| Ecea a întrebat:

De ce sunt femeile proaste? sau "naive" cum spun ele.

67 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Well, well, Ecea, te las in pace cu 'generalizatul' (observ cum toti ti-a spus asta), dar iti spun sincer- ca avem acelasi nivel de inteligenta. Doar ca voi, barbatii prezentati o proportie mai mare in cazul geniilor, dar si al celor cu deficiente mentale - spre exemplu.
Deci, lasand la o parte exceptiile, nu ''desteptaciunea'' e problema. Altceva ii face pe barbati si pe femei sa se poarte prosteste, in ciuda inteligentei.
Asadar, de pilda, - lupta se duce intre caracter si educatie (!), scumpule. Si, normal, exista cu certitudine diferentele anatomice si fiziologice intre noi, - barbatii/femeile; dar lupta incepe - exact, cand introducem aceste diferente in comportament.

| Ecea explică (pentru JeSa):

Ok,nu vreau sa mai explic, nu are rost sa continuam.
Multumesc pentru raspuns.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Omule, pui întrebări de tipul ăsta pe un site ticsit cu copchii? Revino-ţi!

| Ecea explică (pentru kongeriket):

Da,asta a fost greseala mea, am uitat ca aici 90% sunt sub 15 ani.

| EmaS a răspuns:

Sunt si femei proaste si femei destepte, la fel ca si barbatii.

Apache
| Apache a răspuns:

Frate ...eu sunt baiat
dar zau ca ma enerveaza cand generalizati in cazul asta...
Cea mai desteapta persoana pe care o cunosc e o fata

| Ecea explică (pentru Apache):

Intre inteligenta si desteptaciune este o mare diferenta prietene.
Si daca spui ca o fata este asa cum este,inseamna ca cercurile tale vicioase sunt lipsite de inteligenta.
Cand spui destept, te referi la cultura generala, sau ca il duce capul.Inteligenta este cu totul altceva.

| FucktheSystem a răspuns:

Stai să ghicesc, consideri asta pentru că probabil nici una nu se uită la tine? Nu de alta dar poți să-ți modific afirmația că elasexygagica e doar a tawinking

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Pai trebuie' sa ne mai si prefacem, ca sa nu va simtiti voi "castrati"...

| CoquineNoire a răspuns:

In ce sens proaste sau naive?
ce-mi place mie de voi astia care generalizati... daca ai intalnit pana acum numai pitipoance, mai frecventeaza si alte locuri, nu numai cluburi, centura sau mai stiu eu ce.
si la avatar nu ai o femeie? dar vad ca are scula...ma rog.
o femeie poate fi numita proasta atunci cand nu stie sa aiba respect de sine, si nu numai...parerea mea.
si aici excludem studiile, etc.
si naivitatea lor rezulta si din comportamentul barbatilor fata de femei.
nu am vrut sa raspund la intrebarea asta...si poate nu te-am lamurit, niciodata nu stii ce e in mintea unui barbat/unei femei pana la urma.

| Ecea explică (pentru CoquineNoire):

laughing))))))
M-ai gasit pe mine cu cluburile,centuri si etc rolling on the floor Superb!
In fine, ideea care este draga mea, cand o multimea majoritara au o mentalitate o generalizezi.
De exemplu : intr-un grup de 10 fete, Maria, Ioana,Alina,Gabriela,Mirela,Dana,Ionela,Cristina,Carmen si Felicia; Maria este ok iar restul sunt nu foarte inteligente, spunem ca acele fete din grupul respectiv sunt cum sunt, nu putem exclude acum o persoana pentru restul 9.
Sunt de acord, tot timpul exista si excepti sau cel putin in majoritatea cazurilor, dar pentru ca 90% din oameni sunt intr-un fel anume, de exemplu 90 % din manelisti sunt inculti nu stiu sa lege 2 cuvinte(am fost indulgent cu 90%) nu putem spune ca manelistii sunt niste oameni culti, logic.Pentru 10 % care stiu sa vorbeasca nu trebuie specificati,de asta se generalizeaza.Te rog, nu vreau sa te simti tu sau altele insultata de intrebarea mea, este o intrebare simpla la care din cate am observat unele femei nu s-au simtit si au dat un raspuns concret si plauzibil.

