| EmaS a întrebat:

De ce permite Dumnezeu ca oamenii buni sa aiba parte de lucruri rele?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Pentru ca atunci se vede cine e crestin cu adevarat si cine nu.
Atunci unora li se mareste credinta altora le scade. Atunci il cautam mai cu foc si pasiune pe Dumnezeu, atunci punem mai mult suflet in rugaciunile noastre si ne rugam mai des.
Dumnezeu ne avertizeaza in Cuvantul Sau ca nu va fi usoara calea catre cer si nu va fi preserata cu flori, insa daca iL avem pe El alaturi nu trebuie sa ne temem de nimic.
Pentru ca Dumnezeu nu ne da sa ducem peste puterile noastre si odata cu ispita a pregatit si mijlocul de a iesi din ea.
De multe ori Dumnezeu e obligat sa permita intamplarea anumitor lucruri rele in viata noastra atunci cand vede ca gresim si nu ne indreptam sau atunci cand vede ca ne-am indepartat de la El si am luat-o pe o cale gresita sau pur si simplu pentru a ne mai trezi din amorteala!

"Si la bine si la greu, eu al Lui si El al meu, eu nimic El Dumnezeu"

13 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Păi pătimește, pentru „păcatele din viețile anterioare".

| EmaS explică (pentru MMihai):

Tu crezi in reincarnare?

| MMihai a răspuns (pentru EmaS):

Da, normal că da!
Eu nu sunt creștin, am preluat cea ce mi s-a părut corect, din creștinismul pe care îl cunosc, destul de bine, dar sunt multe lucruri care confirmă pluralismul de existențe, în planul existențial terestru.
O să îți povestesc ceva :
Copil sub un an sau de circa un an.
Unchiul lui îl pune pe o statuie cu un leu.
Piciul se hâțână, ca și cum ar călării statuia și cade și începe să bâzâie. Unchiul lui, ca să tacă nepotul, îi zice îi dăm na..na. și dă cu palma peste statuie.
Piticul se ridică și se uită în sus la unchiul lui și îi zice. „ Bă potule ...ata tatuie, ( ești pot ) ".
Unchiul pricepe ce a vrut să zică copilul, dar nu comentează.
Trece un alt om, care era pe acolo, și a auzit totul și îi spune unchiului copilului:
„Băi prostule, asta este o statuie, ești prost ".
Acel om s-a interesat al cui era copilul!
După circa 10 ani omul s-a întâlnit cu acel copil, mai mare cu zece ani și i-a povestit faza cu „ Bă potule... ata tatue", iar acel om nu avea de ce să îi mintă pe băiatul de circa 11 ani, și să îi zică niște minciuni.
Omul nu era sigur după 10 ani dacă copilul, a zis la urmă „ești pot "/ ești prost sau nu, dar a fost impresionat de raționamentul foarte corect al copilului, și ce isteț este la o vârstă așa mică.
În mod firesc un copil mai mic de un an sau de circa un an, nu pricepe semnificația cuvântatelor : prost și statuie, din experiența sa proprie de viață.
Din 100 de familii cel puțin una va povestii cunoscuților, despre raționamentele inexplicabil de corecte și atipice vârstei și experiențelor lor biologice, a unor copii foarte micuți.
La începutul vieții când le lipsește o experiență de viață suficientă, unii copii mai au acces la experiențe din viețile lor anterioare, care funcționează ca un mijloc de protecție.
Pot să îți dau multe exemple, în acest sens.

| OOOLEOOO a răspuns:

Deoarece intreaga religie crestina este bazata pe durere.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Ca sa le testeze credinta.

| EmaS explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Incercarea credintei noastre este mai scumpa decat mult aur curat.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru EmaS):

Cui ii pasa de aur? Ce vine de la Dumnezeu este Mai pretios decat toata lumea.

| EmaS explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Este un verset din Biblie.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru EmaS):

Serios? Care ar fi?

| RAY a răspuns:

De ce permite zeus ca oamenii buni sa aiba parte de lucruri rele?

pentru ca nu exista nici zeul evreu nu exista sunt personaje fictive create de om, de ce cream noi raul? ca suntem lacomi, ipocriti etc nu doar oamenii buni si aia rai o pot duce rau conteaza mintea cum de duce

| Miauti a răspuns:

Se vede ce crestini santeti... funda ar tr sa o primesc:

Iacov 1:13
"Nimeni, cand este incercare sa nu zica: " caci dumnezeu nu poate fi incercat cu lucruri rele si el insusi nu incearca pe nimeni in felul acesta.
(Iov 34:10-12)
(Luca 15:11-13)

O informatie care pune capat intrebari
"Intreaga lume zace in puterea celui rau" (1 Ioan 5:19)
Oamenii pacatosi se lupta pentru suprematie, ceea ce duce la razboaie, oprimare si suferinta (Eclesiastul 4:1 8:9)

Toate depind de timp si de imprejurari neprevazute (Eclesiastul 9:11)

Si dovada in care satana ii cere lui Dumnezeu sa nu guverneze Pamantul (3:2-5)

Iar Satana nu va fi distrus niciodata deoarece este fiul Lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii toti sunt la fel in fata lui Dumnezeu caci numai prin sacrificiul Domnului Isus Hristos noi traim insa daca vrei sa afli acest raspuns iti sugerez cartea scris de Wilhem Busch ISUS DESTINUL NOSTRU!

| unbaiatanonim a răspuns:

Ca nu-i pasa de ce se intampla cu creatia lui.