| GEORGEL2012 a întrebat:

Ce inseamna Iluminatii? ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Conform Wikipedia, Illuminati (pluralul din latinescul illuminatus, "ilumináții") este un nume care se referă la mai multe grupuri, atât istorice și moderne, atât reale cât și fictive.

Adam Weishaupt
Ordinul Iluminaților a fost o societate secretă fondată la 1 mai 1776, în Ingolstadt (Bavaria de Nord), de Adam Weishaupt[1], care a fost primul profesor de drept canonic de la Universitatea din Ingolstadt[2]. Mișcarea era formată din liber-cugetători, liberali, republicani (deci antimonarhici) și pro-feminini, recrutați din lojile masonice din Germania, și a urmărit să promoveze perfecționismul prin intermediul școlilor de mistere. În 1785, ordinul a fost infiltrat, dezbinat și suprimat mai întâi de către guvern bavarez pentru un presupus complot și apoi în întregul stat (Reich) german. Acuzația adusă a fost aceea că scopul ordinului este să răstoarne toate monarhiile și religiile de stat din Europa.
Daca ai timpul necesar, iti recomand vizionarea acestui videocplip, este foarte educativ : https://www.youtube.com/watch?v=94t8U6jkwFs

5 răspunsuri:
| Okkultist a răspuns:

Majoritatea sunt niste oameni care au pastrat cultura antica, in special din kemetism (religia egiptului antic) si care cauta sa educe omul prin niste ritualuri teatrale decat oculte. Este un mod frumos de viata, care il aveau si vechii egipteni:,, Privirea fiecarui lucru, contemplarea arhitecturii universului creat de MAAU, adica Marele arhitect al universului". Este un mod de viata, inclinand spre o religie. In masonerie sunt oameni si javre ca in orice religie. Omul trebuie sa fie ingrijorat de evrei nu de masonii liberi. Au simboluri din toate religile, mai ales ochiul maritului zeu Horus, in batalia cu diavolul. horus pierdandu-si un ochi dar semnifica triumful etern al binelui asupra raului. http://www.efemeride.ro/......da-pineala

Si TE ROG citeste, cele 6,, elemente": http://karmaemmi.blogspot.ro/2013/01/ochiul-lui-horus-cel-mai-putetnic.html Hotep. O seara buna

| ȘefuLaValută a răspuns:

Niste smecheri de smecheri mafioti

| OtakuShoujo a răspuns:

Anti-Christ.Eu asa stiu. Asociatii Anti-Christ

| OtakuShoujo a răspuns:

Anti Christ. Eu asa stiu. Asociatii Anti-Christ.

| Jipa95 a răspuns (pentru OtakuShoujo):

Nu..este o organizatie secreta, care lucreaza din umbra. MC, Coca-Cola, bancile sunt la picioarele lor.
https://www.youtube.com/watch?v=UeGr9x-nY7g
https://www.youtube.com/watch?v=8qyqFoKdv-o