| DianaScorpio a răspuns:

De ce generalizezi? Nu sunt toate asa.

| Paulla a răspuns:

Urăsc oamenii care generalizează, nu dovedesc decât că sunt nişte încuiaţi.
Stai, nu tu era ăla care discrimina evrei şi ţiganii? Văd ca acum discrimenzi şi femeile. O fi la modă să generalizezi şi să discrimezi, poate ar trebui să încep şi eu să fac discrimnări... Dar pe cine să discriminez? Hm...Ah, ce zici de persoanele cu ochii verzi? Sigur am un motiv destul de bun să o fac, doar tu ştii de ce nu suporţi femeile, romii, evreii şi cine ştie ce altceva.

| Ecea explică:

Scuze ca nu am raspuns la ceilalti, dar nu am considerat ca este necesar sa imi bat capul cu toti, mai ales ca unii au avut raspunsuri geniale.
O sa o fac foarte scurt.

@AleD de acord cu tine!

@francesca89 genial primul raspuns, chiar nu stiam, dar asta chiar cred ca explica multe.

@Pure.Sunshine sunt linistit, multumesc pentru raspuns.

@simi14new imi permit sa spun ce vreau cat timp am argumente solide impotriva unui om sau a unei multimi majoritare.Momentan esti junior,mai asteapta si o sa te convingi.

@Азбука de acord cu tine!

@Woodenpints Genial raspuns si foarte amuzant, ca de obicei.

@elasexygagica am dubii in privinta ta, nu iti pot raspunde.

@xDivineAngel Probabil.Esta si asta o varianta.

@Nyx ok, observ ca nu ai prea multe de spus.

@FucktheSystem amuzant, din pacate irelevant.Multumesc pentru raspuns.

@FetitaSoare desigur, sunt foarte calculate, in special atunci cand le dai o veste proasta si incep sa urle si sa se crizeze.FOARTE CALCULATE...penibil.

@totmike de fapt am cunoscut mult mai multe,dar nu mai conteaza asta,am explicat mai sus cu generalizarea.

@PoneiulTroian Haha,ok,dragut raspuns. Multumesc.

@OmletteDuFromage desigur,toti ne uitam,suntem la fel de prosti, dar nu despre asta era vorba... ma rog, unde dai si unde crapa.Era vorba despre inteligenta,desteptaciune,etc nu despre cum se uita barbatii la femeile care poarta fuste.

@aney ok,duci lipsa de materie cenusie, dar ai oferit un raspuns pentru varsta ta, cred ca trebuia sa specific ca trebuie sa raspunda cei cu 18+.
In primul rand esti pe langa subiect,nu ti-am cerut informatii despre mine,ci despre tine si cele ca tine.
Nu am intrebat de ce sunt prost eu,ci de ce esti proasta tu.
Oricum,multumesc pentru raspuns, acum pot sa vada si persoanele care nu ma credeau mai sus despre ce vorbesc eu.
Si ca sa se convinga, se pot uita la ce fel de intrebari pui tu pe aici.

O seara placuta va doresc!

| Ecea explică:

Ok,nu are rost sa continuam discutia,deja ne-am abatut mult de la subiect.
Imi pare rau pentru tine,se intampla.
Dar asta nu iti scuza limbajul,ai inceput cu injurii si observ ca continui.
Si eu m-am educat singur,dar se pare ca am invatat sa imi stapanesc limbajul obscen si furia.

