| kyjonopsy a întrebat:

De ce Dumnezeu ia numai oamenii buni?

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca ii iubeste.

| Archdaemon a răspuns (pentru EmaS):

Deci Dumnezeu nu iubeste pe oamenii raii...ce zeu iubitor -.-

| Raniia a răspuns:

Pentru a-I fi placuti lui Dumnezeu este nevoie de credinta, fara credinta, este cu neputinta sa-I fim placuti Lui; iar a avea credinta inseamna a avea din belsug Cuvantul lui Dumnezeu in tine si a trai in conformitate cu el.

| William a răspuns:

Tu spui ca oamenii rai sunt nemuritori? Pai fiindca scopul vietii este sa ne mantuim, ce rost mai are sa traiesti pe pamantul asta cand poti sa stai in rai?

| anonim4565 a răspuns:

Probabil pentru ca celor rai mai le da har sa se poata intoarce la El.dar nu e tot timpul asa... exista si multi buni care mor batrani

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Ca aia 'rai' nu-l vor pe d-zeul vostru...noi ne descurcam bine cu raurile de vodka de la Satan, cu femeile depravate(100-60-90) si omoratul cre..stinilor.

| Seby90 a răspuns:

Nu mai are bani si pentru aia rai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Habar n-am de unde ai dumneata ideea că oamenii răi nu-s,, luați'', și că rămân, cumva, pe Pământ.

We all die, my friend. Good AND bad.

| kyjonopsy explică (pentru anonim_4396):

Nuuu.ce nu intelegeti? cei rai traiesc mai mult decat cei buni adesea chiar daca au vreo boala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru kyjonopsy):

Ai dreptate, uneori așa se intâmplă.
Oameni valoroși, altruiști și cumsecade mor in floarea tinereții, pe când unii interlopi, șarlatani și escroci trăiesc mult și bine.
Nu știm cu certitudine de ce. Pare nedrept, dar eu nu cred că e. Poate că ii e mai milă de ei și ii ia timpuriu de pe Pământul ăsta blestemat; probabil ii scutește de nenorociri care ar fi avut loc in viața lor dacă ar mai fi trăit.

| Silviuloan a răspuns:

Oameni buni (Cei curati cu inima) ajung la Dumnezeu, iar cei rai nu mor pentru ca Dumnezeu vrea sa vada cum acestia se indrepteaza.

| roxaa15 a răspuns:

Te referi la moarte? te inseli chiar si criminali mor, toti murim la un moment dat

| kyjonopsy explică (pentru roxaa15):

Nu.eu ma refeream ca pe cei mai multi oameni care ii ia prea devreme sunt buni...criminalii mor si ei, dar in puscarie daca stau in timp......de batranete cel mai des.

| NOname a răspuns (pentru kyjonopsy):

După raționamentul tău, dacă vrei să mori mai repede, trebuie să fii un om bun. Fascinant... Mai spune!

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns:

Tu crezi ca Dumnezeu ii,, ia'' pe oamani? Timpul si inprejuararile, fac ca uneori cei dragi sa nu mai fie.Personalitatea lui Dumnezeu este incompatibila cu ideea ca el,, ii ia ''pe oameni.Cei dragi care au murit vor fi inviati sa traiasca pe pamant, acum ei toti se odihnesc in moarte. Dumnezeu nu are nevoie ca sa ia oameni la cer, el a creat in cer ingeri pentru a avea, nu oameni de pe pamant.Sunt totusi oameni care dupa moartea lor la 70-80 de ani o viata acceptabila aici le va da viata vesnica in cer.Insa esenta ramane ca Dumnezeu nu ia pe nimeni in cer, deoarece asta insemna nedreptate din partea sa, cei care au murit vor invia pe pamant si vor trai alaturi de noi daca si noi vom fi inviati de Dumnezeu.(atunci cand va veni timpul fixat).

| Justrollin a răspuns:

Singura certitudine in viata este moartea.

| eLPySum a răspuns:

Nu ii ia Dumnezeu.
Sa gandim logic, daca erau chiar asa de "buni", nu i-ar mai fi trimis pe pamant si gata... laughing
Am o explicatie : De obicei, cei care au un mare "nivel de bunatate" ( aici depinde ce vrei sa definesti prin "bun" : destept, inima de aur, bun in meseria lui etc. ) nu au neaparat si un mare nivel de viata. De obicei acestia au anumite boli.
De ce? Pentru ca nu putem fi "buni" in toate. Nu le putem avea pe toate! De fiecare data ne lipseste cate ceva.
De ce? Pentru ca daca ar fi sa nu ne lipseasca nimic, sa fim perfecti, viata ar deveni extrem de plictisitoare si nu va mai avea nici-un farmec.
Si inca ceva, majoritatea acestor oameni "buni", devin "buni" doar dupa moarte.
Cum asa? Pentru ca nu avem tendinta sa observam, sa apreciem ceea ce avem in acest moment, acum, aici!
Si din aceasta cauza ( moartea unui "bun" ), cautam un vinovat. Acesta fiind de obicei Dumnezeu.

| kyjonopsy explică (pentru eLPySum):

Cam asa e

| eLPySum a răspuns (pentru kyjonopsy):

Iar pentru cei care sunt "buni" si mor in accidente ( fara a avea vreo boala anume ), singura explicatie ar fi urmatoarea : Cand trebuie sa mori, mori, indiferent de circumstante, indiferent cand sau unde.
Cat despre : " cei rai traiesc mai mult decat cei buni adesea, chiar daca au vreo boala " laughing. Sincer, as pune asta la fenomene paranormale laughing. Am senzatia ca rautatea persista forever si invinge aproape orice, pana si moartea. De ce? Sa moara aia buni de ciuda. laughing Suna sinistru, dar o explicatie mai buna nu am. Trist...

| Djasters a răspuns:

"Dumnezeu ia numai oamenii buni" - Asa ne place noua sa spunem.In primul rand nu exista oameni rai si oameni buni. Exista oameni constienti si oameni inconstienti. Adica cei trezi si cei adormiti. Cel treaz nu se loveste cu capul de obstacole, deoarece e constient. Cel adormit va lovi tot ce prinde in cale.deoarece e inconstient. Diferenta o face gradul de constienta. "Dumnezeu ajuta pe cel ce se ajuta singur" Adica cel ce se lupta sa se trezeasca.

| FranciscBreitkopf a răspuns:

Pentru că ei au făcut Voia Lui Dumnezeu. Misiunea lor s-a încheiat. De ce să sufere pe acest pământ? Când Raiul este al lor! Dumnezeu îi cheamă acasă. Aici nu este acasă. Acasă este la Dumnezeu!