| samiZiciPompier a întrebat:

De ce se intreaba unii: ce a fost mai intai, oul sau gaina?
Am si eu in curte gaini ca tot omul dar nu vad de ce m-as intreba asa ceva.
Ce importanta are?
Are treaba cu filosofia sau cu cresterea pasarilor?

19 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cred că confunzi. Omul are (în topul lunii) 178 voturi folositoare și 195 inteligente. Deci, despre cine e vorba?

| Simpatic a răspuns (pentru sabin89):

Este vorba despre mine happy
dar nu inteleg la ce anume te referi? am iq mai mic ce sa-i faci, dezvolta te rog
te referi la faptul ca nu am expus corect argumente fata de tema de discutie, sau ce anume?
nu cred ca stii inca stilul meu, sunt de multe ori ironic si arunc multe prostioare, sunt pe acelasi stil de caterinca cu maestrul lupica dar paradoxal sunt si diferit,deci nu tot ce spun este totdeauna de o 'rigurozitate' maxima!
eu m-am indepartat voit de ideea de a fi "Poindexter" si am propriul meu stil, nu tocmai didactic! dar este felul meu unic de a posta si userii apreciaza asta, chiar si SUBIECTIV de o fac, ma apreciaza!
eu sunt in acel top din alte motive decat propriul meu EGO, am zis cu alta ocazie sunt acolo pentru a termina chiar si pentru o perioada scurta de timp cu hegemonia jassminei,cea care nu are in opinia mea (cat si a altor useri cu vechime) ce cauta in acel top, datorita stilului dumneaiei de a trata userii.
In rest nu imi doresc cu nimeni dusmanii si hate.
Inteleg ca 'statul' in topul lunii este ceva ce irita pe unii useri, inteleg si lucrul acesta.
Cum am zis nu imi valideaza neaparat cunoasterea! nici a fi locul 1-2 sau 100 in acel top nu face acest lucru!winking

| sabin89 a răspuns (pentru Simpatic):

E o neînțelegere aici. Un user care și-a făcut cont doar ca să te jignească ți-a adresat niște cuvinte urâte (javră și alte câteva). Eu lui i-am răspuns. Văd acum că postarea jignitoare a dispărut. Replica mea a fost una serioasă, pentru că eu chiar te apreciez și sunt convins că ai acele voturi pe merit.

| Simpatic a răspuns (pentru sabin89):

Ma scuzi! nu am vazut acel mesaj, dar acum ca mi-ai spus stiu despre cine este vorba, este un retardat care a facut un obicei din a ma jigni, fara sa ma cunoasca...este un frustart patetic cu reale probleme de sanatate mintala!
in orice caz crezand ca a fost catre mine mesajul tau am scris asumat ce am scris mai sus, oricum nu cred ca am facut rau, doar am simtit nevoia de a explica felul meu de a fi si de a scrie pe TPU.
daca am spus ceva necuviincios sa ma scuzi!
iti multumesc sincer pentru apreciere!
o zi buna!

| Simpatic a răspuns:

Aceasta intrebare "-ce a fost mai intai, oul sau gaina?" are legatura cu filosofia si anume referitor la aparitia vietii si originile universului; intrebari puse de filosofii din antichitate.
Cei mai renumiti filosofi precum Aristotel sau Platon au expus si ei opinii fata de aceasta intrebare "primordiala"!

in final aceasta intrebare trebuie privita ca o tema filosofica si nu cum cred unii gresit ca are referinte strict biologice... ca din oua iese gaina si din gaina iese oul happy

| samiZiciPompier explică (pentru Simpatic):

Deci riscam sa devin filosof daca ma intrebam. Pai au aflat sau o sa aflam cand ne spun gainile cum a fost?

| Simpatic a răspuns (pentru samiZiciPompier):

Pai romanul s-a nascut filosof, microbist adica purtator de microbiwinking, politician si expert pe teme religioase

si sa nu uitam ca romanul s-a inascut mai ales CANTARET

" n-avem ce manca...dar le avem cu muzica"

https://youtu.be/8vFveSdt5Do?feature=shared&t=43

| Simpatic a răspuns (pentru samiZiciPompier):

Uite cum poti afla daca oul a fost prima data sau gaina

https://www.youtube.com/watch?v=uXE4AlE3lY4

| Hyperion7 a răspuns:

Daca e sa ne luăm după povestirea biblică, găina a fost prima.

| Simpatic a răspuns (pentru Hyperion7):

Ai luat-o si tu pe urmele lui violetta cu raspunsuri la intrebari vechi, dansa face asta pentru cantitate, no offence happy
vad ca TPU nu doreste sa schimbe aceasta regula
si da si eu ti-am dat replay tot pentru cantitate laughing

| Hyperion7 a răspuns (pentru Simpatic):

Știi cum ai pățit, tot no offence
Rade hârb de oală spartă rolling on the floor

| Simpatic a răspuns (pentru Hyperion7):

Da,dar sa stii ca nu conteaza doar cantitatea aici!
doamna in cauza stie asta...a aflat cred!
si da rad si eu ce sa fac laughing
sa stii ca intru pe topicurile lui pompieru ca imi este drag!

| Hyperion7 a răspuns (pentru Simpatic):

Eu nu dau la cantitate,dau sfaturi drept unde știu și mă pricep,de aia nu m ai văzut niciodată în alte categorii decât adolescenți, dragoste și sex, conversații, beauty și fashion, sănătate, știință și filosofie și pe unde am mai umblat eu.
Dar repet, prea puțin merg pe ideea "sa fie la kg"…asta dacă-mi diseci răspunsurile, bineînțeles.
Așa că pentru mine nu contează cantitatea.
Mă bucur că intri cu mare drag!

| Simpatic a răspuns (pentru Hyperion7):

Ok man!

| Lupică27 a răspuns:

E o gluma bre, domn pompier!

| samiZiciPompier explică (pentru Lupică27):

Bre nu cred, nu e prea amuzanta. Sau nu ma prind eu.

| SkandallKamataru a răspuns:

Tinand cont ca au evoluat, daca e sa o iei logic, oul a fost primul, pentru ca ultima gaina care era 99, 999% gaina din ziua de azi, a facut un ou, acel ou fiind 100% gaina din ziua de azi.

Acum ca am rezolvat aceasta problema veche de secole merit si eu o funda? Sau daca e las revolutu si imi trimiti acolo niste bani sa nu ma fac alaaba la fata e calr era kata ok?

| Teajut123SMR1 a răspuns:

Iti zic pompier dar ce legatura are oul