| MonaLize a întrebat:

De ce se vede luna si ziua?

Răspuns Câştigător
| OnuOnulică a răspuns:

Vezi aici explicatii mai amanuntite http://www.tpu.ro/educatie/dc-se-vede-luna-ziua/

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este luminata de Soare.Nu se vede chiar in tot timpul zilei.

| RAY a răspuns:

Nu stiam ca ea dispare ziua, luna e mereu pe cer ca nu o vedem ziua e din cauza lumini solare

| MonaLize explică (pentru RAY):

Nu am zis ca dispare.winking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Simplu, pentru ca exista.

| OmulSiXPacksSs a răspuns:

Cel mai mare argument pe care ţi-l poate aduce cineva ce crede în Lună este acela că "Ea există! Poţi s-o vezi şi cu ochii tăi!" Şi totuşi apare o chestie foarte ciudată: Luna poate fi vizibilă şi în timpul zilei. Soarele este atât de strălucitor, încât nicio stea nu se poate vedea în timpul zilei. Şi în plus, stelele au şi propria lumină. Aşa cum poate remarca cineva noaptea, Luna, chiar dacă e mai mare, nu străluceşte la fel de intens ca şi o stea. Aşa că Luna, dacă ar fi un corp ceresc, ar putea fi văzută în timpul zilei, doar dacă ar putea fi văzute şi stelele. Şi totuşi, Luna poate fi văzută şi ziua şi noaptea. Aşa că, ea ar trebui să existe în atmosfera noastră, la fel cum pot fi văzuţi şi norii.

| razvanbanu11 a răspuns:

De trefla!

| Sandysocute a răspuns:

Exista in jurul pamantului