Mentionez ca a fost acum ceva timp pe TPU o intrebare,adresata de o tipa,care suna cam asa : de ce sunt barbatii insensibili,porci si nu mai stiu cum.
Si i-am raspuns foarte frumos,ba chiar am generalizat si am inclus pe toata lumea,dar personal nu m-am simtit ofensat sau revoltat,pentru ca asa este pana la urma,oricat incercam sa negam si sa ascundem anumite lucruri realitatea ne doboara.
Si tipa a generalizat,dar eu am acceptat si chiar am fost de acord cu ce spune ea pentru ca asa este,toti se duc la femei,toti insala,toti bea,etc.
Desigur ca exista si exceptii,eu nu pot spune ca ma incadram foarte bine in descrierea ei,dar am sustinut ceea ce a spus ea.
Uite,eu locuiesc intr-o alta tara,unde este foarte mult rasism si se fac chiar proteste contra romanilor,dar am prieteni care ma intreaba: este adevarat ca romanii sunt de rahat,fura,sunt batausi,etc?
Si eu spun DA,pentru ca asta este realitate, doar pentru ca eu nu beau sau nu imi place sa ma bat si sa fur asta nu inseamna ca romanii nu sunt de rahat, din 100 daca 1 este normal nu pot sa il sustin pe el chiar daca acel el sunt eu.
Apoi urma intrebarea : Pai si tu de ce nu esti ca ei? De ce nu stai cu ei? De ce stai cu noi si spui ca ei sunt de rahat?
Raspuns? Pentru ca nu ma mai simt roman,imi curge in vene sange de chinez.
Eu nu imi iau apararea.
Asta este greseala care ati facut-o voi,nu stiu daca ai inteles ideea,dar nu trebuie sa ne excludem pe noi dintr-o multime doar pentru ca ne simtim diferiti,si mai ales in felul in care ati facut-o voi.
Eu intreb "De ce sunt femeile proaste" si mi se raspunde "Eu nu sunt proasta, boule nu generaliza, prost esti tu" deci clar raspunsurile au fost foarte inteligente si au aratat exact ceea ce nu vroiam eu.Era mai simplu daca era luata in gluma intrebarea sau daca mi se raspundea intr-un mod civilizat fara injuraturi si fara ironie sau alte injurii la adresa mea, poate chiar realizam ca exista mai multe decat credeam eu.
Dar cand tu ai venit si te-ai luat de mama apoi vii cu replici de genul "Oricum, in general eu nu am ce discuta cu omul prost ...nu de alta, dar are mintea odihnita" iti dai seama ca nu m-ai convins absolut deloc ca exista si altfel de oameni.Raman cu impresia ma.
Cred ca daca stiati sa discutati civilizat si sa ducem o discutie la un final cu un rezultat era mai dragut, dar atat educatie avem noi romanii, cand ne simtim ofensati ne luam de ma-sa aluia si ne mai bagam si ceva in el ca este prost.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ecea):

Ce am vazut in ultima vreme si experientele prin care am trecut m-au facut sa am reactia respectiva.
Cat despre : "Oricum, in general eu nu am ce discuta cu omul prost ...nu de alta,dar are mintea odihnita",nu ma refeream la tine(e doar o vorba a mea). Daca era sa fac o trimitere la tine o faceam direct si doar in cazul in care te consideram un barbat prost.
Imi cer scuze pentru limbajul meu,dar nu uita ca si tu ai venit cu injurii la adresa mea. E in regula,pentru ca nu ma simt deloc asa cum ma consideri tu.
Tot respectul pentru oamenii destepti, indiferent de sexul, religia sau rasa lor.
Pace!

| UniverseQuasar a răspuns:

Pentru ca femeile pun sentimentele si nu ratiunea in prim-plan. ( NU toate ).

| elasexygagica a răspuns:

Eu nu sunt naiva rautaciosulephbbbbt nu ma supara ca te musc de carnat love strucklove struck

| Pure.Sunshine a răspuns:

Stai linistit. Niciuna nu te intrece pe tine. Si nici pe cei care gandesc asemenea tie, un misogin.

| Pure.Sunshine a răspuns:

@Ecea, imi este mila de tine. Mila pentru ca traiesti cel mai probabil intr-un colt de societate din lumea a III-a. Imi pare rau ca femeile din jurul tau te-au dezamagit atat de tare incat sa ajungi sa iti doresti sa creezi o dezbatere pe internet, insa am o veste pentru tine. Majoritatea prietenelor mele sunt olimpice, au o cultura generala vasta(cu siguranta mai vasta decat a ta in 100 de ani) si asculta cu enorma placere rock si muzica clasica. Ba chiar mai mult, cand viziteaza un oras nou au grija sa viziteze si cel putin un muzeu de acolo.

