| Andreeajust a întrebat:

Cine se pricepe la biologie ?
1.de ce perisorii absorbanti dintr-un varf de radacina au varste diferite?
2.de ce se usuca o planta daca-i turnam sare la radacina?
3. ce proprietati trebuie sa aiba sucul celular al unei plante adaptate la soluri saraturate?
4. comparati continutul si traseu sevei brute si sevei elaborate?

Multumesc anticipat !

8 răspunsuri:
| gheorgheasdasa a răspuns:

1 - pentru ca s-au nascut mai tz
2 - e alergica la sare
3 - sa fie cv de gen coca cola.plantelor le plac smug
4 - seva bruta e o seva agresiva.care poate suferi tulburari comportamentale.seva elaborata este o seva cu un caracter placut, activitati intelectuale f dezvoltate in comparatie cu cea bruta.
Cu placere big grin

| Hyora a răspuns (pentru gheorgheasdasa):

laughing)) cel mai tare raspuns

| zuzualina a răspuns:

--pai perisorii absorbanti sunt in f-tie de cum cresc
--solul devine prea bogat in Na si Cl
---seva bruta circula in sens ascendent (cont H2O+saruri min), cea elaborata in ambele sensuri(contine H2O+subst organice formate in frunza),

SPER CA TE-AM AJUTAT

Răspuns utilizator avertizat
| Andreeajust explică:

Solul devine prea bogat in Na si Cl? la ce intrebare?

| zuzualina a răspuns (pentru Andreeajust):

PaI Na si Cl nu sunt cmponentele sarii?