| Theo94 a întrebat:

De ce se promoveaza asa de mult horoscopul, zodii, astrologie, etc., astea tin de pseudostiinta?
Ma refer la TV in special, sunt si alte chestii ce tin de pseudostiinta, dar cu horoscopul si zoodiile este prea mult.

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

În Roma antică de ce se promova atât de mult circul sau luptele cu gladiatori? În orice generaţie autorităţile au încercat - şi încearcă - să identifice în rândul maselor ce anume îşi doresc oamenii să vadă sau să audă. Şi le exploatează dorinţele pentru a se face iubiţi.

15 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Oamenii simt nevoia de a avea control asupra viitorului si se amagesc ca rezolva ei cumva lucrurile independent de Creator.

| sierra1 a răspuns:

Sunt mulți papagali ce digeră așa ceva, d-aia

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este cerere. Ca și religia, care este magie albă.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu le consider divertisment.
Mai nasol e cu religia, ca se cheltuie foarte multi bani din buget si nu numai, pentru aceeasi categorie de basme.

| Mosotti a răspuns:

Zodiile sunt facute dupa realitate, nu sunt aiurea, daca o sa te uiti, majoritatea din anumita zodie sunt cam al fel.
Nu e deloc prea mult, astrologia e vrajeala, intr-adevar.

De ex eu cunosc cinci capricorni, toti sunt la fel de rai, dar asta e o armura de protectie, daca le intri la suflet ii ai.
Din astia cinci unu e barbat, restul-s femei.
De aia partenerii fac cam ce vor din ei, ca real sunt buni.

| T0T a răspuns:

Pentru că oamenii cred în ele. De ce cred? Pentru că nu îți trebuie creier ca să crezi în așa ceva. Știința trebuie înțeleasă și nu are misticism ca să fie atractivă.

| johnnny123 a răspuns:

Pentru că oamenii cred în ele, așa că se uită, așa că emisiunea are audiență, așa că primește contracte de publicitate, așa că primește bani.

Problema pornește de la stupizenia oamenilor care consumă asemenea parascovenii.

| CostinAlamariu a răspuns:

Doar horoscopul e peseudostiinta. Zodiacul e pur si simplu un sistem de constelatii

| mi25 a răspuns:

Suntem o tara plina de bigoti: cred in descantece, in ghicit, in horoscoape, dar mai ales ce le zice popa.
Daca s-a ajuns pana acolo ca unii preoti "ghicesc" din biblie, adica spun ca "deschid biblia" si ce scrie acolo o explica dupa cum crede el ca da bine la cel in cauza. Si ia o suma. Am fost cu o femeie mai in varsta la un asemenea sarlatan. Cat am stat acolo de am asteptat sa iasa femeia, au mai intrat, in timp de o ora 10 femei. Taxa era de 20 de lei. Cel putin 20 de femei intrau intr-o zi. Citea de 3 ori pe saptamana, deci avea un venit de 4800-6000 de lei pe luna.
Avea o casa ca un palat. Din nefericire n-a apucat sa se bucure de ea, ca a murit de infarct. I-am spus femeii si altora care credeau in el ca l-a batut D-zeu(desi eu nu cred in asemenea lucruri), deoarece "ghicitul" din biblie este in afara bisericii si de aceea a murit.

| SimplyBlue a răspuns:

Fascinația pentru viitor si o speranță de mai bine.
Ăia care își joacă banii la pariuri nu tot la mai bine năzuiesc?

| miaulmagic a răspuns:

Pentru ca sunt distractive.

| miaulmagic a răspuns:

Mai amuzant mi se pare că pe social media sau TPU toata lumea e intelectoala si nu asculta horoscopul, nu se uita la tv, nimeni nu se uita la antene, nimeni nu asculta manele si totusi astea au cel mai mult rating. Mai sa fie. Eu cred ca e multa ipocrizie pe aici big grin

| Theo94 explică (pentru miaulmagic):

Daca nu te uiti la TV si nu urmarasti horoscopul asta nu inseamna ca esti intelectual.
Daca ai vazut cativa pe TPU care spun chestiile astea nu inseamna ca toti de pe site sunt asa, sunt o gramada de intrebari si raspunsuri idioate, puse aiurea pe TPU.

| georgicadesteptu1000 a răspuns:

Pentru că asta le place oilor. Închide tembelizorul dacă nu-ți convine.