| anonim_4396 a întrebat:

De ce oamenii de acum nu mai asculta Mozart sau orice alt creator în domeniul muzicii clasice?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
27 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Poate nu le place asta,poate nu au ascultat încă,dar muzica nu are legatura cu inteligenta,nu toti savanti asculta Mozart,nu spun ca nu e bine sa asculti,dar vad ca se fac prejudecati din cauza unui anumit gen de muzica,oamenii asa urâcioși au devenit,te urasc din orice motiv stupid, fiecare sa asculte ce vrea dar in urechea lui fara sa ma deranjeze pe mine sau pe alti, eu unu ascult de toate, sunt deschis spre orice doar spre muzica religioasa, sectancta nu, imi sangereaza urechile sau prosti care se lauda ca au banii

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

"oamenii asa urâcioși au devenit, te urasc din orice motiv stupid" mai rau e cand nu asculta in urechea lui ci in urechea tuturor celor din jur...

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo lor, daca ei se cred stapani romaniei si romani stau ca oile, bravo lor

| RAY a răspuns:

AnaMaria50 iar judeci tânăra generatie, voi astia in varsta dovediti ce cultura si educatie aveti, de toata ziua va plimbati cu mijloacele in transport si va certati cu copii, ma lasi cu pe vremuri, ce pe vremuri

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca le lipseste cultura muzicala, care pe vremuri se facea in scoala!
Azi se asculta "tiganeaua" ( maneaua tiganeasca), acolo unde nu-i cultura muzicala, nu prea multa scoala si nici prea mult creier.

| Violleta2022 a răspuns:

Asculta RAY, cred ca ma confunzi vaitel! Nu am mai merscu un mijloc de transport in comun de peste 20 de ani, ca avem masini personale fiecare membru al familiei, daca asta te doare pe tine.
In plus, traiesc si muncesc intr-o tara occidentala de peste 20 de ani.
In ce priveste cultura muzicala, este normal sa fii frustrat, pentru ca nu pot sa-ti impartasesc gusturile la manele si tiganele, fiindca nu-s pe gustul meu muzica. Prefer sa nu intru in amanunte, ca oricum nu poti pricepe mai mult de atat.

| doctorandus a răspuns:

Si eu care credeam ca e unul dintre cei mai bine vanduti compozitori.

| Catrice a răspuns:

Eu pe ăștia ii prefer decât pe Guță, Delia și restul.

| Frank51 a răspuns:

Pentru ca s-a dezvoltat industria... Si stai linistit ca mai sunt ascultati.

| Holiday a răspuns:

E normal ca fiind mult mai putine cele de muzica clasica sa aiba un numar mai mare de vizualizari chiar daca fanii sunt mai putini. In plus, cele de muzica clasica fiind compuse mai demult practic sunt pe internet de la inceputurile internetului, pe cand o melodie scoasa anul trecut e doar de un an. Iarasi nu poti compara lucrurile.

Pe de alta parte numai melodiile astea de exemplu au fiecare mai multe vizualizari decat primele 4 ale lui Mozart la un loc. Si exemplele sunt multe.
https://www.youtube.com/watch?v=sOnqjkJTMaA
https://www.youtube.com/watch?v=v2AC41dglnM

| J0B0MAT a răspuns:

Ba da, ascultă. Nu ca acum sute de ani, când nu aveau muzică electronică si alte genuri.

| aXy99 a răspuns:

Tu ai vazut cate vizualizari are muzica clasica pe Youtube? Foarte multe, mai ales ca melodiile nu sunt postate de catre persoane publice, cunoscute, cu notorietate si nu sta nimeni sa investeasca bani publicitate, compozitorii sunt decedati de multa vreme si oarecum uitati in negura timpului, ai tinde sa crezi, nu? Nu!

https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA 159mil, compilatie de 2 ore. Zi-mi tu ce video de 2 ore cu muzica pop/electronica/rap/rock are atat? Niciuna!

https://www.youtube.com/watch?v=GRxofEmo3HA 185 milioane de vizualizari!

https://www.youtube.com/watch?v=Zi8vJ_lMxQI 86 milioane

https://www.youtube.com/watch?v=4Tr0otuiQuU 116 milioane (si mai exista o varianta de vreo 67 milioane, postata de altcineva)

https://www.youtube.com/watch?v=9E6b3swbnWg 87,5 milioane

https://www.youtube.com/watch?v=jgpJVI3tDbY 71 milioane, 3 ore si jumatate

https://www.youtube.com/watch?v=k1-TrAvp_xs 50,5 milioane

https://www.youtube.com/watch?v=df-eLzao63I 49,5 milioane

https://www.youtube.com/watch?v=YyknBTm_YyM 46 milioane

https://www.youtube.com/watch?v=7_WWz2DSnT8 34,5 milioane

Si lista poate continua.