Prin urmare exista doua explicatii: fie ai avut un ghinion crunt atunci cand te-ai nascut sau pur si simplu narcisismul tau nu iti permite sa deschizi ochii, cel mai probabil pentru ca nu vrei sa vezi ceea ce nu vei putea vreodata avea (asemanator zicalei din popor: "Vulpea cand nu ajunge la struguri zice ca sunt acri")

| Ecea explică (pentru Pure.Sunshine):

Grozav.
Ador faptul ca tu prin raspunsurile tale dai exemple si in acelasi timp incerci sa insulti si sa subestimezi.
Ca fapt divers iti spun ca nu am fost dezamagit niciodata, iar societatea in care traiesc eu, te asigur ca nu are legatura cu ceea ce ai spus tu.Nu am nevoie de compasiune,nu trebuie sa iti fie mila, ai luat intrebarea prea in serios si exagerezi.
Daca spui ca prietenele tale sunt olimpice, inseamna ca inca esti la o varsta frageda si nu mai avem ce discuta.Nu discut si nu ma intereseaza parerea unui scolar.Mentalitatea se schimba odata cu trecerea varstei, asa ca orice raspuns al tau dat acum in 10 ani o sa fie contrariu.
Olimpic am fost si eu, ba chiar multi ani la rand, asta este egal cu 0.
Vizite,muzee,filarmonici,etc am facut chiar mai multe decat iti poti tu imagina,din pacate te anunt ca eu pentru asta traiesc,arta si cultura este viata mea.Dar probabil esti prea mica sa intelegi.

Ghinion nu pot spune ca am avut,cat despre narcisism nici nu are rost sa discutam,cred ca nu stii ce inseamna cuvantul,dar cu siguranta nu are legatura cu mine.

Cat despre zicala aia,te anunt ca ajung foarte usor la struguri,dar din pacate sunt stricati.

Te-ai atacat mult prea mult draga mea,nu merita atat efort psihic pentru nimic. Daca te-ai simtit ofensata imi pare rau,ideea mea nu a fost sa te jignesc pe tine personal, eu am pus doar o intrebare simpla. Femeile care nu au raspuns la intrebare dar au vazut-o, alea sunt cele 10% despre care se vorbeste. Uite ca din pacate nu prea te incadrezi.

| Pure.Sunshine a răspuns:

Iti urez succes mai departe in viata. Sper ca intr-o zi o sa reusesti sa intalnesti femeia visurilor tale, insa din moment ce gandesti astfel este foarte posibil sa fi trecut pe langa tine de mai multe ori si sa o fi subestimat. Oricum, te asigur ca nu se afla in vreun club "de fite" sau la mall, pentru ca era mult prea ocupata cu alte lucruri importante in viata ei.
Din moment ce ai adresat aceasta intrebare pe un site public, se pare ca da, ai avut multe dezamagiri in viata, in special din partea femeilor.
Eu nu am raspuns pentru ca m-am simtit ofensata, ci din contra. Totusi, nu prea exista o granita bine delimitata intre "prost" si "destept", fiecare avand propriile opinii. Poate ca pentru tine o femeie desteapta trebuie sa asculte numai Mozart si sa citeasca numai Kant. Nu te contrazic, lucrurile create de oameni inteligenti pot fi apreciate numai de cei asemenea lor, insa de aici pana la a generaliza (Numai in Romania sunt aproximativ 10 milioane de femei) este ca si cum ai arunca un buchet de flori pentru ca unei flori i-a picat o petala.

| Ecea explică (pentru Pure.Sunshine):

