| AvalohAlyn a întrebat:

Banul a provocat atâtea războaie, decese, conflicte..lumea se închină la bani prea mult...iar daca te gândești doar la bani și trăiești doar pentru bani ai sufletul amanetat,o viață întreagă tot aduni, dar parca tot nu ii suficient, banii nu sunt pansament ..Asta spunea o melodie a lui Vescan.Dar eu zic că e chiar adevărat mai ales asta:banii nu sunt pansament.
Voi ce credeți despre acest subiect?
Banul a provocat aproape tot raul de pe pământ? Banii sunt pansament sau nu?
E adevărată zicala aia cu banii sunt ochiul dracului? De ce se zice așa? Există adevăr? Ce credeți voi despre dorința de bani, de mai mult și mai mult și când niciodată nu e suficient?
Eu m-aș mulțumi cu 3000 de lei pe lună atât dar alții isi iau 2 -3 joburi sau visează multe zerouri in cont și când îi obține, considera că parcă ar mai vrea și ar trebui sa continue cu adunarea banilor.
Întrebarea e de ce? Considerați că în secolul 21 lunea se închină cel mai mult și prea mult la bani? Soluția este sa privim spre Dumnezeu și să renunțăm la materialism și consumerism cat de mult putem noi indreptandu-ne atenția către suflet,Dumnezeu, familie și bucuriile și lucrurile mici...Ce, Iisus Hristos a avut vreun ban in buzunar? A vrut multi bani? Trăia pentru bani? Își dorea bani? Vindeca cerând bani? Promova strângerea banilor sau se gândea vreodatăa la bani? Banul e nociv când e prea mult dar e folositor când e strict necesar.
Banul a distrus vieții..sunteți de acord cu asta? Fara bani nu putem trai recunosc dar eu vorbesc de dorința de îmbogățire, de lăcomia de bani și a avea și a vrea mult și mai mult și tot nu îți ajunge nici când reușești să ai cantitatea și valoarea dorita.
Voi ce credeți despre consumerism, despre materialism si despre mult controversatul...ban?

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Banii nu-s ce crezi tu,banii sunt munca omului,munca oamenilor,banii sunt materiale,proprietati si asa mai departe,asta inseamna banii.
Muncesti acum si poti economisi munca ta pe mai tarziu.
Nu se inchina nimeni la bani. Unia fac bani mai multi decat le trebuie ca sa lase urmasilor,ca aia sa traiasca mai usor,sau ca asa este omu strangator laughing omul vrea sa aiba ceva al lui,unia mai vor si putere,iar banu poate face asta sa-i dea mai multa putere.
Banii nu au distrus niciodata vieti,a ajutat vieti,de unde scoti chestiile astea?
Daca nu ai bani si trebuie sa stiu si eu sa maninci ce faci? Stai si te rogi la dzeu sa-ti dea sau cum?
Deci sa maninci trebuie sa muncesti,iar banii aia reprezinta munca unui om cu care el is plateste ce are sau ce vrea sa aiba.
Isus nu a avut bani ca el umbla cu cersistu laughing umbla cu gargara,cu aia se ocupa ala,dadea din gura si prostmea care punea botu ii dadea de mancare de baut, il gazduiau si asa mai departe.
Pt el munca era straina, a vrut sa traiasca mai usor dad din gura, e mai usor sa bati din gura si sa iti vina milioane nu?
Doar ca el na mai apucat sa faca milioane ca lau mazilit altii care aveau afacerea asta cu biserica si lau considerat concurenta si asa lau eliminat.
Daca isus a vrut bani multi? Normal ca vrut ce voia el sa faca nu se facea pocnind din degete, dar trebuie timp sa faci bani si cu biserica, el na mai avut timp laughing ca te asigur ca ar fi facut avere frumoasa.Bine astea daca a existat, noi doara vorbim asa teoretic, el este deocamdata un simplu personaj ca si Harap albnu scrie nicaeri ca existat cu adevarat.
Deci cam asa stau lucrurile nu cum le vezi tu sau altii ca tine.

| sabin89 a răspuns (pentru relian):

Nu se zice unia, ci unii

| relian a răspuns (pentru sabin89):

Whatever laughing

| AvalohAlyn explică (pentru relian):

Scrie că a existat. Tacitus și Flavius Josephus eu menționat nează in scrierile sale plus inca 2-3 oameni importanți ca primii..deci că personaj istoric a existat sigur cam 99 la sută însă restul tine de credința fiecăruia. daca e Dumnezeu vreau sa spun.

| sabin89 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

"eu menționat nează" - pe ce limbă vorbeşti?

| AvalohAlyn explică (pentru sabin89):

Tastatura de la telefon e de vina... Tacitus și Josephus Flavius au menționat în scrierile lor.

| relian a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Cand spui ca ceva a existat ori ai ceva dovezi, ori ceva scrieri ale unor oameni care au trait acel moment.Ce spui e dupa o suta si de ani.E ca si cum tu acum ai scrie despre nu stiu ce chestii petrecute acu sute de ani, asa luandute dupa unu altul, dupa stiu si eu ce povesti.Aia narata nimic.
Erau balamuc istorici pe vremea aia,nici unu na scris nimic despre isus,ba au scris despre Ioan botezatoru,ca era un om nebun care boteza oamenii intr-un rau bla bla.
Deci despre ala au scris,atunci in anii aia, dar despre minunatiile facute de isus nu sa gasit nimeni sa aminteasca macar laughing
Istoria nu se scrie cu povesti amice si dupa sute de ani de la evenimente.
Uite cum se descopera acum schelete de animale, dinozaurii, ai auzit tu pe careva car fi venit cu ceva sa zica fara dovada ca au fost nu stiu ce animale candva?
Daca se vine cu poveste aunci aia este numita teorie, adica poveste si ramane la stadiu de poveste pana cand este dovedita, daca nu asa ramane teorie.