Sa nu mai zic de faptul ca nu unele sunt postate de mai multe persoane, iar vizualizarile impartite. Plus ca nu prea da nimeni share la muzica clasica.

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Https://www.youtube.com/watch?v=R-1wBk3H2LI
o sută șaptezeci și nouă de milioane
nu are 2 ore dar are 46 de minute si mai multe vizionari
desigur ca daca luam in calcul piesa de 4, 5 minute se gasesc si de un miliard de vizionari

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Lol
Nu ai prins ideea laughing

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Am prins ideea inca mai sunt vizionate si populare pe Youtube, mie imi place cele 4 anotimpuri

| gabicoo a răspuns:

Pentru cã:
1- trăim într-o țară de analfabeți funcționali.
2- maneaua e mai ușor de digerat pentru unul nascut cu un sigur neuron.
3- Mozart e nume de strada. Nu?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru ca nu poti asculta nici sa vrei aceeasi muzica toata viata. Am si eu zile in care ascult Mozart, Vivaldi sau mai stiu eu ce. Oamenii asculta muzica cu care se pot identifica si cultura de acum nu e asa serioasa, mai ales daca stai pe internet si dai de chestii de genul asta:
https://www.youtube.com/watch?v=mXnJqYwebF8
Cand esti obisnuit cu ritmuri catchy si trenduri schimbatoare, muzica clasica suna... altfel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parcă pe vremuri toți ascultau numai muzică clasică

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu vorbeam de "pe vremuri" ci de acum, oricum nu putem sti daca era ascultat sau nu dar se stie ca doar cei instariti puteau sa asculte (parca asa) dar acum doar cauti pe yt si gata

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Că nu le place atunci

| sopranaCadaverica a răspuns:

Ai fi surprins, foarte multi asculta, doar ca probabil nu frecventezi "grupurile" lor. Si oamenii de obicei evita sa spuna ca asculta (si) muzica clasica de teama sa nu para infatuati. Cel putin stiu ca Radio Romania Muzical e destul de ascultat si acolo au aproape tot programul dedicat muzicii clasice, uneori jazz si stiri. Iar la concertele de la Sala Radio nu merg doar seniorii, am mai vazut si tineri si oameni intre doua varste. E fermecator locul ala.

| teo530 a răspuns:

Pentru că e vechi şi majoritatea generaţiilor de 10-40 de ani preferă genurile şi cântăreţi de acum. Adică câtăreţi: inna, guţă, salam, carla's dreams, drake, sia, cardi b etc şi genuri:pop, manele, trapp, rock, rapp etc. Majoritatea bătrânilor (ei au cam trăit pe muzica lui mozart) preferă muzica populară.

| EcceHomo a răspuns:

Ascultă,domnule,cum nu ascultă, dar muzica clasică se ascultă la patefon, de asta nu vezi vizualizările pe Youtube.

| Gaby212 a răspuns:

Muzica evolueaza.Gandeste-te ca pe vremea lui Mozart si lumea se intreba de ce nu se mai asculta muzica medievala (gen mandolina sau harpa). Asta e treaba.De la fluere cioplite in coaste de mamut am ajuns la chitara electorinica.

| DoarAlin a răspuns:

Pentru ca nu tuturor ne place acest gen de muzica. Ati innebunit dracu' cu "ca pe vremuri", si "traim intr-o tara de analfabeti", si cultura, bla, bla, bla. Muzica nu are nici-o legatura cu cultura. Poti sa fi cat de cult vrei, si sa asculti manele. Poti sa fi cat de prost oi fi, si asculti muzica clasica. Totul depinde de gusturile tale in muzica, nu de varsta, sau nivelul tau de inteligenta, bosorgi intelepti voi.
Eu personal n-am fost niciodata fan al muzicii clasice, dar imi plac cateva de la Mozart, Beethoven, Johann Sebastian Bach, Edvard Grieg. "Degenerati" auzi la ei.

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Pentru ca timpurile s.au schimbat, oamenii s.au schimbat, gusturile.dar mai mult decat asta cred ca pur si simplu tine de felul de persoana.

| Aligator0108 a răspuns:

Nu cred că muzică clasică urmă să fie ascultată în acest fel. Odată cu apariția legendelor muzicale precum Michael Jackson, Elvis Presley, ABBA, The Beatles etc., lumea s-a obișnuit cu aceste tipuri de muzică. În cazul nostru și a majorității, muzică pop e la putere. Nu mai zic de manelele reinventate, specific nouă.

De asemenea, muzică clasică a fost specifică acelei perioade și s-a dezvoltat cel mai mult în țările vestice. Nu degeaba copiii de acolo știu să cânte la instrumente muzicale. La noi, spre exemplu, dacă te aude cineva că știi să cânți la vioara nu știu ce simfonie te iau în ras. Sau dacă spui că asculți opera. La ei, lucrul asta e obișnuit. Acest lucru ține și de educație.