Stai putin,faptul ca eu am o asemenea gandire asta nu inseamna ca subestimez o persoana cand o intalnesc,stii cum este,prima data cand intalnesti o persoana iti faci o impresie/parere apoi o poti supraestima sau subestima.
Sunt destul de educat si am un vocabular foarte adecvat,nu prea imi dau cu parerea din prima.
Am adresat aceasta intrebare pe un site public nu pentru ca eu am avut sau am probleme in dragoste sau ca sunt sau am fost dezamagit si chestia asta m-a afectat.Pur si simplu este o intrebare,nu am fost dezamagit niciodata pentru ca din moment ce cunosti cat de cat un om stii la ce sa te astepti,iar toate previziunile mele s-au adeverit si am stiut unde se va ajunge,deci nu pot spune ca am fost dezamagit din moment ce stiam finalul sau ma asteptam la ceva anume.
In cluburi sincer eu nu prea am ce cauta,le urasc si mai ales ca unde locuiesc eu nu exista cluburi si lumea care iese in oras nu are o limita de varsta si de inteligenta, toti sunt egali, dar asta nu este valabil in Romania din pacate.La noi doar prostimea iese sambata in cluburi si bea redbull cu JB, etc.
Nu spun ca am pretentia ca toti sa citeasca si toti sa asculte muzica de calitate, asta un are legatura.Si oamenii prea culti pot fi de multe ori prosti,nimic de zis,chiar este adevarat.
Pentru mine o femeie desteapta trebuie sa gandeasca,cultura generala vine odata cu asta.
Cum am spus,poti fii foarte cult si foarte bogat in cunostinte generale,dar in acelasi timp poti fii prost,in sensul ca modul unui om de a gandi poate fi prost.
Am mai spus mai sus,am multe prietene foarte culte,care spre deosebire de multe stiu sa aprecieze valoarea, stiu sa abstractizeze, etc dar felul lor in care gandesc si logica lasa de dorit.
Ma bucur ca incepem sa ne intelegem si ca putem pune problema si altfel.
Multumesc pentru raspuns!

| Pure.Sunshine a răspuns:

Citindu-ti comentariile imi dau seama ca ai ceva materie cenusie, insa tot consider ca intrebarea ta lasa de dorit. Observ ca ai o parere destul de buna despre tine, insa nimeni nu e perfect. Ar trebui sa stai sa analizezi mai bine situatia si sa iti dai seama ca si tu ai defecte. Asa cum tu gasesti defecte la toate femeile, sa nu crezi ca nu se aplica si reciproc. Presupun ca ti-ai dat seama deja ca o femeie desteapta, frumoasa si devreme acasa e cam greu de gasit, deci mai bine incerci sa te multumesti si cu un compromis.

| Ecea explică (pentru Pure.Sunshine):

Haha,nu sustin ca eu sunt perfect sau ca exista cineva care este perfect.
Cred ca perfectiunea depinde de noi sau de cum o vede fiecare.
Toti avem problemele noastre,dar la capitolul femei sunt multe mult prea ciudate in gandire si lipsite de logica.
Femei destepte,frumoase si devreme acasa nu exista,asta e clar, dar macar corecte in gandire ar putea fii cateva.
Compromisuri facem toti, altfel toti ar fi gay si lesbiene.

| Pure.Sunshine a răspuns:

Ciudatenia, asemenea perfectiunii, este relativa. Poate tu te consideri perfect normal, insa cu siguranta cei care ti-au citit intrebarea te-au considerat ciudat. De asemenea, faptul ca cineva te dezaproba intr-un lucru pe care tu il consideri logic nu inseamna ca ii esti superior, ci cel mai probabil aveti personalitati, gusturi, principii etc. diferite. Si daca te ajuta cumva, am trecut de varsta de 15 ani de ceva timp.

| Ecea explică (pentru Pure.Sunshine):

Da,adevarul este ca in ziua de astazi esti considerat un ciudat cand te porti normal.Din pacate normalitatea multora este ciudata ba chiar bizara.
Scuze,nu mai pot,vreau sa terminam cu acest subiect.
Iti multumesc pentru raspunsuri si timpul acordat.
Si nu in ultimul rand imi cer scuze pentru persoanele care s-au simtit ofensate sau jignite de intrebarea mea, nu asta era ideea, nu aici am vrut sa se ajunga.Nu ma asteptam la astfel de reactii.

| Nolkyz a răspuns:

Nu generaliza

| raluca250 a răspuns:

