| vl96cos a întrebat:

Cum sa ma razbun? va rog sa nu spuneti ca razbunarea e arma prostului sau cu indiferenta sau daca scrieti asta, argumentati

6 răspunsuri:
| Rose123 a răspuns:

Pai..."cum?" e o intrebare dificila. Depinde pe cine si de ce vrei sa faci asta laughing Mai intai de toate gandeste-te daca aceea persoana merita atentia ta(nu am de gand sa incep cu predici, dar pe bune... unii chiar nu merita sa te straduiesti). Oricum cel mai bine e sa nu te cobori la nivelul altora(prin asta nu zic sa-i lasi sa faca ce vrea, ci pur si simplu sa dai dovada de mai multa inteligenta ca ei)

| Cleopa a răspuns:

A te razbuna pe cineva inseamna a vrea sa-i faci rau...fiecare om face tot ce face din interese proprii, iar cel sau cea pe care vrei sa te razbuni, daca te-a suparat pe tine a facut-o ca sa fie el sau ea fericit/a. crezi ca tu nu ai suparat pe nimeni niciodata? toti suntem oameni si cautam sa ne fie bine, chiar daca multi o fac folosindu-se de altii. razbunarea e o slabiciune, trebuie sa dai dovada de tarie si sa pari neutru. daca ceilalalti sunt rai cu noi, nu trebuie sa fim si noi la fel caci asta nu-i va schimba in bine. indiferent de orice situatie trebuie sa dam un exemplu celorlalti, nu sa ne lasam la fel de prejos ca ei. asa ca daca vrei sa te razbuni gandeste-te ca suferinta ce i-o vei provoca acelei persoane ve trece repede, insa daca o vei ierta, Dumnezeu va tine minte asta toata viata ta, iar la sfarsit o sa-ti multumeasca

| Anonim444 a răspuns (pentru Cleopa):

Eu stau intr-o clasa plina de idioti! la scoala sunt in clasa a 7 si toti sunt idioti crede-ma mai ales ca uni fumeaza de la 12 ani sunt in clasa a 7 si toti au ramas copii de clasa a 3 spun tot nu pastreaza un secret suntem doar 6 baieti restul 14 fete toti sunt prosti pentru ca inca se mai parasc daca cineva incearca sa copie sai daca ii cere ajutorul striga in gura mare ca prosti Doamna asta copie nu se ajuta deloc intre ei si se cred importanti imi vine sa ma dau cu capu de toti pereti cat de idiot poti sa fi sa faci asa ceva. Sunt toti rautaciosi si zgarciti nu se ajuta deloc...nu am cu cine sa ma imprietenesc acolo sunt putin oameni care poti vorbi eu incerc sa fiu prieten cu taota lumea sa fiu cunoscut si merge dar eu nu ii suport si nu le dau prea mare importanta le dau importanta celor care ma respecta si eu ii respect prieteni care se ajuta nu care te barfesc pe la spate ....am putini prieteni adevarati si imi convine nu multi si prosti putini si buni si ar fi un fel de razbunare sa ii arati can u iti pasa de cea ce iti spune sau face Fa-ti prieteni multi nu conteaza si arata-i ca nu ai nevoie de el sau ea.

| Cleopa a răspuns (pentru Anonim444):

Exista multi copii-problema de genul celor din clasa ta, dar nu ai ce face, trebuie sa-i suporti din pacate...in viata nu ne putem alege decat prietenii, in rest...

| NeguraCarpatilor a răspuns (pentru Anonim444):

Nu esti singurul care se confrunta cu aceasta problema.Si eu sunt de asemenea in clasa a 7-a si trebuie sa supravietuiesc alaturi de colegii mei care injura din 10 in 10 secunde.Cat despre colegele mele, nu cred ca ar putea rezista o saptamana fara sa barfeasca sau sa isi bata joc de cineva.Nici eu nu am multi prieteni adevarati dar astept sa treaca acesti 2 ani sa ajung la liceu, poate voi da de niste colegi cu o alta mentalitate, mult mai civilizati.Incearca sa rezisti si sa nu te lasi influentat de ei.

| Georgy98 a răspuns:

Indiferenta doare cel mai tare si nu cred ca prin razbunare o sa rezolvi ceva, pesoana respectiva o sa creada ca acele lucruri cre ti le-a zis sau facut te-au ranit, incearca cu indiferenta!