| vRemi a întrebat:

De ce prin faptul ca ne manipuleaza massmedia si iluminatii, ajungem sa fim niste roboti sa nu mai avem o parere, o opinie personala, sa nu mai cunoastem adevaratele valori ale vietii?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu este vorba de manipularea publicului si nici de illuminati. Manipularea publicului nu functioneaza asa cum isi imagineaza 99% din populatie ca functioneaza. Iar illuminati am mari dubii ca mai exista in prezent.
Situatia este extrem de complexa si din pacate nu cred ca poate fi explicata ori inteleasa pe TPU.
In primul rand traim intr-o societate. Nu mass-media controleaza opiniile publicului, ci societatea. Oamenii vor actiona in conformitate cu actiunile marii majoritati. In momentul in care vor avea opinii diferite vor fi exclusi. Si nimeni nu vrea sa fie exclus. De aceea, iti voi da un exemplu, tinerii vor avea preferintele cele mai intalnite in societate, toti o vor asculta pe Rhianna, pentru ca este la tv, toti vor citi Amurg pentru ca este in trend. Acesta nu este efectul mass-mediei, este efectul societatii. Mass-media ofera ceea ce vrea publicul sa primeasca. Si aici ajungem la urmatorul aspect. Institutiile mass-mediei din Romania, sa luam televiziuniile, de exemplu sunt toate private cu exceptia TVR. Ceea ce inseamna ca nu primesc subventii de la stat si trebuie sa obtina profit pe cont propriu. Ei bine, aceste televiziuni private, obtin profit din audienta si din reclame. Fiecare institutie privata este axata pe profit. Prin urmare, vor da publicului ceea ce acesta cere si urmarese, in caz contrar, vor da faliment. Cand vor observa ca publicul se uita mai mult la emisiunile despre viata Biancai Dragusanu, decat la emisiunile culturale, vor face mai multe emisiuni despre Bianca Dragusanu si le vor intrerupe pe cele culturale. Nu mass-media ne controleaza, ci publicul controleaza agenda mass-mediei. Pentru ca mass-media va aborda orice subiect care are priza la public. Mass-media are o influenta mare asupra publicului, insa crede-ma ca nu atat de mare incat sa spele mintea oamenilor. Daca oamenii ar inchide televizoarele cand o vad pe Miley Cirus lingandu-se cu nu stiu cate tipe, nu ar mai difuza-o. Insa oamenii nu fac asta. Ba chiar le mai arata si prietenilor. Iar aici este vorba despre placerea publicului de a fi socat.
Iar faptul ca romanii cer anumite stiri de scandal, in locul celor serioase, este un efect al comunismului, nu al mass-mediei.
Nu stiu cat de inteleasa m-am facut, insa sper ca ai prins ideea macar in mare.

14 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Mai terminati cu mass media si iluminatii ca daca stai sa gandesti putin o sa observi ca spiritul de turma si prostirea incepe din clasa I.
Pareri si opinii aveti toti dar nu le spuneti.Nu inteleg cum naiba poate sa te manipuleze mass media.Trebuie sa fii total idiot ca sa nu vezi ce se intampla cu adevarat in jurul tau si sa ii crezi pe altii fara sa gandesti.
Si in postarea ta...ai zis "sa nu mai avem o parere, o opinie persoana" si imediat dupa asta ai scris "sa nu mai cunoastem adevaratele valori ale vietii".Pai spui ca trebuie sa avem opinii persoane si tot in aceeasi propozitie dai de inteles ca exista niste valori ale vietii pe care sa le stim? Putin imi pasa mie care ar fi valorile vietii din punctul tau de vedere. Poate ale mele sunt altele.Si asta se aplica pentru toti.

| vRemi explică (pentru Wehrmacht):

Nu trebuie sa fii total idiot, poti crede ca impresia ta este corecta cand de fapt este gresita si asta se intampla majoritatii, prin toate programele te prostesc si asa te controleaza.

| Theo94 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Cu ajutorul mass media multa lume inca mai crede in razboiul contra terorismului global.

| Wehrmacht a răspuns (pentru vRemi):

O persoana care crede o informatie (care nu vine din surse sigure) fara sa o verifice poate fi considerata idioata.Cand vezi cati nenorociti, cati mincinosi si cat schimba datele cei de la TV cum naiba sa crezi ce vezi fara sa te gandesti putin daca este ok sau nu.

| Wehrmacht a răspuns (pentru Theo94):

Cu ajutorul mass media se prezinta niste informatii.Ramane alegerea celui care le primeste daca le crede sau nu.
Informatiile acelea pot fi prezentate oricum, nu doar prin mass media.E de la mama natura decizia de a crede datorita fricii.Invatam din clasa I sa rezolvam totul cu calm, sa nu fim violenti, ca totul se poate rezolva pe cale pasnica si cand vedem ca unii omoara ca sa isi atinga scopul chestiile alea isi fac efectul si crezi ca aia sunt rai fara sa mai gandesti inainte sa decizi asta.Nu este doar vina mass mediei.
Oricum unii cred iar altii nu.Asta demonstreaza ca decizia este a celui care priveste.

| Theo94 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Informatiile despre razboiul contra terorismului la nivel mondial trebuie sa le credem daca e sa ne luam dupa mass media si guvernele lumii.
Tu crezi in razboiul contra terorismului la nivel mondial,
Crezi ca Osama bin Laden a fost ce ne-au prezentat ei?

| Kaℓi a răspuns:

Speak for yourself! happy

| OOOLEOOO a răspuns:

Religia exista pentru a controla masele
Bani sunt o iluzie a valorii
Datoriile sunt o fictiune
Media este manipulare
Guvernul este o corporatie
Sistemul este o minciuna.
Scolile nu reprezinta educatie
Mancarea este otravita

WAKE UP!

"Emancipate yourself from mental slavery" Bob Marley

http://youtu.be/KLdZnC8G6l0

| OOOLEOOO a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Totusi,personal nu cred in ceva ce controleaza lumea.

Fiecare individ se afla la un anumit nivel al existentei sale(saracie sau succes) fiindca aici l-au adus actiunile din trecutul lui.
Trezirea incepe atunci cand iti asumi responsabilitatea pentru cea ce esti si cea ce vei deveni. Ajungi sa faci alegeri CONSTIENTE in viata ta care peste 5 ani iti vor aduce succesul personal.

Poate ai 30 ani si viata ta este un rahat total, Felicitari! Ai lucrat 30 de ani ca sa obti asta! big grin

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

''sa nu mai cunoastem adevaratele valori ale vietii''

de curiozitate, care-s alea?

Ce illuminati visati mah? Voi credeti ca daca era o organizatie secreta care dorea sa conduca lumea si era asa de influenta gaseati date despre ea la un simplu click pe net. Hai sa ne mai maturizam.

| vRemi explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Esti constient ca ce gasesti pe net nu reprezinta nici 1% din ce inseamna si este Illuminati.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru vRemi):

Esti constient ca adevaratii baieti destepti care vor sa puna mana pe resursele lumii nu se numesc illuminatii.

| Bøøgey a răspuns:

Ai spus ca ce gasim pe net inseamna 1% din ce reprezinta Illuminati astia. Ia lumineaza-ne si pe noi, astia manipulatii de mass-media, spune-ne restul de 99%. Si vorbeste pentru tine, eu am destule pareri pe care mi le exprim.

| casy24 a răspuns:

Pentru. ca suntem atat de captivati de acestea incat nu mai observam ceea ce ne inconjoara! plus ca este si genaratia aceasta(cu unele exceptii) care are drept idol plastifiata de Bianca Dragusanu, generatie ce este foarte usor de manipulat...