Ce narcisist esti sa stii ca doar pentru ca esti barbat iar cel mai inteligent om de pe planeta e un barbat tu nu`i semeni

ps: nu neg faptul ca unele femei sunt cam proaste [poate ca si eu sunt cam idioatahee hee] dar nu si toti barbatii sunt destepti
daca tot crezi asta despre femei despre barbati ce crezi?smug

femeile proaste sunt cele care au vorbit cu tine de mai mult de 2 oriwinking

| francesca89 a răspuns:

Fiindca ne folosim mai mult emisfera dreapta a creierului, care tine de emotii; iar voi partea stanga, cea care tine de logica.

| francesca89 a răspuns:

Sa fii un pic naiva nu inseamna ca esti proasta.

| BOOBZen a răspuns:

Chestiile astea sunt niste porcarii! Astea depind de persoana! Gandeste-te si tu cum ne-am simti noi acum, multi baieti trateaza fetele ca niste dizpozitive de sex, si noi nu suporta-m acest lucru!

| AleD a răspuns:

Daca crezi ca toate is asa sa stii ca gresesti(si nu pentru ca is fatabig grin):-pe.si unii baiieti is asawinking

| xDivineAngel a răspuns:

Femeile sunt proaste (naive) ca sa se poata indragosti de voi barbati!

| Азбука a răspuns:

Pentru a echilibra balanţa. şi în "lumea bărbaţilor" există specimene caracterizate în termeni la fel de duri.

| totmike a răspuns:

Omule nu mai generaliza atat! ai cunoscut si tu una mai proasta sau teo inselat prietena si acum gata? hop toate femeile is proaste.da-mi un motiv pentru care femeile ar fi mai proaste ca barbatii.tu iti dai seama cati oameni is pe pamant? pe ce criterii faci tu declaratii din astea? abia poti sa faci un sondaj cu aproximatie legat de ce ai zis tu intr-un oras, apoi pe tot globul pamantesc?

| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Sa sti ca nici voi nu sunteti mai ''destepti ca noi''. Baietii de la mine din clasa isi baga mana in chiloti si apoi da mana intre ei. Sau mai au un ''joc'' ca sa nu-i zic altfel in care se lovesc unu pe altu la scula. Deci cred ca iti imaginezi si tu ce ''destepti" sunteti voi...

| Ecea explică (pentru SupradozaDeViseXD):

Mda,nu o sa iau in considerare raspunsul.
Eu am spus "femeile" nu copiii.
Raspunsul tau este irelevant in cazul de fata.

| SupradozaDeViseXD a răspuns (pentru Ecea):

In caz ca nu tiai dat seama am vb de baieti. Si nu suntem copii la anul suntem la liceu.

| Ecea explică (pentru SupradozaDeViseXD):

Tu esti dovada suprema la intrebarea mea.

| SupradozaDeViseXD a răspuns (pentru Ecea):

Da sigur...nici nu ma cunosti...

| CryssCrySta a răspuns:

Hey mai naivi sunt baieti vad o fata n fata lor si innebunesc zici ca sunt salbatici scapati de la zoo

| ToMiZza a răspuns:

Ca sa nu te simti singur...intelegi sau trebuie sa iti explic de mai multe ori sa te fac sa intelegi?
Un om inteligent nu se lauda niciodata cat de destept este fata de animale.
Mediteaza asupra faptului ca intr-un grup de 10 baieti, 5 sunt cocalari, 3 sunt betivi notorii si ceilalt 2 sunt prosti, pentru ca intr-un grup de prosti nu gasesti niciunul destept, pentru ca desteptii nu umbla cu toate ragaliile... happy

| Ecea explică (pentru ToMiZza):

Wow.Puti de inteligenta.
Cum ai ajuns tu la concluzia ca ma simt singur? Te inseli amarinic copila.
In primul rand cand folosesti anumite cuvinte,trebuie sa stii si ce inseamna acele cuvinte.
Cocalar,este o specie de tigan,nu stiu cum ai ajuns tu si multi altii sa caracterizati oamenii asa.
Sotie nu am,nu sunt chiar asa "naiv" sa imi iau una.
Daca ai asociat oamenii cu animalele, inseamna ca duci o viata de caine.
Eu ma cred putin superior si mai educat decat animalele, trebuie sa recunosc asta.
O zi frumoasa iti doresc!