuna.`

Sfatul meu:ai rabdare!
Numai bine si sper din suflet sa te fi ajutat:*

| X a răspuns:

Vezi tu e vorba de un echilibru Dumnezeu are grija de prosti, betivi si ce mai sunt pentru ca ei nu pot avea grija singuri de ei.Nu ai vazut ca toti prostii au noroc in dragoste si banii.Nu e o lege universala insa in mare parte asa e dar nu traiesc prea mult sa se bucure de asta sau sunt pedepsitii pe parcursul vietii.Tu de exemplu daca esti un om bun destept care sti ce vrei de la viata iti poti face propiul destin singur fara ajutor si sau vei fi ajutat pe parcurs in viata.Nici eu de exemplu nu am prea avut noroc adica ma plac multe fete insa toate sunt curve sau fitoase fardate cu cracii pe afara intelegi nu am gasit inca fete sa fie pe genu meu oricum pana la urma voi gasibig grinnu trebuie sa disperi. Poate nici nai depus suficient efort fetele se plictisesc la un moment dat de rutina vor sa faca lucruri noi sa se simta bine in permanenta!

| Pinxiee a răspuns:

O relatie superficiala poate fi considerata noroc in dragoste?

Nu e vorba ca cei buni nu au noroc, ci ei pun suflet intr-o relatie iar poate din acest motiv Dumnezeu nu le da noroc in dragoste pentru ca nu vrea ca oamenii buni sa sufere pentru persoane care nu merita[persoane superficiale care nu cauta o relatie serioasa].

Ai rabdare si gandeste-te ca ce-i al tau e pus deoparte.

Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ptr ca bunatatea inseamna slabiciune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ptr ca bunatatea inseamna slabiciune intr-o lume ca a noastra.