| elena19_1687 a întrebat:

De ce se usuca o planta daca-i turnam sare la radacina?

Răspuns Câştigător
| Razvan_5448 a răspuns:

Pentru ca sarea absoarbe apa si impiedica radacina sa se hraneasca.

8 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Din seria intrebari inutile :
dc se usuca o planta daca turnam acid pe ea?

| Arthur a răspuns:

Probabil sarea împiedică umezeala şi aerul să ajungă la plantă. Posibil şi solul să devină acid.

| Spike189 a răspuns:

Din acelasi motiv din care nici tu nu ai putea sa bei apa cu sare. Apa deshidrateaza, adica iti face mai multa sete.

| Ekkaterinna a răspuns:

Sarea absoarbe apa din ghiveci, ceea ce o face sa se usuce.

| PetrusEmanuelMihai a răspuns:

Sarea este cel mai bun prieten cu apa in cazul unei plante pom fructifer vite de vie muri zmeuri fragi etc., in cazul unei mancar apa este dusmanul sarii deoarece se dizolva si nu are putere deoarece apa fierbe la 100 grade C sarea nu rezista decat la temperaturile intre 15 - 25 grade sa o absoarba astfel incat sa faca pamantul sec.

| Petrus_Emanuel-Mihai_1988 a răspuns:

Sarea este cel mai bun prieten cu apa in cazul unei plante pom fructifer vite de vie muri zmeuri fragi etc., in cazul unei mancar apa este dusmanul sarii deoarece se dizolva si nu are putere deoarece apa fierbe la 100 grade C sarea nu rezista decat la temperaturile intre 15 - 25 grade sa o absoarba astfel incat sa faca pamantul sec.