| anonim_4396 a întrebat:

De ce se zice ca razbunarea e arma prostului?
Daca eu ma razbun pe cineva, nu i-as da o lectie, ca data viitoare sa nu mai faca aceeasi greseala? Eu cred ca in unele cazuri, razbunarea e necesara.
Unii oameni se joaca cu focul pana se ard.

20 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Daca pui intrebarea asta,ar fi trebuit sa stii deja,ca,desi sunt categorisite in general ca bucati de intelepciune, multe aforisme sunt cretine si au un caracter trepanat pacifist, care da des in semidoctism grav.

Razbunarea e unul din lucrurile care a facut lumea asta sa mearga, si a produs o multime de episoade importante in istoria omenrii. Daca Napoleon n-ar fi vrut sa se razbune pe englezi, dupa ce l-au tinut la carcera 100 de zile, n-am mai fi avut un Waterloo. Daca n-ar fi existat dorinta de razbunare, in razboaie, din partea unor tari, acum intreaga lume ar fi vorbit germana.Asta doar ca sa dau doua exemple.Razbunarea si ura, fie ca va convine sau nu, au fost doua motoare care au tinut lumea in progres si evolutie, spiritual.Razbunarea nu este nicidecum arma prostului, este arma unui om nobil, ce poate spune cu mana pe inima ca are coloana, si prezenta de spirit.Mai degraba, nepasarea, ignoranta, impasibilitatea sunt armele trepanatilor hipioti pacifisti. Iarasi, fie ca va place sau nu,"raul" si toate sub-formele sale ne ajuta sa progresam.Razbunarea e imperios necesara, daca un om nu are dorinta sa se razbune pe cineva pentru un rau anterior cauzat, se poate spune clar ca acel om este un lache debordand de penibil si emfaza a prostiei, combinate cu frica.

| codrin47 a răspuns (pentru Dumnezău):

Exact,si credeti-ma ca eu am simtit pe pielea mea multe fapte rele, iar cand acea persoana care mi-a facut un rau continua si isi creeaza chiar un obicei din asta, numai un molau pacifist poate sta doar sa indure, uneori mai trebuie sa iti iasa si perosnalitatea condusa de ura pentru autoaparare.

| Anq209 a răspuns:

Ai dreptate! Dar...nu zic fiindca„razbunarea e arma prostului" ci fiindca am trecut prin asa ceva.Acum esti furioasa dar apoi o realizezi ca ura asta si dorinta de razbunare o sa te macine pe dinauntru, o sa-ti consumi energia degeaba si o sa fii atat de concentrata pe razbunare in cat nu o sa mai ai timp de activitati, prieteni sau teste importante. Dusmani daca vad k ii ignori e oftica te asigur. Sfatbig grinaca vrei sa-ti nimicesti dusmani, inarmeaza-te cu calitati! Funda

| Anq209 a răspuns (pentru Anq209):

Sa*

| Anq209 a răspuns (pentru Anq209):

Se,dusmanii(scuze n-am fost atenta big grin )

| codrin47 a răspuns (pentru Anq209):

Chestia este ca atunci cand cineva ti-a facut un rau,si nici macar nu ti-a cerut scuze(te-a jignit sau te-a facut de ras),iti vine un sentiment de ura incredibila,in momentul acela ai fi in stare si sa ii tai capul daca nu te-ar retine cam totul in jur,insa dupa multe momente nimeni nu regreta ca a simtit acel moment,ba chiar regreta ca nu-l mai simt pentru ca asa demonstreaza ca nu pot fi luati in ras sau jigniti iar faptasul sa scape usor,de aceea incepi sa nu mai vrei sa te razbuni, sa uiti pana cand ti se intampla iar si iar, in unele momente, crezi sau nu, ura si razbunarea sunt chiar necesare pentru a te proteja.

| Anq209 a răspuns (pentru codrin47):

Stiu..pe mine m-au facut de ras...a fost foarteee nasol..la cat eram de furioasa in venea sa ii omor si acum ii urasc, dar le voi pregati o surprizahappyVoi fi alta, mai buna, mai puternica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E ca vorba aia ''Banii nu aduc fericirea''. Atunci cum se face ca toti bogatasii sunt fericiti si nu le pasa de nimic?
Cine zice ca banii nu ii aduc fericirea, sa imi dea mie banii lui ca pe mine ma fac fericit.

| Anq209 a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte superficial laughing LIKE!

| Simbolist a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte bine punctat, banii aduc fericirea in proportie de 99%. Vorba aceea:Banii nu aduc fericirea, ci o cumpara gata facuta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ahh, mi-am amintit ceva ce poate te face sa- intelegi, sa presupunem ca tu esti o fantana si galeata este cel ce te enerveaza cu care ajungi in certuri, pai el arunca-n galeata-n fantana, ce scoate? PRovine de la tine nu este din cauza lui ca tu ai vrea sa faci asta este din vazua TA, poate spoate galeata plina cu apa - nervii tai tot cev rei sa faci razbunare, sa o o poate scoate goala, adica nici-o reactie.Iar DA! razbunarea este arma prostului, cu cat te razbuni pe el mai mult cu atat el se hraneste isi incarca bateriile si nu se invata vrea si mai mult si mai mult cat mai mult rau pe spatele tau, arma mea este indiferenta oricat m-ar deranja galeata este goala, iar eu imi vad de drum.Da si asta-i enerveaza, dar aici vine invers, indifernta e galeata aruncata si el o scoate cu nervi si nu poate-ti reprosa decat replici fumate scoase din scrumiera doar pentru asi hrani orgoliul.Cred ca am aberat destul.

| codrin47 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti bati joc de mine,cu cat te razbuni mai mult cu atat ii incarci bateriile, ceea ce ii incarca bateriile este sa te superi dupa ce ti-a facut si sa te enervezi, dar apoi sa ii faci un rau la schimb, poate chiar unul mai mare, il vei traumatiza sa isi mai incarce bateriile vreodata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se zice asa pentru ca de obicei cine se razbuna asteapta o ocazie prielnica, cand celalalt este in inferioritate, si nu e frumos sa faci ceva unuia care e in inferioritate...

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Razbunarea poate fi arma prostului. Daca nu stii cand si cum sa o folosesti.De exemplu:doar n-o sa omori pe unul ca ti-a furat banii de inghetata, sau sa bati pe altu de se lasa cu vanatai ca ti-a spus un cuvant "ulat".Eu nu consider razbunarea ca pe arma prostului.Cine a inventat vorba asta probabil era un molau care-si lua bataie de la toti si-a ajuns la spital cu dintii in mana. Legat de asta, eu consider razbunarea ca pe o balanta.De fapt razbunare e prea mult spus.Prefer sa-i spun Schimb echivalent.Ceva de aceeasi valoare. Daca te porti frumos cu ceilalti si ii ajuti in momente grele, "se vor razbuna"si ei pe tine mai devreme sau mai tarziu. Daca ii injuri ca pe camp fara motiv si iti bati joc de ei, asta e ce vei primi. Daca spui un cunvant frumos, ti se va spune si tie o vorba buna mai devreme sau mai tarziu. Daca injuri pe cineva, acea persoana va face la fel.E un subiect foarte delicat si ar trebui sa scoata la iveala ca razbunarea e rasplata a ceva rau ce ai patit. Daca faci un bine si e normal sa primesti tot un bine, mi se pare corect sa primesti rau cand faci rau.Asta e.Ce semeni aia culegi.Iertarea asta despre care se spune atatea e sansa oferita cuiva de ati mai face rau odata. Daca mai vezi pe cineva care spune ca razbunarea e arma prostului da-i dreptate.Si injura-l.Sa vezi daca el/ea chiar face ce spune, sau doar o zice ca sa dea bine.Si cand te razbuni nu o faci neaparat ca un descreierat.Razbunarea-i razbunare, nu nebunie.

| Dangel a răspuns:

Niste persoane care acum imi sunt dusmani,se tot luau de mine,ma luau la misto, indiferent ca ii ignoram sau nu, pur si simplu nu ma lasau in pace, desi stiau foarte bine ca ii bat fara nici cele mai mici probleme. Apoi m-am razbunat, luandu-i la bataie.Si n-am mai avut probleme.Pentru o scurta perioada de timp.Totusi decat incontinuu e mai bine o perioada.Asadar,de ce razbunarea e arma prostului? Ca mie chiar mi-a folosit.

| codrin47 a răspuns:

Asa este,si eu m-am gandit la asta,cand te razbuni daca cineva ti-a facut un rau,vrei sa il faci sa simta durerea pe care si tu ai simtit-o astfel sa nu o mai faca data viitoare,toti zic ca razbunarea inrautaseste situatia,dar eu cred ca daca te razbuni arati ca ai demnitate si respect de tine si ca nimeni si nimic nu te poate calca in picioare si sa scape usor, daca il ignori ti-o va face continuu, daca ii vorbesti degeaba crede-ma, foarte rar sa vorbesti cu persoana care ti-a facut un rau functioneaza caci ea nu prea o sa te asculte si atunci ce trebuie sa facem, sa induram? Tocmai asta este:
Cea mai buna aparare este atacul!

| even a răspuns:

Razbunarea e arma celui abuzat. Daca nu te razbuni cand poti nu ai demnitate.

| Edaline a răspuns:

Razbunarea e arma prostului pentru ca duce la un sir indelung de ura. Fiecare se comporta dupa cum doreste, si cand in lume sunt atatea exemple gresite, tindem si noi sa facem parte din randul rautatilor.
Razbunarea poate fi dulce o vreme, dar nu te-ai simti vinovat ca ai facut pe altcineva sa sufere? Nimeni nu vrea sa fie ranit si totusi facem unele lucruri gresite, poate chiar fara sa le constientizam.
Oamenii care vor razbunare, doresc ca cel spre care isi emana supararea sa simta pe pielea lui ceea ce a facut altora. Poate astfel invata din propriile incorectitudini. Dar poti fi sigur ce rezultat va aduce razbunarea?
Astfel de oameni care provoaca probleme si necazuri sunt ingrozitori, iar cand te comporti ca ei, devi ca ei.
De aceea nu este bine sa te razbuni. Doar inrautatim situatia astfel. In loc sa procedezi cum procedeaza ei, invata-i sa se schimbe spre bine!

| Edaline a răspuns:

Stiu ca am mai raspuns dar mi-am amintit un citat de Oscar Wilde in legatura cu razbunarea:

"Întotdeauna iartă-ți dușmanii. Nimic nu-i agasează mai mult."

| Ele_CrazyGirl_1996 a răspuns:

Se spune ca razbunarea e arma prostului deoarece in general ura duce la razbunare. Daca te razbuni delalalt cu siguranta o sa o faca si el, deci ea duce la certuri si violenta, deci la neintelegere si neliniste.Este ca si cum ti-ai face rau singur, dar si celor dragi din jurul tau.